Reklama

Aj vy pijete kávu po jedle? Nerobte to, vášmu telu škodíte!

Dopriať si čas, oddych je zdravé, nie sebecké.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak si rada vychutnávate kávu bezprostredne po tom, ako ste sa naobedovali, robíte veľkú chybu. Káva má na vaše telo totiž aj takéto negatívne účinky.

Aj napriek tomu, že sa všade hovorí o priaznivých účinkoch kávy na trávenie, nemusí to byť celkom pravda. Lebo podľa najnovších zistení vypiť tekutinu plnú kofeínu na plný žalúdok, môže mať nepriaznivý vplyv na vaše telo.  

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Spevák Tomáš Bezdeda posiela pozdav... Odkazuje aj toto

    Obľúbený čierny nápoj totiž neobsahuje len spomínaný kofeín, ale aj triesloviny, ktoré bránia telu vstrebávať železo z ovocia a zeleniny a práve tu je schovaný najväčší kameň úrazu. Na železo zo živočíšnych produktov síce nemajú žiadny vplyv, ale ak ste človek, ktorý uprednostňuje rastlinnú potravu pred živočíšnou, vaše telo vám to môže skôr či neskôr poriadne spočítať.

    Netvrdíme však, že sa musíte svojho obľúbeného nápoja úplne zriecť, len si doprajte chvíľu času pred tým, ako si kávu vychutnáte. Presnejšie, stačí, ak si dáte medzi jedlom a kávou asi 30-minútovú pauzu. Rovnaké pravidlo platí, aj keď si radšej vychutnáte čierny alebo zelený čaj. Počas tridsiatich minút má vaše telo čas a možnosť vstrebať zo stravy potrebné železo a vy si svoju dávku kofeínu vychutnáte bez toho, aby na vás pôsobil negatívne. 

    Podobný princíp vstrebávania železa zo stravy platí samozrejme aj pri raňajkách. Aj sa nemôžete ráno počas nich zaobísť bez obľúbeného horúceho nápoja (aj mliečnej kávy), nemusíte sa ho úplne vzdať, myslite však na to, že príjem železa v potravinách by ste mali počas dňa dohnať. Urobíte teda dobre, keď budete počas dňa chrúmať napríklad vlašské orechy, alebo si doprajete dobrý šošovicový prívarok.

    Čo sa s telom robí, keď nemá dostatok železa? Jeho dlhodobý nedostatok môže spôsobiť problémy aj ľuďom, ktorí netrpia anémiou, teda chudokrvnosťou. Ak máte v tele nedostatok železa, môžete totiž trpieť depresiami, vaše svaly a orgány môžu byť nedostatočne okysličené a vy sa rýchlejšie unavíte. Čakajte aj neustále studené ruka aj nohy a odzrkadlí sa to aj na stave vašich vlasov a pokožky. 

    Čakajte aj iné komplikácie. Bude sa vám horšie zaspávať, budete maž nekvalitný – plytký spánok a možno vás aj bude častejšie bolieť hlava. Tak čo poviete? Určite prestávka medzi jedlom a šálkou dobrej kávy stojí za to.