Škandalózna dcéra Márie Terezie: Mária Antoinetta a kauza, ktorá ju navždy pošpinila
19. 3. 2025, 19:00
Škandál, ktorý otriasol monarchiou
Jedným z najväčších škandálov, ktorý poškodil už aj tak pošramotenú povesť Márie Antoinetty, bola aféra s náhrdelníkom. Tento luxusný šperk, posiaty diamantmi, mal byť pôvodne vyrobený pre milenku Ľudovíta XV., no po jeho smrti zostal bez majiteľa. Podvodníčka Jeanne de la Motte využila situáciu a zosnovala sofistikovaný plán, do ktorého zatiahla aj kardinála Louisa de Rohana.

Zdroj: Movie Stills
Marie Antoinette stvárnila v životopisnom filme herečka Kirsten Dunst
Pomocou falošných listov, v ktorých sa vydávala za kráľovnú, ho presvedčila, že Mária Antoinetta si želá získať tento náhrdelník. Kardinál v snahe získať priazeň kráľovnej súhlasil, že ho tajne zabezpečí. Keď však celý podvod vyšiel na povrch, kráľovná sa ocitla v centre škandálu, hoci s celou aférou nemala nič spoločné. Verejnosť, už aj tak nahnevaná jej honosným životným štýlom, ju okamžite označila za vinníčku, čo ešte viac prehĺbilo nenávisť voči nej. Tento škandál sa stal jedným z kľúčových momentov, ktoré podkopali dôveru v monarchiu a urýchlili pád kráľovskej rodiny.
Symbol prepychu a márnotratnosti
Mária Antoinetta bola často kritizovaná za svoj extravagantný životný štýl. Jej záľuba v luxusných šatách, šperkoch a honosných večierkoch kontrastovala s biedou, ktorú prežívala veľká časť francúzskeho obyvateľstva. Jej osobný zámoček Petit Trianon vo Versailles sa stal miestom súkromných radovánok, čo ešte viac podnecovalo verejnú kritiku.
Pád a tragický koniec: Od kráľovského trónu k gilotíne
Po neúspešnom pokuse o útek v júni 1791 bola kráľovská rodina zadržaná a umiestnená do domáceho väzenia v Tuilerijskom paláci. Neskôr, v auguste 1792, bola Mária Antoinetta spolu s manželom Ľudovítom XVI. uväznená v parížskej väznici Temple. Po poprave Ľudovíta XVI. v januári 1793 bola Mária Antoinetta prevezená do väznice Conciergerie, kde čakala na svoj proces. Bola obvinená z vlastizrady a iných zločinov, pričom rozsudok smrti bol vopred stanovený.
Poprava sa konala 16. októbra 1793. Máriu Antoinettu priviezli na Námestie revolúcie (dnes Place de la Concorde) na otvorenej drevenej káre, vystavenú posmechu a nadávkam davu. Z kedysi krásnej a hrdej ženy sa v 37 rokoch stala zúbožená postava. Bez odporu vystúpila na popravisko, kde jej gilotína krátko popoludní odťala hlavu.