Aj vám občas náhodne „cvrkne“? A viete, že únik moču nie je ani zďaleka normálny?
21. 8. 2024, 10:00

Zdroj: iStock
Podľa lekárov si najmenej každá štvrtá žena takmer deň čo deň nechtiac cvrkne do nohavičiek a mnohé ženy sa dokonca pocikajú. Lebo inkontinencia nie je ani náhodou zriedkavá...
Rozlišujeme dva základné typy úniku moču, a to stresovú inkontinenciu a urgentnú inkontinenciu. Žiaľ, štatistiky hovoria o tom, že nechcený únik moču rieši s lekárom len malé percento žien. Mnohé z nás si totiž túto nepríjemnosť radšej nechajú pre seba. A robia zle!
Zdroj: Shutterstock
Ako pred časom napísal časopis Zdravie, mnoho žien sa uspokojí s nosením vložiek a s tým, že sa aj počas skorého a aktívneho veku pocikávajú. Viete však, čo za nechcený únik moču najčastejšie môže?
Najčastejším dôvodom úniku moču je takzvaná stresová inkontinencia. Tá nesúvisí so psychickým stresom, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Na vine je zvýšený vnútrobrušný tlak, napríklad pri kýchnutí, kašľaní, zdvíhaní ťažkých vecí, ale i pri zvýšenej fyzickej aktivite. Znamená to, že vám jedna či aj viac kvapiek „ujde do gatiek“ napríklad keď si pobehnete, či zdvihnete plnú nákupnú tašku, alebo sa hoci zasmejete. A práve tento typ inkontinencie je pri včasnom zachytení celkom dobre riešiteľný bez skalpela a narkózy.
K stresovej inkontinencii dochádza, keď poklesom alebo oslabením panvového dna dôjde k tomu, že močový zvierač sa nachádza v anatomicky nesprávnej polohe. Je poklesnutý mimo brušný lis, ktorý mu má pri správnej polohe pri náhlom zvýšení vnútrobrušného tlaku pomáhať. A tak dôjde k úniku moču. Nakoľko je problém vážny a ako ho čo najlepšie vyriešiť, môže odhaliť špecializované vyšetrenie.
Toto by ste mali vedieť
Myslíte si, že sa vám podarí inkontinenciu vyliečiť, ak napríklad budete pri sedení alebo pri čakaní na autobus zatínať svaly panvového dna? Podľa odborníkov je to málo pravdepodobné, aj keď rôzne zjednodušené rady odporúčajú práve túto metódu. Problémom totiž je, že len veľmi málo žien dokáže správne cvičiť takzvané kegelove cviky, teda cviky na panvové dno. Efektívne vie určiť pomoc až lekár či fyzioterapeut na základe individuálneho vyšetrenia.
Zdroj: Shutterstock.com
Zverte sa a rozprávajte. Inkontinencia patrí vždy do ambulancie lekára.
Poznáte rozdiel?
Nedobrovoľný únik moču sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov a vyskytuje sa v každom veku, aj keď jej výskyt s pribúdajúcim vekom narastá.
Rizikovými faktormi vzniku stresovej inkontinencie sú nie len počet pôrodov, gynekologické operácie a operácie v oblasti malej panvy, ale aj dedičná predispozícia, stúpajúci vek, obezita, chronická zápcha a chronický kašeľ.
Zdroj: Shutterstock
Je veľkým omylom myslieť si, že inkontinencia postihuje len staršie ženy. Vyskytuje sa u 20% tehotných žien a taktiež aj u vrcholových športovkýň. Nekontrolovateľný únik moču má veľký dopad aj na ľudskú psychiku a kvalitu jeho života. Tento problém je potrebné už od úplného začiatku riešiť s odborníkom, aby sa človek vyhol veľkých psychických problémov, ako je depresia, nespavosť, úzkosť či narušenie sexuálneho života. Väčšina príčin inkotinencie sa dá úspešne odstrániť.
Pri urgentnej inkontinencii sú rizikovými faktormi opakované infekcie močových ciest, močové kamene, zväčšená prostata u mužov, ale aj operácie prostaty, neurologické ochorenia ako skleróza multiplex a porážka.
