Člen pražského Divadla Na zábradlí mal za sebou asi osem filmovacích dní. Režisér Vorlíček nakrúcal scénu, kde vodníci čakajú na brehu blížiaci sa čln s doktorom Mráčkom (Jaromír Hanzlík) a chcú ho utopiť.

Skolilo ho skazené mlieko?
Práve vtedy chcel Jan Libíček dopiť po Vladimírovi Menšíkovi skazené mlieko z igelitového vrecka. Vorlíček vo svojej životopisnej knihe Pane, vy ste režisér napísal: „Libíček bol dosť šetrný, asi si povedal, že to je škoda, tak mu to vrecko vzal, sám z neho upíjal a už mu ho nedal. Potom vstal, ako že chce niekam ísť, keď zrazu spadol horeznak do Vltavy.“

Rodák zo Zlína zomrel 24. mája 1974 v Prahe pri nakrúcaní komédie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách…
Zdroj: Archív
Rodák zo Zlína zomrel 24. mája 1974 v Prahe pri nakrúcaní komédie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách…

Nakrúcanie scény na rieke istili potápači. „Mali sme tam kaskadérov s motorovým člnom, poriadne väzby, tí sa k nemu hneď dostali a bezvládneho herca z vody vytiahli. Pokúšali sme sa ho vzkriesiť, okamžite sme privolali záchranku, ktorá vzápätí dorazila, a Jan sa skutočne tak napoly z mrákot na chvíľku prebral,“ spomínal Vorlíček.

Fóbia z bielych plášťov
A režisér v rozprávaní pokračoval: „Lenže keď nad sebou zbadal saniťáka v bielom plášti a nosidlá, prepukla jeho panická hrôza, až priam fóbia z lekárov. A hoci utrpel ťažký kolaps, strach ho prinútil sa z posledných síl zdvihnúť a pokúsil sa utiecť. Taká obrovská bola jeho panika. Vytrhol sa im, ale urobil len pár krokov, než zase v bezvedomí spadol. Naložili ho a viezli do nemocnice, ale už nedošli. Jan Libíček cestou zomrel, takže s ním zamierili rovno do pitevne.“ V komédii Jana Libíčka nahradil v role vodníka Zdeněk Rehoř.

Veľká fotogaléria herca a jeho veľkých úloh.