Reklama

5 byliniek na prečistenie PEČENE: Čím ju ozdravíte?

Oregano má silné detoxikačné účinky a pôsobí proti voľným radikálom.

Zdroj: pinterest/eierschachteln.de

Reklama

Pečeň funguje ako biochemická továreň s nonstop prevádzkou. Keďže odstávka nie je možná, musí sa regenerovať priebežne. Ako ju prečistíte a ozdravíte?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bylinky zberajte, keď sú listy suché! Najlepšie napoludnie


    Pečeň je najťažší vnútorný orgán – váži asi 1,5 kg – a prebieha v nej približne 500 metabolických procesov, pri ktorých sa štiepia cukry, tuky a bielkoviny z potravy. Zároveň zachytáva jedovaté látky a premieňa ich na neškodný odpad. Každú minútu pečeň prefiltruje 1,5 až 2 litre krvi, v ktorej koluje všetko, čo ste zjedli.

    A nielen to. Od perfektnej činnosti pečene závisí správne fungovanie ďalších orgánov – očí, žliaz, kĺbov, obličiek, srdca i mozgu, preto sa ju snažte udržiavať v dobrej kondícii. Na prečistenie pečene pomáhajú tieto bylinky. Nepodceňujte silu bylín, vždy ich užívajte podľa odporúčania. Ak máte chronické ochorenie, na ktoré beriete lieky, bylinkové kúry vždy najprv konzultujte s lekárom.

    1. Čakanka obyčajná
    Bežná bylina s modrými kvietkami (Cichorium intybus) patrí medzi bezpečné liečivky. Listy a koreň používali na čistenie pečene už liečitelia mnohých starovekých národov. Odvar z čakanky pomáha pri žlčníkových a močových problémoch a kameňoch, zlepšuje trávenie, podporuje vylučovanie žlče a zlepšuje funkciu pečene. Skvelý ako kúra na prečistenie a regeneráciu.
    Postup: Lyžičku sušenej čakanky povarte 10 minút v štvrť litri vody a nechajte odstáť. Potom sceďte a vychladnutý pite ráno a večer.
    Čaj: Zmes čakanky, púpavy a rozrazilu – pomáha pri žltačke a ochoreniach pečene. Lúhuje sa 5 minút, denná dávka sú 2 šálky.
    Tinktúra: Koreň čakanky môžete užívať aj vo forme tinktúry. Do pohára vody pridajte 20 až 40 kvapiek a vypite trikrát denne.

    2. Púpava lekárska
    Bylinka, ktorú nerady vidíme v trávniku, výborne čistí pečeň. Koreň optimalizuje tvorbu žlče, stimuluje jej odtok z pečene, uľaví pri bolestiach žlčníka, pomáha pri stukovatení, cirhóze a iných ochoreniach pečene. Na prečistenie tela sa odporúča počas šiestich týždňov každý deň zjesť hrsť mladých listov pokvapkaných citrónovou šťavou, alebo trikrát denne vypiť 20 ml šťavy z čerstvo nazbieraných listov. Prečisťujúci odvar môžete pripraviť z čerstvých aj zo sušených listov.
    Postup: 10 g sušeného koreňa povarte 5 až 10 minút v 600 ml vody, nechajte chvíľu lúhovať, potom sceďte a dajte vychladnúť. Pite 3-krát denne po 200 ml.

    Zdroj: shutterstock.com

    Liečivá je celá rastlina.

    3. Mäta pieporná
    Ľudia ju používajú už viac ako tritisíc rokov. Obľúbená bylinka do nápojov a šalátov však má ešte čosi navyše – obsahuje mentol a ďalších vyše 40 látok, ktoré pôsobia blahodarne na celé trávenie. Mäta znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a podporuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče, čo pomáha štiepiť tuky a uľahčuje prácu pečene pri filtrovaní škodlivých látok. Používa sa aj pri piesku a kameňoch v žlčníku. Mäta upokojuje žalúdok, pomáha pri trávení ťažších pokrmov a ocenia ju aj obličky a močový mechúr. Čaj si môžete pripraviť zo sušených aj z čerstvých lístočkov.
    Postup: Do šálky vložte 5 lístkov mäty, zalejte horúcou vodou a nechajte 5 minút lúhovať. Na osladenie môžete pridať med alebo trstinový cukor.

    4. Pestrec mariánsky
    Semená tejto bylinky (Silybum marianum) obsahujú flavonoid silymarín – silný antioxidant, ktorý má priaznivé účinky na pečeň. Dokonca sú také výrazné, že sa používa aj pri liečbe silno poškodenej pečene a následkov žltačky. V primeraných dávkach je pestrec bezpečný, u niekoho však môže spôsobiť bolesti hlavy, tráviace ťažkosti a svrbenie. Odporúčaná denná dávka je 3 až 6 g podrvených semienok.

    Pozor! Nevhodný pri užívaní liekov na upokojenie, diabetes, antibiotík, imunosupresív, liekov na riedenie krvi a na hepatitídu C. Môže vyvolať alergiu, nesmú ho užívať tehotné a dojčiace ženy a hypertonici. Ak môžete túto bylinku užívať, vyskúšajte tento špeciálny čaj.
    Postup: Lyžičku zmesi mäty a semienok pestreca (4 g) zalejte pollitrom vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Pite dvakrát denne. Neprekračujte odporúčanú dávku.

    5. Repík lekársky
    Táto bylinka (Agrimonia eupatoria) sa používa zvonka na kožné problémy a opuchnuté kĺby, vnútorne na poruchy trávenia, kašeľ i na rôzne zápaly, napríklad v ústach. Repík podporuje vylučovanie žlče, čistí a regeneruje pečeň. Odvar z vňate tejto bylinky si určite uvarte, keď máte problémy so žalúdkom, žlčníkom či s močovým mechúrom.
    Postup: Lyžičku sušenej vňate zalejte štvrťlitrom vriacej vody a lúhujte 10 až 15 minút. Čaj môžete osladiť medom. Pite raz alebo dvakrát denne.

    Exotický tip
    Medzi najsilnejšie prírodné prípravky na pečeň patrí extrakt z kôry afrického stromu borututu (Cochlospermum angolensis), ktorý rastie v Angole a Kongu. V tamojšej tradičnej medicíne sa používa na liečbu ochorení pečene, na celkové prečistenie aj pri žlčníkovej kolike. Extrakt obsahuje antioxidanty, ktoré chránia pečeňové bunky pred poškodením. V niektorých krajinách ho dostať vo forme tinktúry, tabletiek i čaju.

    Báječné rady
    1. Olivový olej a citrónovú šťavu zmiešajte v pomere 1 : 1. Ráno nalačno užite 1 lyžičku. Denná dávka: maximálne 3 lyžičky.  
    2. Ráno najprv zjedzte jablko a raňajkujte až po pol hodine.
    3. Počas dňa pite vodu so šťavou z čerstvého citróna.

    Toto pečeň najviac poškodzuje

    • Nesprávne stravovacie návyky, hlavne vysoký obsah tukov v potrave.
    • Alkohol a drogy, ktoré na pečeni nechávajú trvalé následky.
    • Lieky a hormonálna antikoncepcia. Pri dlhodobom užívaní sú potrebné pravidelné pečeňové testy.
    • Niektoré ochorenia, ako je infekčná mononukleóza a žltačka.
    • Práca v znečistenom prostredí a chemikálie. Ak máte v tomto ohľade rizikové povolanie, vaša pečeň vyžaduje zvýšenú pozornosť.