Zatiaľ čo pri stresovej inkontinencii vám môže ujsť kvapka keď si napríklad kýchnete, lebo jej príčinou je ochabnutie svalstva panvového dna, pri urgentnej inkontinencii dochádza náhle k nutkaniu na močenie až k úniku moču počas dňa aj noci. Tento stav by mal byť neodkladne vyšetrený lekárom, aby sa zistila príčina tohto stavu. Únik moču je totiž príznakom alebo následkom iného ochorenia. Preto treba najskôr určiť príčinu vzniku inkontinencie.
Výsada starých dám?
Riziko, že vám nejaká tá kvapka, či dokonca oveľa viac unikne, sa zvyšuje vekom a po osemdesiatke trápi únik moču viac ako polovicu žien.
Problém s inkontinenciou u nás žiaľ stále veľké tabu. Staršie dámy ho môžu brať ako daň za vek a tajomstvo, o ktorom sa nerozpráva a možno ani nevedia, za akým doktorom zájsť. Ak vás trápi podobný problém, kľudne o ňom povedzte svojmu praktickému lekárovi, ale aj gynekológovi. Platí totiž nepísané pravidlo, že čím skôr navštívite odborníka, tým menej vyšetrení je potrebných na odhalenie príčiny vašich ťažkostí.
Zdroj: Shutterstock.com
Inkontinencia v skutočnosti ohrozuje viac žien než mužov.
Lekár sa vás bude pýtať na frekvenciu močenia počas dňa a noci, prúd moču, jeho množstvo i počet a moment únikov, napríklad či je pri kašli, kýchaní. Povedzte mu, koľko pohárov vody počas dňa vypijete, aké lieky užívate, alebo či vás netrápi napríklad vysoký krvný tlak, glaukóm, depresia či neurologické ochorenia. Pri vyšetrení je samozrejmosť aj odber moču a krvi. Potom prichádza na rad špecialista – urológ alebo urogynekológ, ktorý vykoná špecializované bezbolestné vyšetrenia.
Zdroj: Shutterstock.com
Vedeli ste, že inkontinencia únikom moču nekončí?
Kedy navštíviť lekára?
+ Keď vám raz za čas alebo aj častejšie unikne moč a vy nechcete, aby sa tak stalo. Ak idete k lekárovi až keď príznaky trvajú dlhší čas, liečba môže byť náročnejšia.
+ Keď je únik moču sprevádzaný bolesťou, krvácaním do moču, s opakovanými infekciami močových ciest.
Toto rozhodne nerobte
Ak si myslíte, že občasnému úniku moču zabránite tým že budete menej piť, robíte chybu. Lebo rovnica, že menej tekutín znamená aj menej nehôd s únikom, v tomto prípade rozhodne neplatí.
Výsledkom totiž len je, že únik moču naďalej pretrváva a navyše sa môžu dostaviť i ďalšie nepríjemnosti a okrem dehydratácie vám hrozia aj obličkové kamene, únava a malátnosť. Tak myslite na to, že dospelý človek by mal denne prijať minimálne 2 litre tekutín, ideálne v podobe vody, ktorú však nevypijete nárazovo, ale rozloženú do viacerých dávok počas celého dňa.
Zdroj: Shutterstock
Oslabené panvové dno spôsobuje viac problémov ako len inkontinenciu moču.
Zabudnúť by ste mali aj na potraviny, ktoré obsahujú kofeín. Ten totiž spôsobuje podráždenie močového mechúra a zhoršuje pocit urgentnej potreby na malú. Ak ste silná kávičkárka, mali by ste dávku znižovať postupne, inak vám hrozia nepríjemné bolesti hlavy.
Zabudnite aj na čokoládu. Tá okrem kofeínu obsahuje aj cukor, ktorému sa opäť len potešia baktérie atakujúce močové ústrojenstvo. Tabu by pre vás mali byť aj všetky kolové nápoje a samozrejme alkohol a vyvarovať by ste sa mali aj čiernemu koreniu, pálivej paprike, čili či karí, ktoré tiež po zjedení dráždia močový mechúr a zhoršujú nutkanie na močenie.