Neznesie pohľad na týrané a zanedbané nemé tvory, možno preto má doma psíka, ktorého našla v útulku. Je jednou z ľudí, ktorí sa snažia zmeniť legislatívu a tyranom sprísniť tresty.

Iba snaha nestačí
Zuzana vraví: „Zistila som, že tresty za týranie zvierat sú u nás extrémne nízke a hneval ma aj fakt, že postihnutí mohli byť len ľudia, ktorým sa dokázalo úmyselné týranie zvierat. A práve to sa, žiaľ, nedalo často dokázať.“ Majitelia zvierat, najmä tých hospodárskych, to zneužívali a držali ich v nevyhovujúcich podmienkach až do ich smrti. „Tvrdili, že ich milujú, ale nevedeli sa o ne postarať. Nemali peniaze na krmivo, a tak zvieratá hladovali. Nám sa podarilo presadiť, že úmysel týrať sa už nevyžaduje. Vďaka tomu môžu byť hladujúce zvieratá zhabané,“ vysvetľuje Zuzana.

Zvierací ombudsman pomáha aj pri adoptovaní zvieratka novými majiteľmi.
Zdroj: Archív
Zvierací ombudsman pomáha aj pri adoptovaní zvieratka novými majiteľmi.

Taká obyčajná prasnica...
Napriek tomu sa občas stretne s prípadmi, ktoré jej vtisnú slzy do očí. Príbehy mnohých zvierat sú často až neuveriteľné. Zuzanu napríklad pred časom priviedla k slzám ukážka dokumentárneho filmu Gunda, ktorý je o živote na farme. „Je o prasnici a jej mláďatách. Plakala som, keď som videla, s akou láskou sa o ne stará, čo všetko prežíva,“ hovorí ombudsmanka.

Mnoho prípadov týrania zvierat nie je nahlásených. Ľudia sa boja, že ak na problém upozornia, obráti sa konanie násilníka proti nim.
Z.S.

„Z filmu je vidieť, čo cíti nielen ona, ale aj iné hospodárske zvieratá. Dojalo ma, že tvorcovia dokumentu ukázali, že aj zvieratá chované na mäso sú cítiace bytosti. Ukázali ich prežívanie radosti, ale aj neopísateľný strach. Lebo toto je pred bežnými ľuďmi skryté alebo to mnohí zámerne nechcú vidieť.“