Reklama

Najzáhadnejšie zmiznutie všetkých čias: Krásna Dorothy mala celý život pred sebou keď zrazu...

Ilustračná fotografia - Zmiznutie Dorothy je stále veľká záhada.

Zdroj: Chat GPT / Veroni

Reklama

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk

Je vám povedomý príbeh Dorothy Arnoldovej? Táto mladá žena sa v New Yorku doslova stratila bez stopy len pár dní pred Vianocami v roku 1910. Jej zmiznutie patrí k najstarším nevyriešeným prípadom nezvestnej osoby v Amerike.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najzáhadnejšie zmiznutie všetkých čias: Krásna Dorothy mala celý život pred sebou
    Zdroj: Žena

    Tento príbeh naháňa husiu kožu aj po rokoch. Dorothy, prominentná dedička z prestížnej americkej rodiny, zmizla počas nákupov šiat v decembri 1910, uvádza magazín People. Cestou sa vraj stretla s priateľom, ktorému oznámila, že domov zamieri cez Central Park. To bolo naposledy, čo ju niekto videl. Jej otec, Francis Arnold, sa spočiatku snažil vyhnúť publicite a najal súkromných detektívov. Keď tieto pokusy neviedli k výsledkom, rodina sa v januári 1911 obrátila na políciu. Tá dôkladne prehľadala miesta, ktoré Dorothy často navštevovala, no po ich milovanej dcére nebolo ani stopy.

    Zdroj: Public Domain

    Dorothy Arnold

    Dorothy Arnoldová mala v živote jasný cieľ – oslobodiť sa a dosiahnuť nezávislosť. Na jeseň roku 1910, len pár mesiacov pred jej zmiznutím, sa rozhodla požiadať otca o súhlas, aby si mohla zariadiť vlastný byt. Jej otec však túto predstavu o slobodnom živote nezdieľal. Odmietol predstavu, že by jeho dospelá dcéra mala žiť medzi „povaľačmi“, ako ich nazval, a jej žiadosť zamietol.

    Kým žila Dorothy v rodinnom sídle na Upper East Side, venovala sa písaniu poviedok. Verila, že sa vďaka nim stane známou, ale redakcia McClure's Magazine ich odmietla, čo ju rozčúlilo. Začala si preto dopisovať so starším mužom, s ktorým sa zoznámila, Georgeom S. Griscomom Jr. V jednom z listov sa sťažovala na odmietnutie spomínanej redakcie. „Zlyhanie mi hľadí do tváre,“ napísala, „všetko, čo vidím pred sebou, je dlhá cesta bez odbočky. Matka si vždy bude myslieť, že sa stala nehoda.“ Práve tento list podporoval teóriu, že Dorothy si možno vzala život.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VEĽKÝ ROČNÝ HOROSKOP 2025: Čo nás čaká? Bude nám lepšie?
      Zdroj: Žena

      Nasledujúce týždne po jej zmiznutí sa niesli v znamení pátrania. Vďaka bohatstvu rodiny neexistovali prekážky na rozšírenie hľadania aj do ďalších miest. Podľa informácií z New York Times rodičia rozoslali fotografie a podrobný opis dcéry na policajné oddelenia vo všetkých veľkých i menších mestách. Polícia dokonca kontrolovala každý parník smerujúci do Európy, aby sa uistila, že Dorothy neplánuje opustiť Ameriku. Z času na čas prichádzali správy, že ju niekde videli, no všetky sa ukázali ako nepravdivé.

      Zopár týždňov po zmiznutí sa jej nešťastná mama odhalila korešpondenciu medzi Dorothy a Griscomom. Plná nejasností a záhad, táto komunikácia donútila matku a Dorothyinho brata k ceste do Talianska, Griscomovej domoviny, aby sa s ním stretli osobne. Pri stretnutí došlo k hádke, keďže Griscoma urazilo, že ho podozrievajú z jej zmiznutia. Vášne vyústili až do fyzického konfliktu medzi Griscomom a Dorothyiným bratom.

      Rodina sa z listov dozvedela, že niekoľko mesiacov pred zmiznutím spolu Dorothy a Griscom strávili minimálne týždeň v Bostone. Z neznámych dôvodov tam Dorothy založila svoje šperky v hodnote presahujúcej 500 dolárov. Bostonská záložňa neskôr potvrdila, že tieto šperky predala, čo viedlo rodinu k podozreniu, že Griscom Dorothy vydieral.

      Keď uplynulo desať rokov od Dorothyniho zmiznutia stálo sa niečo nečakané. Na jednej z pravidelných tlačových konferencií newyorského Úradu pre nezvestné osoby šéf úradu oznámil, že prípad Dorothy Arnoldovej bol vyriešený a už ju nepovažujú za nezvestnú. Toto prehlásenie v meste spustilo doslova búrku otázok. Rodina aj novinári okamžite požadovali vysvetlenie.

      Lenže ani nie o 24 hodín šéf úradu svoje slová odvolal. Polícia následne vydala nové prehlásenie, v ktorom priznala, že zmiznutie Dorothy Arnoldovej zostáva po desiatich rokoch rovnako záhadné, ako bolo v deň, keď sa stratila. Na čo teda šéf úradu narážal? Mohla polícia poznať pravdu o Dorothyinom osude, no z neznámych dôvodov mlčala? Žiaľ, žiadne ďalšie vysvetlenia zo strany polície neprišli.

      Autor článku

      Veronika Maťová

      Editorka webu Žena.pluska.sk
      Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si vyskúšala aj prácu na weboch Dobré jedlo a Lepšie bývanie, ale postupne sa opäť vrátila do ženského segmentu na web Báječná žena.