Aj vy s nimi vediete nerovný boj? Viete, čo sú roztoče a prečo môžu spôsobiť astmu?
5. 8. 2024, 10:00

Zdroj: Shutterstock
Neustále pokašliavate, horšie sa vám dýcha či dokonca počujete pri vydychovaní pískanie v hrudi? Zbystrite pozornosť a vyhľadajte odborníka. Možno trpíte na nebezpečnú astmu...
Astma sa prejavuje predovšetkým záchvatmi astmatického kašľa a dusením, kedy je sťažený dych spojený s hvízdavým dýchaním. Za jej vznik môže najčastejšie alergia, preto sa často stretávame aj s termínom „alergická astma“.
Zdroj: Canva
Astma trápi čoraz väčšie percento populácie.
Čo za ňu môže
Najčastejšie podráždi dýchacie cesty kontakt s alergénom, teda s roztočmi, peľmi, alebo časticami kože psov, mačiek či iných zvierat. Za vznikom astmy však môžu stáť aj iné faktory, napríklad znečistený vzduch, fajčenie - a je jedno, či aktívne alebo pasívne a nedostatočne vyvetrané priestory.
Žiaľ, priedušková astma trápi stále viac ľudí. Nedá sa úplne vyliečiť, ale pomocou vhodných liekov a správnej inhalačnej techniky, ju môžete mať pod kontrolou až do takej miery, že sa nebudú prejavovať jej príznaky. Dôležité však je, aby ste sa v čo najväčšej miere vyhýbali jej spúšťačom.

Čo astma je
Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré je spojené so zvýšenou dráždivosťou priedušiek. Tie sú postihnuté neinfekčným, alergickým zápalom, ktorý vyvoláva stiahnutie priedušiek, opuch sliznice a nadmernú tvorbu hlienu.
Ak teda chcete astme predchádzať, alebo ak ju už máte, ale chcete mať ochorenie pod kontrolou, mali by ste sa vyhýbať prostrediu, ktoré dráždi vaše dýchacie cesty.
Žiaľ, spúšťačov príznakov astmy je veľa, počnúc znečisteným a prašným prostredím, cez infekcie dýchacích ciest, až cez vdychovanie chemický látok, či fajčenie. Spúšťačom však môžu byť aj silné emócie a stres.
Ak trpíte alergickou astmou, môže nepríjemný kašeľ a problémy s dýchaním vyvolávať aj kontaktom s alergénom. Ťažkosti sa môžu náhle objavovať v záchvatoch a tiež náhle odznieť samé alebo vplyvom liečby. Dlhodobo pretrvávajú, ak nie je astma správne liečená.
Zdroj: Shutterstock
Chronický zápal v pľúcach môže viesť k astme, chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe, chronickej bronchitíde, dýchavičnosti, hromadeniu tekutiny v pľúcach.
Poznáte príznaky astmy?
Charakteristickými príznakmi astmy sú napríklad dlhodobo prebiehajúci zápal, zvýšená dráždivosť a zúženie priedušiek. Človek chorý na astmu môže hvízdavo dýchať, neustále kašľať, či pociťovať dušnosť a zvieravý pocit na hrudi.
Všetky príznaky sa pritom nemusia objavovať súčasne a niekedy paradoxne dominuje len jediný. Astmatici typicky trpia dráždivým kašľom v noci alebo nad ránom, tlakom alebo zvieravým pocitom na hrudi, dušnosťou, problémami s vydychovaním, či hvízdaním alebo piskotom pri dýchaní.
Zdroj: Shutterstock
Liečba astmy
Žiaľ, astma je chronické ochorenie, teda sa vyliečiť nedá, ale vďaka správnej liečbe ju môže mať každý astmatik aspoň pod kontrolou. Každopádne musí byť aj pod dohľadom lekára, ktorý určí, aký liek je pri liečbe astmy v jeho prípade najvhodnejší.

