10 tipov na lepšie TRÁVENIE z divokých kombinácií vianočných lahôdok
26. 12. 2021, 13:17 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:34)

Zdroj: pinterest/500px.com
Prejedli ste sa? To, že aj dobrého veľa škodí, platí pri jedle bez výnimky. Čo vylieči žalúdok z divokých kombinácií vianočných lahôdok?

1. Čaj zo zemežlče
Ak sa hostina skladá z niekoľkých chodov, pred jedlom je dobré vypiť čaj zo zemežlče. Rovnaký účinok majú aj zemežlčové kvapky – stačí pár kvapiek rozmiešať v pohári vody. Zemežlč utlmí bolesti žalúdka i búrku v črevách a upokojí preťažený žlčník. Táto horká bylinka podporuje tvorbu slín, uvoľňuje kŕče a pomáha aj pri pálení záhy, pretože znižuje kyslosť tráviacich štiav.
Príprava: Lyžičku sušenej bylinky zalejte 250 ml vody a nechajte 5-10 minút postáť, potom sceďte. Na zmiernenie horkosti môžete pridať citrónovú šťavu alebo med.
2. Výluh z tymianu
Táto bylinka je výborné korenie do mäsových a zeleninových pokrmov, pretože obsahuje látky, ktoré zrýchľujú trávenie. Upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka, uľaví pri prejedení a nadúvaní, pomáha obnoviť normálnu črevnú mikroflóru a výborný je aj pri nachladnutí.
Príprava: Lyžičku sušeného tymianu sparte horúcou vodou a lúhujte 5 až 10 minút. Potom sceďte a vypite vlažný.
3. Odvar zo saturejky
Saturejka sa pestuje ako korenie a pridáva sa do údenín a strukovinových pokrmov. Táto liečivka sa osvedčila aj pri tráviacich problémoch, ako je presýtenie, plynatosť, bolesti brucha, ťažký žalúdok po tučnom jedle a hnačka. Prospeje vám, keď máte slabý žalúdok a po najedení cítite nevoľnosť.
Príprava: Lyžičku sušenej saturejky vsypte do studenej vody a priveďte do varu. Odstavte a nechajte ešte 10 minút lúhovať, potom preceďte a vypite pred jedlom.
POZOR! So saturejkou opatrne, ak máte nízky tlak, môže ho ešte viac znížiť.
4. Mätovo-rumančekový čaj
Po čaji z mäty a rumančeka sa vám zaručene uľaví, pokiaľ na tieto bylinky, hlavne na rumanček, nie ste precitlivená alebo alergická. Mäta zlepšuje trávenie, tlmí kŕče a pálenie záhy, rumanček upokojuje, zmierňuje nevoľnosť i nadúvanie a stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav. Čaje z oboch byliniek môžete piť aj osobitne. Mätový po jedle a rumančekový večer pred spaním.
Zdroj: Shutterstock
Menšia bolesť po cvičení - pokiaľ patrí medzi ženy, ktoré si dávajú vo fitku poriadne zabrať a na druhý deň máte bolesti svalov, zabudnite na tabletky. Zázvorový čaj mi v tejto súvislosti zaručil bezbolestné vstávanie a uvoľnenie vypätých svalov. Naozaj to funguje!
5. Feniklový čaj
Výborný proti nadúvaniu a kŕčom. Účinky čaju zlepšíte, keď semená podrvíte v mažiariku.
Príprava: Lyžicu podrvených feniklových semien zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte 15 minút lúhovať. Potom preceďte cez husté sitko a pite 3-krát denne pred jedlom. Netreba ho prisladzovať, pretože má príjemnú sladkastú chuť.
6. Anízový čaj
Aníz je jedno z mála korení, ktoré tlmí bolesť. Osvedčil sa pri plynatosti, črevných ťažkostiach a pri kolikách.
Príprava: Lyžičku semien zalejte 200 ml vriacej vody, prikryte a nechajte 10 minút lúhovať. Potom preceďte a teplý pomaly usrkávajte.
7. Výluh z rasce
Prvá pomoc pri bolestiach žalúdka. Rasca sa nájde v každej kuchyni a prinesie rýchlu úľavu. Vyskúšajte.
Príprava: Pol lyžičky mletej rasce zalejte 150 ml vriacej vody, prikryte a nechajte 10 minút lúhovať. Denne môžete vypiť 2 až 3 šálky.
8. Šalviový čaj
Šalvia lekárska, prezývaná aj babské ucho, je vynikajúca bylinka na žalúdok, črevá i dvanástnik.
Príprava: Lyžičku sušenej bylinky zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte 5 minút postáť, sceďte. Pite teplý 2-krát denne pomaly, po dúškoch.
9. Repíkový čaj
Repík lekársky obsahuje silné antibakteriálne a protizápalové látky a lieči prakticky všetky ochorenia vnútorných orgánov. Upokojí a zahojí podráždený žalúdok, pankreas, žlčník, dvanástnik i pečeň. Pri dlhodobom užívaní pomáha rozpúšťať žlčníkové kamene a piesok. Tinktúra je vhodná aj na infekčné ochorenia tráviaceho systému.
Príprava: Dve lyžice sušeného repíka zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 3 až 5 minút. Môžete ho prisladiť lyžičkou medu.
10. Zázvorový čaj
Koreň so žltou dužinou pomáha nielen pri prechladnutí, výborný je aj na žalúdočnú nevoľnosť.
Príprava: Lyžičku čerstvého postrúhaného koreňa zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Sceďte cez sitko a pite teplý. Mierne vychladnutý čaj môžete ochutiť citrónovou šťavou, mätou a medom.
POZOR! Denná dávka čerstvého zázvoru nesmie prekročiť 4 g za deň. Deťom do 3 rokov zázvor nedávajte vôbec. Bylinky môžu mať vedľajšie účinky na zdravie, preto dodržiavajte odporúčanú dávku.