Vytrvalosť sa Slovenke Nikole vyplatila: Švajčiarsko ma pritiahlo mentalitou
16. 7. 2020, 10:42 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:25)

Zdroj: Archív
Slovenka Nikola Čavoj Žiarna (31) žije v tretej najbohatšej krajine sveta (podľa HDP na obyvateľa) už štvrtý rok.
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
S manželom Slovákom sa usadili v meste Winterthur a pracujú v Zürichu vzdialenom asi 30 kilometrov. Keď sa rozhodovali medzi Britániou a Švajčiarskom, prevážila vysoká životná úroveň, ale aj príroda a mentalita obyvateľov rozvinutej alpskej krajiny.
Rôzne odbory
Nikola si v tomto prestížnom prostredí trochu dlhšie hľadala uplatnenie pre svoje zameranie. Na Slovensku si urobila doktorandúru z medzinárodných vzťahov a v digitálnom gigante Amazon viedla tímy technickej podpory predajcov. Vo Švajčiarsku spočiatku súkromne vyučovala nemčinu a angličtinu, dnes je náborovou pracovníčkou pre technické pozície v bankovníctve. „Mám skvelý tím, na ktorý sa dá spoľahnúť, a práca ma baví. A budúci rok začínam študovať pracovné právo,“ plánuje ctižiadostivá personalistka.
Vytrvala a dokázalo to
Začiatky neboli jednoduché najmä pre mimoriadne súťaživý pracovný trh. „Cudzinci musia konkurovať domácim, ktorí majú lepšie jazykové schopnosti aj vzdelanie adekvátne pre väčšinu pozícií. Často tu cudzinci začínajú na pozíciách, ktoré by v domovine nezobrali. No len čo sa zaradíte a máte dobré ohlasy, dá sa relatívne rýchlo postupovať,“ vysvetľuje mladá Slovenka.
Zdroj: Archív
Nikola našla vo Švajčiarsku druhý domov.
Prilákala ich mentalita
Popri všetkých povinnostiach robia Nikole občas problémy maličkosti. Jej zlozvyk je zabúdanie vecí, dokonca cenností. „Niekoľkokrát som si kade-tade zabudla telefón, technický preukaz či platobnú kartu. Naposledy pred dvoma týždňami. Všetko sa mi však vždy vrátilo. Kartu dal dokonca niekto aktívny zablokovať v banke hneď, ako ju našiel!“ pochvaľuje si švajčiarsku morálku.
Vo voľnom čase aj pomáha
Priateľskosť a čestnosť ľudí vo Švajčiarsku, ako aj prívetivosť zamestnancov úradov a služieb spríjemňuje život a pre mladý pár je hlavnou devízou života za humnami. A Slovenka ju vie aj oplatiť. Vo voľnom čase sa venuje maľbe, výrobe šperkov či hraniu videohier, popritom však aj zdarma pomáha krajanom. Cez internet radí Slovákom vo Švajčiarsku, ako si nájsť nové zamestnanie, zostaviť pútavý životopis či pripraviť sa na pohovor v nemčine.
Pre a proti
Švajčiarsko je krajina, ktorá extrémne dbá na poriadok, dodržiavanie zákonov, úroveň života aj kvalitu životného prostredia. „Ak človek pracuje, môže si našetriť, ale aj dopriať štandard, ktorý by na Slovensku popri bežnom zamestnaní asi nemohol mať.“ Veľkou výhodou je podľa nej aj spoľahlivá infraštruktúra.
Vlaky chodia na minútu presne a pokrytie staníc je také, že človek prakticky nepotrebuje auto. Atraktívny je aj prístup Švajčiarov k zeleni. Cesty sú často zúžené, aby zostal priestor na trávniky či stromy. V porovnaní s domovinou sa tu však ťažšie budujú priateľstvá a ľudia všetkých národností sa v súkromí viac-menej izolujú. Slovenke chýbajú aj niektoré domáce potraviny ako bryndza a v reštauráciách náš tieňový národný pokrm – vyprážaný syr.
Zdroj: Archív
S partnerom.
Pikošky o Švajčiarsku od Nikoly
- Priama demokracia v podobe referend je rarita, ktorá prináša zaujímavé rozhodnutia. Človek sa bežne stretne s tým, že sa verejne hlasuje pri rôznych témach.
- Volebné právo udelili ženám v jednom z kantónov až v 90. rokoch minulého storočia.
- Nedávno ľud hlasoval o tom, či nie sú folklórne zvonce dobytka príliš ťažké a zvieratám nespôsobujú traumu.
- Uzákonilo sa, že nemôžete vlastniť jedno morské prasiatko, ale minimálne dve, lebo život v pároch im vyhovuje.
- Nepoužíva sa spisovná nemčina, ale dialekt. Nikola mu porozumela až po ročnom kurze.
- Ak niekomu nejde švajčiarska nemčina, Švajčiari často radšej uprednostnia angličtinu pred spisovnou nemčinou.
Počas korony neprepadli úzkosti
Vo Švajčiarsku platili na začiatku koronakrízy len odporúčania verejnosti, ktoré sa ku koncu marca sprísnili. Ľudia sa nemohli stretávať vo väčších skupinách, v porovnaní so Slovenskom však nemali povinnosť nosiť rúška. Napriek vysokému počtu nakazených vládla medzi ľuďmi dobrá nálada a neprepadali úzkosti. Momentálne sa tam začína všetko uvoľňovať.