Viete si pomôcť sama?
Aj keď v niektorých prípadoch sa liečba astmy bez liekov nezaobíde, môžete jej príznaky aspoň zmierniť aj bez liekov.
Samozrejmosťou je čo najviac obmedziť kontakt astmatika so spúšťačom príznakom. Chorý človek by mal teda úplne skoncovať s fajčením, zdržiavať sa v čistom prostredí, ale aj obmedziť používanie aromatických osviežovačov, parfumov či dráždivých vôní.
Zdroj: Shutterstock.com
Mnohých ľudí roztoče dráždia, prípadné každé ráno kýchajú a ani nevedia, prečo. A možno by len stačilo častejšie prať periny!
Dôležitý je aj čistý domov. Ak je to možné, odstráňte z obydlia nepotrebné textílie, napríklad závesy, záclony či koberce a starú čalúnenú sedaciu súpravu, v ktorej sa prach hromadil už roky, lebo práve tieto predmety sú doslovne magnetom na prach a roztoče. Tým sa darí aj v matracoch, plyšových hračkách a podobne.
Prach z nábytku utierajte pravidelne najlepšie vlhkou handričkou, vhodnou voľnou do domácnosti je aj používanie čističky vzduchu a samozrejme pravidelné dôkladné upratovanie.
Na nasledujúcej stránke sa dozviete, ako to je s alergiou na roztoče a prečo nám škodia...
Astmu môže v mnohých prípadoch spôsobovať aj alergia na roztoče. Tie sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností a zbaviť sa ich úplne nedá. Viete ich množstvo aspoň obmedziť. Viete, ako na to?
Ak ste alergická na roztoče (ale platí to aj pre ďalšie alergény), mali by ste sa snažiť ich zo svojho okolia odstrániť. Inak vám hrozí, že nekontrolovaný a stály styk s nimi môže viesť k zhoršeniu alergie. Alergické reakcie sa časom môžu vystupňovať, a z obyčajného kašľa či nádchy sa časom vyvinie astma.
Aj si myslíte, že u vás doma roztoče nemôžu byť, lebo pravidelne upratujete, periete posteľnú bielizeň i paplóny, mýlite sa. Pravidelným upratovaním totiž zdroj alergénov neodstránite, len znížite ich množstvo.
Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že jeden gram domáceho prachu obsahuje až 250-tisíc fekálnych častíc roztočov?
Toto pomôže
Najlepším riešením je zabezpečiť, aby sa k vám roztoče počas spánku nedostali. Najviac roztočov a ich alergénov sa z celej domácnosti vyskytuje totiž v posteli, najmä v matracoch a vankúšoch. Odhaduje sa, že priemerný matrac môže obsahovať milióny roztočov a ich exkrementov, pričom celková hmotnosť týchto roztočov a ich „hovienok“ môže dosiahnuť až niekoľko kilogramov.
Paradoxne alergickú reakciu nespôsobujú samotné roztoče, ale práve ich výkaly a odumreté telíčka. Riešením sú špeciálne protiroztočové poťahy na matrace, ktoré zabránia prenikaniu alergénov k vám. Sú totiž tak husto tkané, že k vám alergén neprenikne.
Zdroj: shutterstock
Posteľné obliečky treba prať často ale šetrne.
Paplóny a vankúše pre alergikov?
Ak sa začnete obzerať v obchode po „správnych“ paplónoch a vankúšoch, s veľkou pravdepodobnosťou, ak ste sa teda nerozhodli pre tie z páperia, zistíte, že takmer všetky sú označované ako vhodné pre alergikov. Žiaľ, nie je to úplne pravda. Roztočom sa totiž rovnako dobre darí v paplónoch z peria, ale „uhniezdiť“ a rozmnožovať sa vedia aj v materiáloch z dutého vlákna, aj keď ich tam je nepomerne menej. Je preto dôležité paplóny aj vankúše pravidelne prať na čo najvyššej teplote.
Dôležité upratovanie
Aj najdôkladnejším upratovaním sa alergénov v domácnosti nezbavíte, ale môžete ich aspoň udržať na „zdravej“ miere. Ako na to?
Stavte na kvalitný vysávač. Dôležité je, aby mal účinný filtračný systém a vzduchotesnú konštrukciu. Používajte ho pravidelne, aj keď nemáte doma koberce, ale len podlahy.
Zdroj: Shutterstock
Alergia na roztoče sa môže prejavovať aj večne upchatým nosom...
Dôležité je pravidelne pretierať povrchy mokrou handrou, ktorá účinne prachové alergény odstráni. Dôležité totiž je, aby ste pri upratovaní rozvírili čo najmenej prachu. A nezabudnite aj na to, že zdrojom roztočov môže byť aj čalúnený nábytok. Ak sa svojej obľúbenej sedačky nechcete vzdať, pravidelne ju teda aspoň ošetrujte napríklad sprejom na hubenie roztočov.
Čo roztoče sú?
Sú to vlastne malé pavúčiky. Teda presnejšie - patria do skupiny pavúkovcov a sú takmer neviditeľné voľným okom, lebo merajú len asi 0,2 milimetra. Žijú veľmi krátko, ale rýchlo sa rozmnožujú.
Najviac sa im darí v teple a vlhku. Živia sa najmä odumretými kožnými bunkami, tak uprednostňujú život v matracoch.
Zdroj: Shutterstock
Tieto pavúčie živočíchy sa najlepšie cítia na prašných miestach. Udomácnili sa najmä v matracoch...
Aby sa nasýtili, každú noc vylezú z vnútra matraca na jeho povrch a nechajú na ňom svoje telesné schránky a exkrementy. Keď sa ráno zobudíte, nevidíte ich, lebo ešte pred východom slnka migrujú späť do hlbších vrstiev matraca. Žiaľ, roztoče, aj napriek tomu, že žijú len 2 až 3 mesiace, sa veľmi rýchlo rozmnožujú. Každá samička nakladie asi 20 až 80 vajíčok, tak populácia roztočov v posteli od jediného chrobáčika môže za pár týždňov dosiahnuť až milión jedincov...