Záľuba, ktorá hraničí s nebezpečenstvom: Tomáš je rád bleskom v pätách
22. 10. 2019, 21:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:56)

Tomáš Ralbovský (29) z Bratislavy je lovec búrok. Ako dieťa sa ich bál. Dnes ich prenasleduje a snaží sa uloviť čo najlepší záber.
Je zvláštne, ako sa môj pohľad na búrky za tie roky zmenil, začína svoje rozprávanie Tomáš. „Keď som bol malý, bál som sa každého blesku, teraz som ochotný venovať ich sledovaniu aj posledné minúty spánku.“
Takto sa to začalo
V detstve ho dedko strašil príbehmi o búrkach. Napríklad, že ide po neho zubatá. A tak sa vždy, keď začalo hrmieť, skrýval pod perinou a čakal, kým to prejde. Časom začal búrky sledovať aspoň z bezpečia balkóna. Zlom nastal v roku 2012, keď išiel na hudobný festival, ktorý sa odohrával pod holým nebom.
„V tom čase som už bol amatérskym pozorovateľom búrok a z predpovedí som vedel, že sa má pokaziť počasie,“ spomína Tomáš. Predpoveď neklamala. Nad hlavami účastníkov festivalu sa blesky len tak križovali. Tomáš sa bál, preto založil na Facebooku stránku Severe Weather Slovakia, kde informuje o búrkach aj počasí a ukazuje svoje najkrajšie fotografické úlovky bleskov.
Dankov blesk
„Zážitkov? Tých mám viac ako dosť. Môj najznámejší a najväčší pozná takmer celé Slovensko,“ hovorí lovec búrok. „Stal sa toto leto, keď do stožiara, ktorý slúži na vešanie štátnej vlajky pred parlamentom, udrel blesk.“ Tomáš stál neďaleko 30-metrovej tyče, keď sa stalo niečo, čo nik neočakával. „Stál som asi päťdesiat metrov od stožiara, keď som uvidel úkaz, na ktorý nikdy nezabudnem. Do stožiara za mojím chrbtom udrel hlavný blesk a jeho vedľajšie rameno, ktoré sa od neho oddelilo, skončilo v Dunaji.“
Bola to ohromujúca rana. Tomáša blesk až tak šokoval, že schytil všetky veci a v panike utiekol k autu. Tvrdí, že táto situácia bola najnebezpečnejšia zo všetkých, s ktorými sa počas rokov lovenia búrok stretol. Zároveň priznáva, že sa do šlamastiky namočil sám. Porušil zopár základných zásad lovcov búrok. Jednou z nich bolo sledovanie aktuálnej bleskovej situácie, a to ho mohlo stáť život.
S pokutou od policajtov
Tomáš si na adrenalínové výlety zvykol a vyhľadáva ich. Keď uháňa autom za búrkou, často sa dostane do nepríjemných situácií. Keď je v centre búrky, zdvihne sa vietor, na oblohe sa objavia stovky bleskov a prší ako z krhly. „Občas mi pod kolesá padajú zlomené konáre zo stromov a niekedy leje tak, že stierače strácajú svoj zmysel. Ale aj o tomto je moja vášeň.“ Zopárkrát, keď pre dážď takmer nevidel na cestu, ho pristavili policajti. Niekedy jeho státie na zákaze „odmenia“ pokutou, inokedy to prejde napomenutím. „Zvyčajne však bývajú policajti milí a ústretoví,“ hovorí Tomáš. „Dokonca mi zaprajú veľa šťastia pri love.“
Je to diagnóza
Prečo to však Tomáš Ralbovský robí? „Spočiatku som chcel prekonať strach, dnes pre mňa búrky znamenajú odreagovanie sa. Je to podobné, ako keď si nalejete pohár vína, pustíte si televíziu alebo si idete zabehať do lesa.“ Je to divadlo na oblohe. Každá búrka aj každý blesk sú iné a každá fotka, ktorá sa Tomášovi podarí, ho urobí šťastným. „Dokonca na to existuje odborný výraz, takzvaná ceraunofília, som teda človek, ktorý miluje blesky a hromy,“ smeje sa Tomáš.
Druhá strana mince je tá, že Tomáš rád pomáha ľuďom a vďaka lovu bleskov a výletom za búrkami zbiera nové informácie. „Viem vystríhať ľudí a to sa mi na mojej práci páči.“ A ľudia sa podľa neho riadia. „Raz sa mi ozvala pani, ktorá mi za predpoveď počasia poďakovala. Vybrala sa s manželom k jazeru, ale my sme pre tú oblasť predpovedali silné búrky. Tak sa radšej otočili a išli domov. Mali šťastie. Večer tam doslova lámalo stromy.“
Nie je blesk ako blesk
Ľudí, ktorí s obľubou vyhľadávajú adrenalín počas búrok, je čoraz viac. Tomáš však radí, že ak si chcete aj vy vyfotiť blesk, najskôr s tým začnite z bezpečia obývačky alebo balkóna. „Určite by som nešiel fotiť hneď von, môže to byť poriadne nebezpečné.“ Lovec búrok sa totiž najskôr musí naučiť rozlišovať typ búrok a najmä to, aké blesky ich sprevádzajú. A to je vraj poriadna veda. Lebo nie sú blesky ako blesky.
Napríklad takzvané IC blesky, teda tie, ktoré vznikajú v oblaku, pre človeka nie sú nebezpečné. CC blesky vznikajú medzi jedným alebo viacerými oblakmi. Ani tých sa nemusíte báť. No ak sa dostanete medzi takzvané CG blesky, môže to byť nebezpečné. Ide o tie, ktoré vznikajú v oblakoch, ale končia na zemi. Predpovedať ich je takmer nemožné, možno odhadnúť len lokalitu, v ktorej sa vyskytnú...
V teréne
Ako teda prebieha lov? „Najskôr musí búrka vzniknúť alebo musí byť aspoň predpoklad na jej vznik,“ hovorí Tomáš. „Potom ju ešte istý čas pozorujem na radare. Je dôležité vedieť, či zaniká, alebo sa vyvíja.“ Každý lovec búrok sa snaží o prírodnom úkaze zistiť čo najviac, až potom sa vyberie do terénu. Prírodné divadlo totiž môže sprevádzať krupobitie, silný vietor alebo dážď. Práve ten je vraj pre lovcov búrok najväčším nepriateľom. „Z auta sa toho veľa nafotiť nedá,“ vysvetľuje Tomáš. „Preto idem na miesta, kde mi nič nebráni vo výhľade. Teda na pole alebo kopec. A tam už len čakám, čo sa bude diať.“
Čo ak sa dostanete do búrky?
- Pred búrkou neutekajte, radšej vyhľadajte bezpečný úkryt. Vhodné je napríklad auto, ktoré pôsobí ako Faradayova klietka. Ale pozor, aj tu platí, že musíte len sedieť a nedotýkať sa kovových častí.
- Ak ste na túre a prekvapí vás búrka, najvhodnejším úkrytom je jaskyňa alebo skalný previs. Stojte vnútri a nedotýkajte sa stien.
- Ak ste na voľnom priestranstve, zbavte sa všetkých kovových vecí, dajte ich do batohu a vzdiaľte sa odeň aspoň zopár metrov. Čupnite si, najlepšie do priehlbiny. Určite nestojte pod stromom ani pod dáždnikom!
Blesky môžu putovať aj 20 kilometrov od búrky. Najdlhší zaznamenaný blesk vznikol nad Brazíliou a mal dĺžku až 673 km.
Autor: Marcela Martinková
Foto: Archív T. R.