Reklama

14 mýtov o vlasoch. O sedmičke ste istotne ešte nepočuli!

14 mýtov o vlasoch

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na večné fámy okolo koruny krásy sme sa pozreli s odborníkmi. Budete prekvapené, čo sme sa dozvedeli!

Mýtus č. 1

HUSTOTA VLASOV JE LEN OTÁZKOU GENETIKY

Podľa trichológov na kvalitu vlasov nevplýva iba pôvod, ale najmä strava, toxíny a hormonálne tabletky. Diéta má za následok zmeny, ktoré vedú napríklad k nadmernému vypadávaniu vlasov. A to niekoľko mesiacov po tom, ako ste ju držali. Takúto reakciu môžu vyvolať nárazové diéty alebo úplné vylúčenie niektorých potravín. Vlasy dostávajú výživu ako posledné cez vlasovú pokožku. Preto aj keď sa dobre stravujete, výživné látky zostanú v dôležitejších orgánoch. Vegánom často chýba vo výžive vitamín B₁₂. Niekto trpí nedostatkom bielkovín, a tak ich musí prijímať vo forme doplnkov. Práve bielkoviny sú pre kvalitu a hrúbku vlasov dôležité.

Mýtus č. 2

VITAMÍNY SA DO VLASOV NIKDY NEDOSTANÚ

Kaderníci pri testovaní zistili, že asi 95 percent ľudí malo nedostatok vitamínu D. Vlasové folikuly majú receptory vitamínu D a to je kľúčová súčasť rastového cyklu, preto ak máte nízku hladinu tohto vitamínu, ovplyvní to hrúbku vašich vlasov. Odporúča sa užívať asi 2-tisíc jednotiek vitamínu D denne.

Mýtus č. 3

NADMERNÉ VYPADÁVANIE VLASOV ZASTAVÍ KADERNÍK

Vtedy skôr požiadajte o pomoc odborníka – trichológa alebo kožného lekára. Nastaví vám vhodnú liečbu. No výsledok nečakajte skôr ako o dvanásť týždňov. Je to dlhý proces, preto sa treba problému začať venovať čo najskôr a byť trpezlivá.

Mýtus č. 4

LIEKY STAV VLASOV NEOVPLYVŇUJÚ

Ak ste si po užívaní hormonálnych tabletiek všimli zmeny vo vlasoch, konajte. Užívanie antikoncepcie, hormonálnych liekov v menopauze, ale aj cysty na vaječníkoch môžu viesť k rednutiu vlasov, preto neváhajte kontaktovať svojho lekára, aby prehodnotil vhodnosť liekov.

Mýtus č. 5

OŠETROVAŤ TREBA LEN TO, ČO VIDÍME

Naopak, najdôležitejšie je starať sa o pokožku hlavy. Toniká a masky na vlasy pomáhajú vlasovému vláknu, navyše sa ľahko používajú. Raz do týždňa si ich doprajte a neoľutujete. Suchá a šupinatá pokožka predsa nemôže byť základom pre krásne vlasy

Mýtus č. 6

V TEHOTENSTVE SÚ VLASY SUCHÉ

Pokožka hlavy nie je imúnna ani proti hormonálnym výkyvom. Viac estrogénu spôsobuje, že koža vylučuje menej mazu, takže vlasy sa nemusia často umývať. Ale po tehotenstve sa to zasa otočí. Vtedy si ženy vlasy zvyčajne umývajú častejšie, no ak to budete so šampónmi a s chemickými púdrami preháňať, môže sa narušiť pH pokožky. Po tehotenstve môže na rednutie vlasov vplývať aj stres a nedostatok spánku, ako aj nedostatok železa, nerovnováha štítnej žľazy či nepravidelná strava. V každom prípade trvá asi rok, kým sa telo dostane do pôvodnej formy, a týka sa to aj kvality vlasov.

Anketa

Robievate si píling aj na pokožku na hlave?

  • Áno50%
  • Nie50%

Hlasovanie bolo ukončené

Mýtus č. 7

PÍLING POTREBUJE IBA TVÁR, VLASY NIE

Umývanie vlasov býva nedostatočné. Väčšinou si ich iba rýchlo našampónujete, napeníte a opláchnete. Niektoré stihnú ešte kondicionér a bodka! Keby ste toto robili na pokožke tváre, nebola by ok. Preto jej raz za mesiac doprajte píling aj výživnú masku. Umývanie vlasov takisto nestačí na to, aby ste udržali čistú pokožku hlavy. Hromadia sa na nej rôzne nečistoty, stylingové produkty, zvyšky farieb, odumretých buniek, mazu… Takže smelo siahnite aj po pílingu na vlasovú pokožku.

