Pečeň je najťažší vnútorný orgán – váži asi 1,5 kg – a prebieha v nej približne 500 metabolických procesov, pri ktorých sa štiepia cukry, tuky a bielkoviny z potravy. Zároveň zachytáva jedovaté látky a premieňa ich na neškodný odpad. Každú minútu pečeň prefiltruje 1,5 až 2 litre krvi, v ktorej koluje všetko, čo ste zjedli.

497566797
Zdroj: Shutterstock

A nielen to. Od perfektnej činnosti pečene závisí správne fungovanie ďalších orgánov – očí, žliaz, kĺbov, obličiek, srdca i mozgu, preto sa ju snažte udržiavať v dobrej kondícii. Na prečistenie pečene pomáhajú tieto bylinky. Nepodceňujte silu bylín, vždy ich užívajte podľa odporúčania. Ak máte chronické ochorenie, na ktoré beriete lieky, bylinkové kúry vždy najprv konzultujte s lekárom.

1. Čakanka obyčajná
Bežná bylina s modrými kvietkami (Cichorium intybus) patrí medzi bezpečné liečivky. Listy a koreň používali na čistenie pečene už liečitelia mnohých starovekých národov. Odvar z čakanky pomáha pri žlčníkových a močových problémoch a kameňoch, zlepšuje trávenie, podporuje vylučovanie žlče a zlepšuje funkciu pečene. Skvelý ako kúra na prečistenie a regeneráciu.
Postup: Lyžičku sušenej čakanky povarte 10 minút v štvrť litri vody a nechajte odstáť. Potom sceďte a vychladnutý pite ráno a večer.
Čaj: Zmes čakanky, púpavy a rozrazilu – pomáha pri žltačke a ochoreniach pečene. Lúhuje sa 5 minút, denná dávka sú 2 šálky.
Tinktúra: Koreň čakanky môžete užívať aj vo forme tinktúry. Do pohára vody pridajte 20 až 40 kvapiek a vypite trikrát denne.