Reklama

Syn bez nohy a metla za 10 centov. Aj na tomto šetrila najbohatšia žgrloška Ameriky!

Hetty Green

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CMuuNJDBtWL/

Reklama

Hetty Green, vlastným menom Henrietta Howland Robinson je dodnes považovaná za najväčšiu finančníčku, ale aj žgrlošku, ktorá kedy žila. Jej príbeh je fascinujúci a zdrvujúci zároveň. Tak nečudo, že sa ocitla v Guinessovej knihe rekordov...

Hetty sa narodila ešte v roku 1834, v New Bedford v Massachusetts v rodine, ktorá vlastnila prosperujúcu lodiarsku spoločnosť a veľrybársku flotilu. Jej rodina bola bohatá, ale aj šporovlivá. Tak aj Henriettu od detstva zaujímali viac peniaze ako domácnosť. Keď mala 6 rokov, čítala otcovi a starému otcovi finančné správy a o dva roky neskôr sa zoznámila s investovaním. A odtiaľ bolo už iba na „skok“ k vlastnému podnikaniu, aj keď na sklonku viktoriánskej doby mali ľudia predsudky o tom, či sú ženy schopné narábať s peniazmi. Obávaná Hetty Green ale na Wall Street ukázala, že to môže byť úplne inak.  

Vrátené sviečky
Kým bola dieťaťom a jedinou dedičkou, uvedomovala si, že každý cent, ktorý rodičia minú, bude cent, ktorý neskôr nezdedí. Tak aj napriek tomu, že ich bohatstvo bolo rozprávkové, snažila sa, aby žili čo najskromnejšie. Skromnosť sa však po čase pretavila na chorobnú šetrnosť. Napríklad na svoje 21. narodeniny odmietla zapáliť sviečky na torte a radšej ich na druhý deň vrátila do obchodu s tým, aby jej za ne vrátili peniaze.  

Keď jej v roku 1865 zomrel otec a zanechal jej niekoľkomiliónové dedičstvo, začala šetriť oveľa viac. V hlave mala zakorenené, že každý muž na nej chce len zarobiť, tak od seba odháňala ženíchov. Po čase sa však predsa len vydala. Jej vyvoleným bol bohatý obchodník Edward H. Green. Pred podpisom sobášnych papierov však od neho Henrietta chcela, aby sa vzdal všetkých požiadaviek na jej peniaze. Edward teda nemal z jej rozprávkového majetku nič, ale to mu neprekážalo. Míňal svoje peniaze, až kým na to Hetty neprišla. Nahnevala sa, zbalila deti a so slovami, že zomrie ako žobrák, odišla preč.

Útek pred spravodlivosťou
Jej predpoveď sa splnila. Edward v roku 1902 zomrel a naozaj mal hlboko do vrecka. Presnejšie – našli mu v nich 7 dolárov a na ruke zlaté hodinky. A Hetty? Po odchode od manžela sa na čas stratila z verejného diania a po jeho smrti začala nosiť len čierne šaty. Naďalej však podnikala, ale akosi sa jej nechcelo platiť dane, tak cestovala po krajine medzi New Yorkom a New Jersey a prežívala v lacných penziónoch - aj napriek tomu, že už v tom čase vlastnila niekoľko miliónový majetok.  

V otrhaných šatách
Naďalej však podnikala a jej bohatstvo rástlo. Aby ušetrila, snažila sa znížiť výdavky na život na minimum. Nosila staré čierne šaty, ktoré zmenili nosením úplne farbu. Bola špinavá a zapáchala. Šaty si dávala prať len zriedka. A keď chcela ušetriť ešte viac, nechala si vyčistiť len lem, ktorý sa ťahal po zemi. Na rukách nosila – ako správna aristokratka, čierne rukavičky. Tie však boli také obnosené, že jej z nich trčali prsty a takmer sa rozpadávali.

Henrietta bola učebnicovým príkladom lakomej ženy, aj keď bola rozprávkovo bohatou podnikateľkou a investičnou bankárkou. Aby ušetrila, neumývala si ruky, vo svojom byte nekúrila a ani nepúšťala teplú vodu. Kým ostatní bankári pracovali v prepychu, ona sa utiahla do Chemical National Bank, kde jej ponúkli zdarma malú stuchnutú kuticu.

Čarodejnica z Wall Street
Aby netrpela hladom, ohrievala si ovsenú kašu na radiátore a deťom kupovala polámané koláče, lebo boli lacnejšie. Jej držgrošstvo sa však týmto nekončilo. Deťom aj sebe kupovala obnosené topánky a aj keď stáli 3 doláre, snažila sa zjednaj ich cenu. Popritom každú hodinu zarábala viac ako 500 dolárov. V šetrení ešte pritvrdila. Spávať chodila za súmraku len preto, aby si nemusela za tmy svietiť sviečkami. Na vybavovanie úradnej korešpondencie používala už raz použité obálky a keď sa z jednej z nich stratila 2-centová známka, hľadala ju celú noc, až kým ju nenašla.

Kolovala o nej dokonca aj historka, že prišla do obchodu reklamovať metlu, ktorú kúpila za 10 centov. Chcela vraj, aby jej obchodník vrátil peniaze, lebo metla mala po dlhodobom používaní opotrebované štetiny. Vtedy si vyslúžila prezývku čarodejnica z Wall Street.  

Bez nohy
Nuž, toto bola šporovlivá Hetty, ktorá si však za svoj prístup k životu vyslúžila mnoho ohovárania. Nečudo. Do nepriazne ľudí a na stránky bulváru sa dostala krátko po tom, ako odmietla dať ošetriť syna. Ten si zranil nohu pri sánkovaní. Hetty však bola známa tým, že nikdy nevyhľadala lekára, lebo by mu musela za služby zaplatiť, tak sa dala na ošetrovanie poranenej nohy sama. Tá však zahnisala a bola zo dňa na deň v horšom stave. Šporovlivej podnikateľke teda nezostalo nič iné, ako zájsť do charitatívnej kliniky a žiadať o pomoc. Tam ju však spoznali a žiadali od nej platbu. Odmietla minúť čo i len cent, nahnevala sa, a aj napriek tomu, že v tom čase už mala na účte asi 50 miliónov dolárov (dnes asi miliarda dolárov), odišla so synom preč. Keď dostal o pár dní neskôr gangrénu, museli mu nohu amputovať.

Rozprávkové bohatstvo
Hetty Green však bola napriek svojmu očividnému skupánstvu vynikajúcou obchodníčkou. Vďaka inštinktu a schopnosti zarábať peniaze, ju ľudia nazývali kráľovnou na Wall Street, tí, ktorí vďaka jej obchodovaniu prišli o majetok, ju nenazvali inak, ako čarodejnicou a tento titul si nakoniec vzala do hrobu. A čo ju do neho ako 81-ročnú priviedlo? Opäť snaha ušetriť. Hetty Green zomrela v roku 1916 na mozgovú mŕtvicu krátko po tom, ako sa pohádala so slúžkou o výhodách odstredeného mlieka. Jej majetok v tom čase dosahoval v prepočte viac ako 17,3 miliardy dolárov...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boli ste už na zámku v Holíči? Je ako neobrúsený diamant. Veríme, že sa slávy ešte dočká...