Reklama

Láska v strede vojny: Shmuel a Inge sa do seba zamilovali v koncentračnom tábore! TAKTO dopadli

Inge so svojou mamou.

Zdroj: https://blogs.timesofisrael.com/

Reklama

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk

Rodina Inge Katz bola deportovaná z Brém do Terezína v roku 1942. Inge mala 18 rokov, keď sa stala svedkom hrôz vojny. V Terezíne zapisovala úmrtia väzňov do táborovej kroniky. Rodina Shmuela Bergera bola do toho istého tábora poslaná z Brna.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minulosť nezabudnuteľnej Audrey Hepburn: Počas druhej svetovej vojny musela robiť TOTO!
    Zdroj: Žena

    Cesta do neznáma

    V lete 1942 bola rodina Inge Katz deportovaná z Brém do koncentračného tábora Terezín. Len 18-ročná Inge už pri odchode cítila, že jej život sa navždy zmení. Keď vlak opúšťal rodné mesto, odmietla sa pozrieť z okna. Nechcela vidieť známe ulice ani tváre tých, ktorí sa na stanici tvárili, že nevidia, čo sa deje. V Terezíne Inge zapisovala úmrtia väzňov do táborovej kroniky, keď stretla Shmuela, kuchára, ktorý bol deportovaný z Brna, píše The Blog of Israel.

    Prvýkrát ju uvidel, keď sa ráno modlila. Na druhý deň sa odvážil pozvať ju na rande – odvážny krok, ktorý mohol v táborových podmienkach priniesť veľké nebezpečenstvo. Ich vzťah však prekvital, aj keď bol obklopený krutosťou a neistotou.

    Nádej sa stráca

    V roku 1944 bol Shmuel prevezený do Osvienčimu. Keď vystúpil z vlaku, pýtal sa, kde sú ostatní z Terezína. Odpoveď bola mrazivá: „V nebi.“ Strata rodiny a neľudské podmienky ho priviedli na pokraj zúfalstva, no napriek tomu sa rozhodol nevzdať. Bál sa smrti, pretože si predstavoval, že hlad a utrpenie by mohli pokračovať aj po nej.
    Shmuel, vážiaci iba 35 kilogramov, neskôr ochorel na týfus v tábore Kaufering, pobočke Dachau. Jeho telo bolo vychudnuté na kosť, pokožka sa mu odlupovala a považoval sa za „živú mŕtvolu“. V apríli 1945 bol tábor oslobodený, no Shmuel čelil dlhému zotavovaniu.

    Autor článku

    Veronika Maťová

    Editorka webu Žena.pluska.sk
    Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si vyskúšala aj prácu na weboch Dobré jedlo a Lepšie bývanie, ale postupne sa opäť vrátila do ženského segmentu na web Báječná žena.