Mýtus č. 8

NA MASTNÉ VLASY STAČÍ OBYČAJNÝ ŠAMPÓN

Práve píling môže byť špeciálne vytvorený na pokožku hlavy, ktorá sa rýchlo mastí. Často obsahuje morskú soľ či íly a kyselinu salicylovú. Okrem odstránenia prebytočného mazu upokojujú pokožku. Ak máte citlivú pokožku vo vlasoch, potom si dajte pozor na koncentrácie v pílingoch. Zvoľte si jemnejšiu starostlivosť. Na dôkladné vyčistenie vlasových prameňov od nečistôt kaderníci používajú vitamín C. Odstraňuje nánosy z produktov, zo znečistenia a z nadmerného farbenia.

Mýtus č. 9

VLASY RASTÚ NA OBOCH STRANÁCH ROVNAKO

Vlasy sú často lámavejšie na strane, ktorej sa viac dotýkate. Ak máte zlozvyk hrať sa s prameňmi, radšej noste vlasy cez deň ľahko vypnuté. Takisto býva rozdiel v smere rastu. Na každej strane hlavy môže byť iný a vytvárať tak nesúmerný účes alebo ofinu.

Mýtus č. 10

FÉN VLASOM VŽDY LEN ŠKODÍ

Kaderníci ho využívajú radi a často. Doprajú vlasom poriadnu dávku horúceho vzduchu ešte pred úpravou, aby získali objem a textúru. Predtým však vždy nanesú na vlasy termoochranný sprej. Horúci vzduch je dobrý aj na vytváranie voľných uzlov. Prúd našuchorí vlasy, aby neboli kĺzavé a dlhšie vydržali na mieste.

Mýtus č. 11

HORÚCA VODA LEPŠIE UMÝVA VLASY

Máme vlasy umývať v studenej alebo horúcej vode? Ani jedna možnosť nie je správna. Vyhnite sa horúcim sprchám, aby vo vlasoch zostali esenciálne oleje. Najmä ak máte kučeravé vlasy so sklonom k vysušovaniu. Vlažná voda je ideálna na očistenie vlasov a opláchnutie šampónu.

Mýtus č. 12

SUCHÉ VLASY SÚ FAJN, LEBO ICH NEMUSÍM ČASTO UMÝVAŤ

Ak máte vlasy veľmi suché, pravdepodobne aj pokožka trpí vysušením. Pridajte predšampónovú kúru. Je ako maska so zvlhčujúcimi ingredienciami. Tak ako máme séra na tvár, aj na vlasy už existujú séra plné vitamínov a prospešných olejov. Namiešané sú tak, aby sa rýchlo vstrebávali, nezaťažovali pokožku ani vlasy. Suché bývajú často aj farbené alebo odfarbené vlasy. Pred prírodnými živlami a UV žiarením ich ochráni sprej.

Mýtus č. 13

GUMIČKY NEZANECHÁVAJÚ STOPY VO VLASOCH

Nielenže ničia vlasy, navyše ich oberajú o objem. Bezpečné sú najmä nariasené hodvábne gumičky alebo šatky. Ani keď ich necháte voľne vo vlasoch cez noc, vlasy nepoškodia do takej miery ako elastické gumičky. Niektorí špecialisti dokonca odporúčajú v noci vlasy vypnúť hodvábnou gumičkou dohora. Zmenší sa tým trenie a uzlenie prameňov počas spánku.

Mýtus č. 14

KUČERAVÉ PRAMENE SÚ NÁROČNEJŠIE NA ÚPRAVU

Pri vlnitých, kučeravých a matných vlasoch platí – čo najmenej sa ich dotýkať. Hlavne po umytí ich netrite uterákom, používajte len mäkkú tkaninu na odsatie vody. Ani česanie im veľmi neprospieva. Spôsobuje krepovatenie. Milujú oleje, proteínové séra a sušenie pri izbovej teplote. Je dobré dať si ich podstrihnúť každé dva mesiace o jeden centimeter.