To je nechutné! Prečo ženy po pôrode jedia placentu?

To je nechutné! Prečo ženy po pôrode jedia placentu?

Placenta je výnimočný orgán, ktorý sa v tele budúcej matky vytvorí, aby poskytoval výživu nenarodenému bábätku. Tento orgán po pôrode stráca svoj význam a v tretej dobe pôrodnej (teda na záver pôrodného procesu) je placenta z tela vypudená. Zvyčajne putuje medzi biologický odpad. Niektoré ženy sa však svojej placenty len tak nevzdajú, lebo pre ne má význam. Aký?

Výživová bomba
Placenta je plná vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok – spomeňme hlavne proteíny, vitamíny B6, vitamín E či železo, ďalej tiež hormóny ako oxytocín alebo prolaktín. Všetky tieto látky prispievajú k zotaveniu ženského organizmu po pôrode, dodávajú energiu  a prospievajú aj laktácii (tvorbe materského mlieka).

Hovorí sa tiež o nižšom riziku rozvoja popôrodnej depresie u žien, ktoré skonzumujú svoju placentu po pôrode. Nech sa to zdá akokoľvek nechutné, jedenie placenty je v prírode normálnym javom u zvierat ako aj u rôznych kmeňov. U nás tento trend zatiaľ nie je celkom bežný, no čoraz častejšie sa o ňom diskutuje.

Aké sú možnosti?
Ak vás predstava zjedenia placenty zaujala a myslíte si, že by stálo za to vyskúšať jej liečivé účinky na vlastnej koži, máte viacero možností. V prvom rade si však treba zistiť, či vám vôbec v pôrodnici vyhovejú a placentu vám po pôrode odovzdajú. Nie hocikde sú totiž naklonení takejto „príliš alternatívne vyzerajúcej“ záležitosti a môžete sa stretnúť so značným nepochopením.

Čo je to chemické tehotenstvo? A kedy sa dieťatko narodí?

Pokiaľ svoju placentu získate, môžete si ju pripraviť na viacero spôsobov. Na internete sa dajú nájsť recepty, čo všetko si z placenty možno pripraviť. Asi máloktorá žena si trúfne na konzumáciu surovej placenty napríklad vo forme smoothie, no aj to je jeden z častých receptov.

Trošku znesiteľnejšie môžu byť kapsule vyrobené z usušenej a rozdrvenej placenty, ktoré sa užívajú podobne ako rôzne iné vitamíny a výživové doplnky. U nás zatiaľ ťažko povedať, či nájdete niekoho, kto vám tabletky z placenty vyrobí. Skúste sa obrátiť na duly či laktačné poradkyne, prípadne hľadajte informácie  v diskusných fórach na internete.

Prečo vám lekár odporúča nebezpečnú amniocentézu? A čo sa bude diať?

Čo iné s placentou?
Menej čudné sú zrejme iné obrady ohľadom placenty. Často sa napríklad placenta „zasadí“ na záhrade a na tom mieste sa zasadí aj strom. Je to pekná symbolika, placenta by mala vlastne vyživovať daný strom. Z placenty si niektoré ženy nechávajú robiť aj odtlačky na pamiatku, čiže niečo ako kúsok originálneho umenia. Pri takzvanom lotosovom pôrode zasa zostáva placenta spojená s dieťatkom cez pupočnú šnúru až do doby, kým pupočník sám neodpadne a prirodzene dôjde k oddeleniu od dieťatka.

Autor: Mária
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa