S manželom Slovákom sa usadili v meste Winterthur a pracujú v Zürichu vzdialenom asi 30 kilometrov. Keď sa rozhodovali medzi Britániou a Švajčiarskom, prevážila vysoká životná úroveň, ale aj príroda a mentalita obyvateľov rozvinutej alpskej krajiny.

Rôzne odbory
Nikola si v tomto prestížnom prostredí trochu dlhšie hľadala uplatnenie pre svoje zameranie. Na Slovensku si urobila doktorandúru z medzinárodných vzťahov a v digitálnom gigante Amazon viedla tímy technickej podpory predajcov. Vo Švajčiarsku spočiatku súkromne vyučovala nemčinu a angličtinu, dnes je náborovou pracovníčkou pre technické pozície v bankovníctve. „Mám skvelý tím, na ktorý sa dá spoľahnúť, a práca ma baví. A budúci rok začínam študovať pracovné právo,“ plánuje ctižiadostivá personalistka.

Vytrvala a dokázalo to
Začiatky neboli jednoduché najmä pre mimoriadne súťaživý pracovný trh. „Cudzinci musia konkurovať domácim, ktorí majú lepšie jazykové schopnosti aj vzdelanie adekvátne pre väčšinu pozícií. Často tu cudzinci začínajú na pozíciách, ktoré by v domovine nezobrali. No len čo sa zaradíte a máte dobré ohlasy, dá sa relatívne rýchlo postupovať,“ vysvetľuje mladá Slovenka.

Nikola našla vo Švajčiarsku druhý domov.
Zdroj: Archív
Nikola našla vo Švajčiarsku druhý domov.

Prilákala ich mentalita
Popri všetkých povinnostiach robia Nikole občas problémy maličkosti. Jej zlozvyk je zabúdanie vecí, dokonca cenností. „Niekoľkokrát som si kade-tade zabudla telefón, technický preukaz či platobnú kartu. Naposledy pred dvoma týždňami. Všetko sa mi však vždy vrátilo. Kartu dal dokonca niekto aktívny zablokovať v banke hneď, ako ju našiel!“ pochvaľuje si švajčiarsku morálku.

Recept na okamžitý úspech asi neexistuje. Ale vytrvalosť sa vypláca
Nikola

Vo voľnom čase aj pomáha
Priateľskosť a čestnosť ľudí vo Švajčiarsku, ako aj prívetivosť zamestnancov úradov a služieb spríjemňuje život a pre mladý pár je hlavnou devízou života za humnami. A Slovenka ju vie aj oplatiť. Vo voľnom čase sa venuje maľbe, výrobe šperkov či hraniu videohier, popritom však aj zdarma pomáha krajanom. Cez internet radí Slovákom vo Švajčiarsku, ako si nájsť nové zamestnanie, zostaviť pútavý životopis či pripraviť sa na pohovor v nemčine.

Kliknite do galérie pod článkom >>>