Reklama

Prežila úder blesku, ostatní zomreli. Zisťujú, ako to bolo možné

.

Zdroj: Reuters/AP

Reklama

Američanka AMBER ESCUDERO-KONTOSTATHIS (29) bola jednou zo štyroch osôb, ktoré sa uchýlili pod strom na námestí Lafayette v blízkosti Bieleho domu vo Washingtone, kde 4. augusta 2022 začalo búrlivo pršať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obávaná Etna znova explodovala. Turisti ostali uväznení na Sicílii

    V tom čase agitovala pre neziskovú organizáciu na pomoc utečencom Threshold Giving, ale neskôr priznala, že si z toho dňa „veľa nepamätá“.

    Všetko sa zbehlo v sekunde

    Pod stromom sa zišiel seniorský pár - 76-ročný James Mueller a 75-ročná Donna Mueller, ktorý v hlavnom meste Spojených štátov amerických práve oslavovali výročie sobáša, preživšia Amber a 29-ročný obchodník Brooks Lambertson. V sekunde zasiahlo skupinu 6 bleskov a zabilo všetkých okrem mladej aktivistky, ktorú mal onedlho nato vyzdvihnúť manžel, aby spolu oslávili jej narodeniny.

    Hlboký pocit vďaky, aj viny

    Ako vysvetlila pre Good Morning America, blesk ju zhodil na zem predtým, než prešiel jej telom a spôsobil jej značné popáleniny, čo ju však zrejme zachránilo. Celý incident si nepamätá, jazva na duši je však hlbšia, ako na pokožke: "Je mi zle z toho, že som jediná, ktorá prežila, to je isté. Som vďačná, ale jednoducho z toho nemám dobrý pocit…" vyznala sa médiám.

    Escudero-Kontostathis bola prevezená do nemocnice a umiestnená na jednotke intenzívnej starostlivosti pre popáleniny, kde sa jej podľa jej slov dostávala nepretržitá starostlivosť počas piatich dní. Sestry z centra popálením sa o ňu starali naozaj príkladne a mali takmer osobný vzťah. „Chcem sa s nimi znova stretnúť, lebo dnes som si ešte viac vedomá toho, ako mi pomohli,“ vyhlásila Amber po rekonvalescencii.

    Relatívne vážne následky

    Takmer jednu celú stranu tela mala žena vážne spálenú „takmer na uhoľ“ a musela používať barlu na chodenie. "Zobúdzate sa a myslíte si, že môžete vstať a ísť si umyť zuby alebo si dať šálku kávy, no nemôžete. Psychicky som trochu frustrovaná, pretože chcem pracovať a byť aktívna,“ priznáva obeť po desivej tragédii, ktorá je však zároveň šťastná, že prežila, respektíve sa „vrátila medzi živých“, hovorí. „Nikdy neviete, kedy nastane váš posledný deň,“ dodáva.

    Šťastie v nešťastí

    Obetiam predošlého štrajku pomohli dve sestričky, ktoré sa náhodou nachádzali nablízku a agenti americkej tajnej služby. Ako zdôraznil náčelník washingtonských záchranárov Vito Maggiolo, stromy nie sú bezpečnými prístavmi počas búrky: „Každý, hľadá úkryt pod stromom, dostáva sa na veľmi nebezpečné miesto.“

    Tri smrteľné obete letnej búrky zo štyroch sú toho desivým mementom.