Reklama

Slovenka, ktorá SPREVÁDZA Gaudím: Odhaľuje TAJOMSTVÁ miestnym aj turistom

Je to irónia, že som musela začať žiť na neznámom mieste, aby som konečne objavila... seba. Taktiež som lepšie spoznala našu kultúru, až keď som ju mala s čím porovnať.“

Zdroj: archív

Reklama

Jana Mikulášová (42) žije v architektonicky skvostnej Barcelone už dvadsaťročie a odhaľuje jej tajomstvá miestnym aj turistom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozrite si video z Barcelony v najlepšej možnej kvalite!
    Zdroj: Around The World 4K

    Jedinečný národ

    Na Pyrenejský polostrov sa po prvýkrát pozrela pred 23 rokmi a onedlho sa tam presťahovala. Neboli ľahké časy a mladí uháňali preč za zárobkom a skúsenos- ťami, aj keď presun nebol taký plynulý ako dnes.Španielsko ma očarilo exotickosťou, príjemnými ľuďmi, výborným jedlom a úžasným počasím. Od začiatku som sa tu cítila akosi slobodnejšie. Bývať pri mori je trochu ako nekonečná dovolenka, lebo máte pocit šťastia a voľnosti,“ opisuje Janka, ktorá na domácich obdivuje predovšetkým „umenie žiť“, ale aj zmes kultúr. „Miešajú sa tu európske hodnoty ako organizovanosť a metodickosť s latinskými črtami ako pôžitkárstvo, veselosť a život prepojený s prostredím.“

    Zdroj: archív

    Ukazuje krásu

    Ukazuje krásu

    Na začiatku Janka pracovala, kde sa dalo – ako čašníčka, recepčná, hosteska, opatrovateľka aj prekladateľka. Tiež sa v tom čase zdokonaľovala v jazyku a spoznávala zákutia Barcelony, tamojšie tradície i gastronómiu. Keď dostala štipendium a vyštudovala ekonomiku a cestovný ruch, príležitosti začali pribúdať. Zložila skúšky v katalánčine a ako prvá Slovenka získala sprievodcovskú licenciu a naplno sa ponorila do architektonických diel Antonia Gaudího, ktoré dodnes robia Barcelonu jedinečnou pre davy turistov. Začala robiť exkurzie v samotnej Sagrade Familii, jednej z najznámejších katedrál sveta, a časom vytvorila vlastnú platformu Gaudí Tours, ktorá prepája umelcove diela. Po nástupe pandémie premýšľala, že zmení prácu, ale vydržala sa riadiť heslom: prispôsobiť sa zmene alebo zomrieť, začala sa viac orientovať na aktivity pre domácich a dnes má aj ďalší detský vzdelávací projekt Malý Gaudí.

    Jankine exkurzie nájdete na gauditours.net/sk

    Láska z lode

    Pred desiatimi rokmi šikovnú Slovenku zavolali manažovať výletné riečne plavby z Holandska a cez toky Dunaja, kde spoznala svojho vyvoleného Španiela. Aj keď to znie romanticky, mladý pár stmelila najmä tvrdá práca. „Na lodi trávite množstvo času s tými istými ľuďmi, ste ako jedna rodina. Sadli sme si, dodnes spolupracujeme a dopĺňame sa. Ja som tá tvorivá, on je zase vynikajúci obchodník. Dnes sme ešte väčší tím, keďže máme dvoch synov,“ smeje sa sympatická štyridsiatnička.

    Zdroj: archív

    S partnerom sa stretli počas pracovného turnusu na lodi.

    Byrokracia, ale aj solidarita

    Podľa Janky je život v slnečnej prímorskej krajine celkovo jednoduchší a kvalitnejší, aj keď zarobiť tisíce sa tam väčšinou nedá. Čo je v srdci Katalánska a druhej metropoly krajiny najťažšie, je nájsť si slušné bývanie v meste, a to aj pre domácich. Jeden majiteľ totiž zvyčajne vlastní celý bytový dom alebo aj viaceré, nestíha sa o ne starať, no pýta čoraz vyššie nájmy, lebo záujem o turistické centrum je neustále silný.

    Janka sa sťahovala niekoľkokrát, no potom mala obrovské šťastie na centrálny slnečný byt, ktorý ju za 14 rokov bývania podľa jej slov nezodral z nervov ani peňazí. Pre mňa je Španielsko aj tak jednou z najštedrejších a najsolidárnejších krajín na svete. Ukázalo sa to aj počas lockdownu, keď sa nemohlo vychádzať. Susedia si vytvorili medzi sebou siete a pomáhali si,“ vysvetľuje sprievodkyňa, no zároveň upozorňuje na problematickú byrokraciu, s ktorou sa Španieli stretávajú na každom kroku. Okrem plynulosti úradov jej v centre Barcelony chýba viac zelene, širší výber pečiva a chleba a, samozrejme, blízki zo Slovenska.

    Boja aj očkujú sa viac ako Slováci

    ​​​​​​​Pandemické opatrenia v Španielsku, ktoré výrazne postihla prvá vlna, sa aktuálne menia každý týždeň. Už teraz platí v niektorých oblastiach zákaz vychádzania alebo pohybu. Na pobreží a ostrovoch sú preplnené nemocnice na pokraji kolapsu. Ľudia sú unavení, apatickí a nedôverčiví, ale aj vystrašení. Nosenie rúšok vonku nie je povinné, ale ľudia ich často používajú aj v prírode. Dbá sa na vakcíny, ale ani asi 70-percentná zaočkovanosť nezaručuje kolektívnu imunitu (Slovensko má len 38-percentnú, pozn. red.). Ja som o vakcíne ani trochu nepochybovala. Kamarátov otec zomrel na kovid a kamarátka, barcelonská sestrička, sa počas prvej vlny psychicky zrútila. Zomierali aj ošetrovatelia,“ trpko spomína Janka.

    Zdroj: archív

    Ukazuje krásu

    Španielske pikošky od Janky 

    •   Zdravotné poistenie je automatické a zadarmo, lekársky systém je jedným z najstabilnejších v Európe.
    •   Najromantickejším sviatkom je deň svätého Juraja plný ruží a kníh, ktorými sa zaľúbenci obdarúvajú.
    •   Katalánsky jarný sviatok calçotada spočíva v opekaní  typických cibuliek podobných póru u priateľov alebo v uliciach mesta  a vrcholí stavaním ľudskej veže castellers.
    • Je to futbalový národ. Znak FC Barcelony nájdete aj vo vitrážach najkrajšieho gotického kostola v Santa Maria del Mar.
    •   Katedrála Sagrada Familia nepresahuje 178-metrový vrch Montjuic v centre Barcelony. Jej autor Gaudí nechcel ľudským výtvorom prevýšiť „dielo Božie“.
    •  Barcelona má 12 opustených staníc metra a niektoré z nich sú opradené tajomnými príbehmi a legendami.
    • Aj Barcelona mala svojho vražedného Jacka Rozparovača, no bola to žena menom Enriqueta Martí Ripollés a prezývali ju Upírka.
    •  V roku 1992 sa Barcelona zapísala do histórie ako jeden z najúspešnejších organizátorov olympijských hier. Na vrchu Montjuic sa dodnes črtá ich základňa.

    Jankine exkurzie nájdete na gauditours.net/sk.