Reklama

4 znaky samovražedných myšlienok

Reklama

Ak sa u človeka objavia samovražedné depresie, stráca pomaly vôľu žiť. Samovražda je treťou najčastejšou príčinou úmrtia u 15 až 24-ročných mladistvých. O samovražde však zvyknú predtým nahlas hovoriť. A my by sme si to mali všímať a pomôcť im, ako sa len dá...

Ktorí ľudia nesmú piť kávu a prečo?

1. Riskujú zdravie
Ak človek špekuluje nad tým, že by si vzal život, veľa v tom čase riskuje. Nerešpektuje varovania pred nebezpečenstvom. Dráždi ho sledovať dopravné nehody, možno si chce vyskúšať hrať ruskú ruletu. Používa nebezpečné predmety, skúša kombinovať lieky.

2. Rozdávajú veci
Ďalším varovným signálom samovražedných depresií je prípad, keď sa človek snaží dávať si do poriadku veci. Mnohé aktivity či vzťahy akoby uzatvára, s kamarátmi sa nezmyselne lúči s tým, že niekam odchádza. Rozdáva cennosti, majetok, akoby mal zomrieť.

3. Majú halucinácie
Keď sa depresia stále zhoršuje, aj samovražedné príznaky sú horšie. Človek je čím ďalej tým viac pesimistickejší. Prenasleduje ho zúfalstvo, beznádej, zanedbáva svoj vzhľad. Je stále nervóznejší. Začína mať halucinácie. Vidí alebo počuje veci, ktoré neexistujú, objavujú sa u neho výrazné zmeny osobnosti.

6x ako sa meníme vplyvom depresie

4. Ničia sa drogami a alkoholom

Odborníci hovoria, že pacienti so samovražednými úmyslami bývajú aj konzumentmi omamných látok, zvyšuje sa u nich však množstvo užívania drog a konzumácie alkoholu. Snažia sa takýmto spôsobom „liečiť“ utrápenú dušu, ale vlastne sa tým zabíjajú.

Autor: Emily

Mohlo by vás tiež zaujímať...

U osoby s bipolárnou poruchou sa striedajú ponuré pocity depresie s kľudovou fázou. Človek v depresii býva často posadnutý pocitmi viny a myšlienkami na smrť. Ľudia s manickou poruchou môžu vykazovať zníženú potrebu spánku. Ako sa máme prihovárať ľuďom s depresiou? Viac TU.