Reklama

5x prečo nás pichá v boku po jedle?

Reklama

Diagnostika bolesti brucha je zložitá vzhľadom k početným orgánov a štruktúram v tejto oblasti. Príčiny tak častej ľavostrannej bolesti brucha, konkrétne po jedle, môžu súvisieť s mnohými zdravotnými ťažkosťami.

Nachádza sa tam žalúdok, tenké a hrubé črevo. Bolesť môže byť príčinou menej závažného ochorenia, až po život ohrozujúcu chorobu. Žiadne bolesti brucha by nemali byť ignorované.

1. Vredy a pálenie záhy
Vredy sú otvorené rany, ktoré sa zvyčajne tvoria na sliznici žalúdka a tenkého čreva. Ľavostranná bolesť brucha po jedle, s pálením záhy môže znamenať práve nevypočítateľný vred. Obe komplikácie sa môžu ľahko liečiť diétnymi úpravami alebo liekmi. Zvyčajne sú potrebné antibiotiká.

2. Hnačka, zápcha a plyny
Ukazuje sa, že nahromadené plyny v žalúdku, alebo plyny vytvorené z potravín v črevách, môžu spôsobiť ľavostrannú bolesť brucha a pocity plnosti. Príčinou je aj prehĺtanie vzduchu pri jedle alebo pití, alebo zle padnúce zubné protézy.

Pomalšia konzumácia môže zabrániť nahromadeniu plynov a poskytnúť úľavu. Zápcha alebo hnačka ovplyvňuje hrubé aj tenké črevo, čo môže odrážať bolesť v ľavej časti brucha po jedle. Rovnako bolí aj dehydratácia.

3. Zápaly
Niektoré druhy zápalového ochorenia vytvárajú akési vrecká v črevách, ktoré sa môžu naplniť jedlom a odpadom, čo spôsobuje bolesť a nepravidelné vyprázdňovanie. Bolesť sa môže zhoršiť po jedle. Bolesti žalúdka môžu byť kŕčovité a spojené s horúčkou, nevoľnosťou a zápchou. Treba zvýšiť príjem vlákniny a vyhnúť sa určitým potravinám, ako sú jahody a orechy.

4. Roztrhnutá slezina
Nie vždy sa objaví bolesť v boku iba po požití jedla. Prasknutá slezina je najčastejšie traumatické poranenie. Slezina je orgán lymfatického systému, ktorý je umiestnený v ľavej hornej časti brucha, tesne pod hrudným košom. Má nedostatočnú ochranu a je najčastejšie zraneným brušným orgánom. Medzi bežné príčiny traumy sleziny a jej následné prasknutie patria športové nehody, pästné súboje alebo nehody motorových vozidiel.

Spoločný znak spojený s prasknutím sleziny je ohromná bolesť v ľavej hornej časti brucha. V niektorých prípadoch môže vnútorné krvácanie spôsobiť slabosť, chvíľkový zmätok v dôsledku zníženia krvného tlaku.

5. Kosáčiková anémia
Ide o dedičné krvné ochorenie. Osoba s kosáčikovou anémiou má červené krvinky v tvare kosáčika. Preto, že nemajú normálny tvar, nie sú schopné na transport kyslíka. Bežné príznaky spojené s týmto ochorením sú bolesti v ľavej časti brucha, opuchy rúk a nôh, zožltnutie kože, časté infekcie, oneskorený rast a problémy so zrakom.

Kontinuálne a ťažké ľavostranné bolesti brucha po jedle by nemali byť ignorované, pretože môžu byť príznakom aj rakoviny hrubého čreva. Nie je nič nezvyčajné, že sa objavuje u ľudí nad 50 rokov a je druhým najčastejším smrteľným ochorením. Aj traumatické poranenia brucha, či dlhodobé užívanie niektorých liekov proti bolesti a nadmerná konzumácia alkoholu môžu tiež prispieť ku gastritíde.

Bežné príznaky spojené s gastritídou sú bolesti práve v ľavej hornej časti brucha alebo nepríjemné pocity, nevoľnosť a vracanie. Tieto príznaky sú súhrnne označované ako dyspepsia. V niektorých prípadoch môže človek postrehnúť ďalšie príznaky, ako je krv vo zvratkoch alebo v stolici.

Naše bruško dostalo počas sviatkov poriadne zabrať. Pokiaľ ste toto obdobie prežili bez ujmy na trávení, alebo s miernymi bolesťami, skúste dať žalúdku chvíľu pauzu a začnite ho šetriť. Vhodná na konzumáciu po prejedaní sa je dusená zeleninka, vláknina a jogurty.

Autor: Dana

Vyberáme pre vás niečo PLUS