Aj malé podcenenie pri odchýlkach vo vývoji dieťaťa, môže mať veľké následky
1. 7. 2024, 15:00

Zdroj: Nadácia ADELI
Prvé mesiace života našich detí sú čarovné obdobie. Často však ľudia kvôli émociám a nadšeniu z nového života prehliadajú varovné signály vo vývine. A keď sa rodičia či odborníci zobudia, môže byť už neskoro.
Každý deň sa na Slovensku narodí 10 predčasniatok
Súčasná rýchla doba je z pohľadu zdravého vývinu detí veľmi riziková:
- Ženy odkladajú materstvo na neskôr.
- Stúpa počet umelých oplodnení.
- Stresový faktor je veľmi vysoký a často sa prenáša aj na tehotenstvo.
- Stále narastá počet detí, ktoré sa rodia predčasne.
- Stúpa aj počet detí s poruchami autistického spektra.
Zdroj: Nadácia ADELI
Ilustračné foto
Čo si treba u najmenších všímať?
K obrazu vývinu zdravého dieťaťa patrí jeho prirodzený záujem o svet, snaha skúmať a objavovať okolie, nadväzovať kontakt s najbližšími a spontánne sa rozvíjať.
Každé desiate dieťa však potrebuje vývin svojich motorických a komunikačných schopností podporiť.
Je kľúčové odhaliť akékoľvek výkyvy vo vývine čo najskôr. A čo najskôr sa obrátiť na odborníkov.
Zdroj: Nadácia ADELI
Ilustračné foto
Prvý rok je vo vývoji dieťaťa najcitlivejší
A to nielen z hľadiska motorických funkcií, ale predovšetkým z hľadiska rozvoja mozgu dieťaťa – práve prvý rok života býva v tomto smere rozhodujúci.
Náš mozog sa najviac rozvíja počas prvého roka života, vďaka kombinácii genetických faktorov, stimulácii z vonkajšieho prostredia aj vďaka adaptívnym biologickým procesom. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k tomuto intenzívnemu rozvoju:
Synaptogenéza: Počas prvých rokov života sa v mozgu dieťaťa vytvára veľké množstvo synapsí, spojení medzi nervovými bunkami. Vytvárajú sa základy mozgovej siete a zvyšuje sa komunikačná kapacita mozgu.
Myelinizácia: Myelín je izolačná vrstva, ktorá obklopuje nervové vlákna a zvyšuje rýchlosť prenosu signálov medzi neurónmi. Proces myelinizácie, ktorý akceleruje počas prvého roka života zabezpečuje rýchle a efektívne prenášanie informácií v mozgu.
Plasticita mozgu: Vďaka neuroplasticite sa mozog rýchlo prispôsobuje a rozvíja v odpovedi na vonkajšie stimuly a interakcie s prostredím.
Zrakový a sluchový vývoj: V prvom roku života je zrakový a sluchový systém dieťaťa osobitne citlivý na vonkajšie podnety. Dieťa sa učí vnímať a rozpoznávať zvuky, tvary, farby a tváre, čo podporuje rozvoj súvisiacich oblastí mozgu.
Motorický rozvoj: V prvom roku dosahuje dieťa významné míľniky v motorickom rozvoji, ako je zdvíhanie hlavy, plazenie, štvornožkovanie, sedenie, státie a neskôr aj chôdza. Ak motorický rozvoj viazne, chýbajú dieťaťu nutné podnety na rozvoj ďalších míľnikov motoriky a koordinácie.
Zdroj: Nadácia ADELI
Ilustračné foto
Ak sa vám to nezdá, obráťte sa na špecialistov
V ADELI Medical Center v Piešťanoch už 20 rokov pomáhajú špičkoví slovenskí aj zahraniční odborníci nielen s nastavením diagnostiky, ale aj so správnou a efektívnou rehabilitáciou.
Rehabilitačné pobyty tu navštevujú rodiny z celej Európy a zámoria, čo dalo behom dvoch desaťročí lekárom a fyzioterapeutom v ADELI obrovské množstvo informácií aj know-how.
Čo je dôvodom na zvýšenú pozornosť?
- Rizikový vývoj dieťaťa po predčasnom alebo komplikovanom pôrode.
- Podozrenie na genetický syndróm alebo jeho potvrdenie.
- Následky nedokysličenia mozgu pred, počas alebo po pôrode, pridusení alebo zápale mozgu.
Prvých 1000 dní je rozhodujúcich
Profesor Dr. Heinrich Binder, medicínsky poradca ADELI apeluje na zvýšenú pozrornosť pri rannom obdobia vo vývoji detí:
„Ak dieťa vykáže v prvom roku života zvláštne prejavy ako napr. nevstrebané primitívne reflexy či vysoký alebo nízky svalový tonus, je to prejavom nezrelosti centrálnej nervovej sústavy.
Potom musíte urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste objasnili, či sa u neho detská mozgová obrna skutočne vyvíja alebo nie.“
Odborníci aj z tejto príčiny apelujú na rodičov deti monitorovať a bez váhania nájsť terapeutickú intervenciu. „Bez fyzioterapie vôbec nič nefunguje. Potrebujete kompetentného terapeuta. Rozhodujúcim faktorom je čas a stupeň rozvoja mozgu, ktorý sa vyvinie počas prvých 1000 dní života“, – pokračuje prof. Binder. „Prvé dva roky sa vyvíja chôdza, rozvíjajú sa motorické zručnosti a mala by sa rozvínúť normálna pohybová sekvencia človeka. Tento proces treba povzbudzovať, pretože ak neurobíte nič, môže sa vyvinúť patologický vzor chôdze, ktorý je veľmi ťažké zvrátiť.“
Zdroj: Nadácia ADELI
Ilustračné foto
Neváhať, ale konať
Program ranej rehabilitácie ADELI BabyMed je určený pre deti už od jedného mesiaca do dvoch rokov. Doktori aj fyzioterapeuti spolu cielene pracujú na rozvoji motorických a kognitívnych schopností dieťaťa, nezávislosti pri pohybe v priestore aj na komunikácii či prijímaní stravy. Cieľom je, aby boli vývojové štádiá dieťaťa čo najmenej oneskorené voči správnemu fyziologickému rozvoju.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o vývoji svojho dieťaťa, kliknite na www.babymed.sk a dohodnite si stretnutie, ktoré vám aj vašej rodine môže pozitívne ovplyvniť celý život.
Zdroj: Nadácia ADELI
Ilustračné foto
PR článok