Reklama

Zvodná Mata Hari pri poprave neplakala: Detaily jej života vás šokujú! Tušili ste, že...

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk

V malajčine znamená Mata Hari „oko nového svitania“, teda slnko, a v hindčine „Matka Božia“. Nie je náhodou, že si tento pseudonym zvolila naivná Holanďanka Margaretha Geertruida Zelleová MacLeod. Už od detstva ju totiž uisťovali, že sa z nej stane hviezda.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Veľký vekový rozdiel im neprekáža: Elegána Gerea kritizujú, že vyzerá ako dedo s vnučkou!
    Zdroj: Žena

    Margaretha Geertruida Zelleová, ktorá sa neskôr stala svetoznámou špiónkou známou ako Mata Hari, sa narodila 7. augusta 1876 v holandskom meste Leeuwarden ako najstaršia zo štyroch detí. Jej otec, obchodník, zbankrotoval, matka zomrela a Margreet získala macochu. Rodina sa rozpadla a Margreet sa presťahovala ku krstnému otcovi. Tam mala pracovať ako vychovávateľka v škôlke, no musela odísť, pretože riaditeľ škôlky ju otvorene zvádzal.

    Toxické manželstvo!

    Následne odpovedala na inzerát kapitána Rudolfa MacLeoda, ktorý slúžil v holandskej kolónii Východná India (dnešná Indonézia) a hľadal manželku. Vydala sa zaňho, porodila syna a dcéru a ocitla sa vo vyšších vrstvách holandskej spoločnosti. Manželstvo však bolo nešťastné – MacLeod bol alkoholik, otvorene si vydržiaval milenku a nakazil manželku aj deti syfilisom. Ich syn nakoniec zomrel a Margreet manžela opustila, pričom našla útočisko u iného holandského dôstojníka.

    Počas svojho pobytu vo Východnej Indii sa zaujímala o miestne tradície a tance, čo ju inšpirovalo k tomu, aby si v roku 1897 prijala exotické meno Mata Hari. Po návrate do Holandska sa manželia rozviedli.

    Margreet sa následne presťahovala do Paríža, kde začala vystupovať ako tanečnica a umelecká jazdkyňa. Žila odvážnym životom, vystupovala polonahá a mala povesť promiskuitnej ženy, ktorá sa zaplietla s vysokými vojenskými dôstojníkmi. V čase 1. svetovej vojny bolo Holandsko neutrálne, čo jej umožňovalo voľne cestovať. Aby sa vyhla priamym bojovým zónam medzi Francúzskom a Holandskom, volila cestu cez Španielsko a Britániu, čo vzbudilo podozrenie.

    Mata Hari očami umelej inteligencie

    Zdroj: GPT

    Mata Hari očami umelej inteligencie.

    Britský dôstojník Sir Basil Thomson ju preto zadržal a vyšetroval pre podozrenie z kontrašpionáže. Naivná a túžiaca po pozornosti, Mata Hari vyrozprávala mnohé romantizované príbehy, ktoré pritiahli záujem polície. Stále nie je jasné, či neprehnala svoje špionážne aktivity.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Dávidova babka z Dunaja svojim IMIDŽOM očarila: V TÝCHTO šatách vyzerala ako úplne INÝ človek
      Zdroj: Žena

      V januári 1917 nemecký vojenský atašé v Madride zachytil šifrované správy z Berlína, ktoré opisovali špióna s kódovým označením H-21. Atašé ho identifikoval ako Matu Hari. Zatkli ju v Paríži a obžalovali zo špionáže pre Nemecko. Dôkazom bol nález neviditeľného atramentu v jej parížskej hotelovej izbe, čo stačilo na jej obvinenie.

      Nepriznala sa

      Mata Hari nikdy nepriznala, že by sa venovala špionáži, hoci prijímala peniaze od Nemcov. Pravdepodobne ich však minula bez toho, aby sa zapojila do špionážnych aktivít. Armáda však v tom čase potrebovala exemplárny prípad na výstrahu. Krátko pred jej zatknutím popravili v Nemecku iného dvojitého agenta, ktorý mal byť jej milencom. Po vykonštruovanom procese ju odsúdili na smrť.

      Dňa 15. októbra 1917, ako 41-ročná, predstúpila pred popravnú čatu v nových šatách, dokonale upravená. Neplakala, neprosila, a možno ani úplne nevnímala, čo ju čaká. Jej telo bolo následne použité na medicínske účely a hlava uložená v Múzeu anatómie v Paríži. V roku 1954 však jej hlava záhadne zmizla.

      Mata Hari sa stala večnou inšpiráciou pre umelcov. Jej nevšedný životný príbeh nenechal ľudí ľahostajnými a inšpirovala mnohých filmárov, divadelníkov a výtvarníkov. Bola vzorom pre módu, líčenie aj životný štýl. Slávna herečka Greta Garbo ju stvárnila vo filme z roku 1931. V roku 1985 nakrútili Američania o nej ďalší film, kde ju hrala Sylvia Kristel, známa z erotických úloh, ako napríklad Emmanuelle či lady Chatterleyová. V jej rodnom meste Leeuwarden dnes stojí socha Mata Hari v tanečnej póze.

      Zdroj: Profimedia

      Mata Hari mala desiatky vplyvných milencov

      Margaretha Geertruida Zelleová nikdy nemala rada nudný život. Preto si ho často prikrášľovala. Tvrdila, že sa narodila na juhu Indie, v svätom meste Jaffnapatam. Jej otcom mal byť vznešený brahman a matkou slávna tanečnica bajadéra. Bola údajne adoptovaná mníškami a už ako dieťa tancovala pri náboženských pobožnostiach. V 13 rokoch ju údajne uniesol anglický dôstojník. Možno práve tieto vymyslené príbehy boli dôvodom, prečo podľahla kúzlu orientu.

      Mata Hari bola popravená vo veku 41 rokov pri zámku Vincennes. Zaujímavosťou je, že z 12 výstrelov popravnej čaty ju zasiahli iba tri. Súd ju obvinil zo špionáže, ktorá údajne spôsobila smrť 50 000 vojakov, a odsúdil ju na trest smrti. Hoci sa postavila pred popravnú čatu statočne, len niekoľko striel ju zasiahlo, no aj tak padla mŕtva k zemi. Ako by Hata Mari vyzerala dnes podľa umelej inteligencie? Fotografie nájdete v galérii.

      Autor článku

      Veronika Maťová

      Editorka webu Žena.pluska.sk
      Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si vyskúšala aj prácu na weboch Dobré jedlo a Lepšie bývanie, ale postupne sa opäť vrátila do ženského segmentu na web Báječná žena.