Reklama

8 chorôb podobných chrípke: Pozor, tieto príznaky ich pomôžu odlíšiť!

.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Existuje mnoho chorôb, ktoré spôsobujú príznaky podobné chrípke ako je horúčka, kašeľ, nádcha a bolesti hlavy. Väčšina týchto infekcií má tendenciu zmiznúť sama od seba. Zbystrite však pri príznakoch ako dýchavičnosť, bolesť hrudníka alebo brucha, závraty alebo dehydratácia.

Jediný spôsob, ako s istotou zistiť, či máte chrípku, je nechať sa otestovať. Existujú však aj jemné nápovede, ktoré vám pomôžu ochorenia odlíšiť, píše medicínsky online magazín Health.com.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Extrémne počasie na horách: Pozrite sa, čo robí víchrica s ľudským telom!

    1. Prechladnutie

    Prechladnutie aj chrípka sú vírusové ochorenia, obe majú tendenciu sa vyskytovať v rovnakých ročných obdobiach a majú mnoho spoločných symptómov ako je bolesť hrdla a upchatý nos. Hlavný rozdiel je v však aj tom, ako rýchlo sa príznaky dostavia.

    Zdroj: Shutterstock

    Prechladnutie zvyčajne postupne postupuje príznak za príznakom v rámci niekoľkých dní. Pri chrípke sa dostaví v rámci 14-48 viacero príznakov naraz (kašeľ, bolesti svalov, letargia). Pri prechladnutí však zvyčajne absentuje bolesť na hrudníku a bolesti kostí a tela.

    2. Streptokoková faryngitída

    Existujú dva symptómy, ktoré môžete pocítiť pri chrípke, ale nikdy nie pri streptokokovi: kašeľ a upchatý nos. Zápal hrdla môže tiež spôsobiť opuchnuté lymfatické uzliny (štruktúry v tvare fazule, ktoré sú súčasťou imunitného systému), opuchnuté mandle, malé červené škvrny na ústnom podnebí alebo biele škvrny na mandliach - žiadny z týchto príznakov nie je typický pre chrípku.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak má lekár podozrenie na streptokoka, pravdepodobne vám urobí výter z hrdla a otestuje prítomnosť baktérií. Ak je test pozitívny, zrejme nasadí antibiotiká.

    3. Zápal pľúc

    Pneumónia môže prísť oddelene od chrípky alebo môže byť pripojenou komplikáciou ochorenia. Niekedy sa dokonca zdá, že pacient chrípku prekoná a vzápätí ho skolí iná infekcia či prídu so zápalom pľúc. Zápal pľúc, ktorý prichádza s chrípkou alebo po nej, môže byť spôsobený samotným vírusom chrípky alebo kombináciou infekcie chrípkou aj baktériami.

    Zdroj: Shutterstock

    Vírusová pneumónia je zvyčajne miernejšia ako bakteriálna. Môžete tiež mať nejaké preťaženie, kašeľ a únavu. Bakteriálny zápal pľúc je veľmi závažný a možno ho liečiť antibiotikami. Tento typ je sprevádzaný pretrvávajúcim kašľom, často zahlieneným a bolesťou na hrudníku. Môže sa dostaviť aj nechuť do jedla, zvýšená teplota a bolesť tela.

    4. Mononukleóza

    Takzvaná "choroba z bozkávania" (keďže sa šíri slinami), je zvyčajne spôsobená vírusom a najčastejšia je u tínedžerov. Príznaky sa objavujú pomaly a môžu pripomínať chrípku, líšia sa napríklad prípadným opuchom pečene alebo sleziny.

    Zdroj: Shutterstock

    Mononukleóza sa lieči dlhšie ako chrípka, často trvá cca tri týždne, niekedy až mesiace.

    5. Meningitída

    Meningitída je zápal membrán (meningov), ktoré pokrývajú mozog a miechu. Podobne ako zápal pľúc, môže byť spôsobená vírusovou i bakteriálnou infekcia.

    Zdroj: Shutterstock

    Vírusová meningitída je bežnejšia a miernejšia (väčšina ľudí sa uzdraví sama do týždňa), ale príznaky oboch sú podobné a javia sa ako u chrípky: bolesť hlavy, horúčka a únava. Meningitída prichádza aj so stuhnutým krkom a citlivosťou na jasné svetlo. Bakteriálna meningitída však môže spôsobiť poškodenie mozgu a dokonca smrť, ak nie je okamžite liečená antibiotikami.

    6. Bronchitída

    Akútna bronchitída má nielen príznaky podobné prechladnutiu a chrípke, ale je dokonca spôsobená mnohými rovnakými vírusmi. Hlavným rozdielom je, že bronchitída neprichádza s vysokou horúčkou.

    Zdroj: Shutterstock

    Príznaky bronchitídy sa tiež zvyčajne sústreďujú na hrudník a hrdlo namiesto bolestí celého tela, ktoré sú bežné pri chrípke. Vyčerpávajúci kašeľ akútneho záchvatu bronchitídy môže pretrvávať až tri týždne, teda dlhšie ako kašeľ z chrípky. Neexistuje test na bronchitídu ako na chrípku a lekári ju diagnostikujú z príznakov. Liečba pozostáva z odpočinku, zvýšeného pitného režimu a užívania liekov na ich tlmenie príznaky.

    7. Respiračný syncyciálny vírus (RSV)

    Môže spôsobiť nádchu a kašeľ, preto môže byť zamieňaný za chrípku alebo prechladnutie. Na rozdiel od chrípky sa však príznaky RSV zvyčajne objavujú postupne, ako aj samy od seba odchádzajú. Treba len piť veľa tekutín a oddychovať.

    Zdroj: Shutterstock

    8. Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV)

    Asi dva až štyri týždne po infikovaní vírusom HIV väčšina ľudí pociťuje príznaky podobné chrípke ako horúčka, zimnica, vyrážky, nočné potenie alebo bolesti svalov. Môžu trvať niekoľko dní až týždňov.

    Zdroj: Shutterstock

    Na HIV existuje jednoduchý test.