Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

5 neškodných žartíkov tela alebo varovanie, ktoré netreba ignorovať?

Depressed,Young,Woman,Sitting,On,Floor,At,Home

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Znervózňuje vás tik v oku? Vŕzga vám sánka? Ak sa úzkostlivo pozorujete a s každou banalitou bežíte k lekárovi, určite vám tieto prejavy vysvetlí. Ak máte sklon podobné signály skôr zľahčovať, dávajte pozor, aby ste niečo nezanedbali.

1. Svätojánske mušky
Keď ráno vstanete a vidíte hviezdičky, zrejme ste prudko vyskočili z postele. Cievny systém sa tomu nedokáže rýchlo prispôsobiť, preto vám mierne poklesne tlak a vy pocítite ľahký závrat alebo vidíte pohybujúce sa blikotavé svetielka.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Vstávajte pomaly
    Najprv sa na pár minút posaďte, až potom sa postavte. Keď vás aj tak obchádzajú mdloby, rýchlo si sadnite a hlavu skloňte medzi kolená, alebo si ľahnite a zodvihnite nohy. Zlepšite si kondíciu cvičením. Ak sa problém zhoršuje, vyhľadajte lekára. Jednou z možných príčin je hypotenzia, čiže nízky krvný tlak.

    2. Vŕzgajúca sánka
    Možno sa vám opotreboval kĺb, pretože priveľa rozprávate, žujete jednu žuvačku za druhou, naširoko zívate, pri telefonovaní držíte slúchadlo alebo mobil pod bradou. Príčinou môžu byť aj unavené svaly čeľustí, prekonaný zápal kĺbu, stres či nočné škrípanie zubami. A možno si v noci podkladáte ruku pod hlavu a sánka sa dostane do neprirodzenej polohy.

    Rýchla pomoc
    Jedzte mäkšie jedlá, ktoré netreba silno žuvať. Večer si na kĺby si prikladajte teplé obklady. Dajte si skontrolovať zuby, či sa v blízkosti kĺbu nerozvíja zápal. Ak vŕzganie neprestane, alebo vás kĺby začnú bolieť, navštívte čeľustného ortopéda, ktorý vám odporučí vhodnú terapiu.

    3. Tik v oku
    Najčastejšou príčinou očných tikov je prepracovanosť, stres a únava. Zášklby očných svalov môžu byť aj dôsledkom nadmerného užívania kofeínu alebo alkoholu, prípadne liekov na upokojenie či na spanie. Vinníkom môže byť tetanický syndróm, ktorý vzniká pri nedostatku horčíka alebo vápnika.

    TIP
    Každý deň si venujte hodinu. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite, uvoľnite sa a relaxujte. Uvarte si upokojujúci bylinný čaj, napríklad z medovky, valeriány, ľubovníka. Zvýšte príjem horčíka a vápnika. Ak tiky neprestanú, treba navštíviť neurológa a očného lekára.

    4. Zášklby v ruke
    Keď sa pri zaspávaní strhnete na prudké šklbnutie v ruke či nohe, neľakajte sa. To sa len vaše telo sa po náročnom dni upokojuje. Mozog vysiela k nervom signály, že už nemajú pracovať, ale oddychovať. Porucha na trase môže spôsobiť náhly výbuch energie a výsledkom je nepríjemné šklbnutie.

    Čo s tým?
    Sledujte, ako často sa vám to stáva. Pokiaľ sa frekvencia zášklbov nemení alebo sa zvyšuje, zájdite na vyšetrenie k neurológovi, pretože môže ísť o poruchu nervového systému. Opakované zášklby v nohách mávajú ľudia, ktorí majú problémy s obličkami a sú odkázaní na dialýzu.

    5. Nafúknuté brucho
    Ak držíte diétu alebo ste schudli, no vyzeráte ako tehotná, príčinou môže byť vláknina, na ktorej sú redukčné programy väčšinou postavené. Pri trávení sa tvorí väčšie množstvo plynov, podobne ako po konzumácii strukovín či kapusty. Nafukovať vás môžu aj niektoré umelé sladidlá, sušienky a príliš slané potraviny, ktoré zadržiavajú v tele vodu.

    Dobrá rada
    Pomôže úprava jedálneho lístka, bylinné čaje s feniklom a pohyb. Ak problémy neustúpia, choďte ku gastroenterológovi. Príčinou môže byť aj zápal alebo premnoženie kvasiniek v črevách, neznášanlivosť laktózy, ochorenie obličiek alebo pečene. Nafukovanie spôsobujú aj hormonálne zmeny pred menštruáciou.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS