Reklama

Ak máte v tele veľa železa, zhrdzaviete?

Reklama

Viete, koľko železa nosíte vo svojom tele? Keď ho máte málo, ohrozuje vás anémia. Keď ho máte priveľa, pošle vás predčasne do starého železa.

Utajené dedičstvo
Zdravý človek získa z potravy 10 až 20 miligramov železa denne. V tele máme bežne 4 až 5 gramov tohto kovu, ktorý je dôležitý pre tvorbu červeného krvného farbiva hemoglobínu. Existuje však dedičná choroba - hemochromatóza, pri ktorej sa do krvi vstrebáva dvojnásobné množstvo železa.

Mužov postihuje desaťkrát častejšie ako ženy, ktoré v aktívnom veku prirodzene chráni menštruácia. Ak netušíte, že ste túto chorobu zdedili, jej odhalenie v rozvinutom štádiu môže byť nepríjemným prekvapením. Prvé príznaky choroby sa totiž prejavia až v dospelosti, keď v sebe nosíte dvadsať– až osemdesiatgramové závažie.

Jeden z tisíc
Keď sa u vašich predkov vyskytli nejaké poruchy krvotvorby, mali by ste ísť na krvné testy. Ak sa ukáže, že máte nadbytok železa, genetický test potvrdí alebo vylúči rozvoj hemochromatózy už v ranom štádiu. Hemochromatóza parí medzi časté dedičné choroby. Trpí ňou každý tisíci človek a zahŕňa asi dvanásť ochorení, ktorých spoločným znakom je nadmerné ukladanie železa do rozličných orgánov.

Najznámejšia je klasická hereditárna hemochromatóza typu 1, ktorá sa dedí po oboch rodičoch. U mužov sa prejavuje už medzi 20. až 30. rokom. Ženy zvyčajne ochorejú až v menopauze. Pravidelné menštruačné krvácanie totiž väčšinou postačí na to, aby sa železo v tele nehromadilo.

Ochoriete?
Zákernosť hemochromatózy je v tom, že sa nemusí prejaviť v každej generácii. Keďže väčšina včasných príznakov často sprevádza aj iné choroby, hemochromatóza sa môže nepozorovane dediť v rodinách bez toho, aby o tom vedeli. Preventívne testy po narodení sa nerobia, no výsledky pečeňových testov, napríklad pri chronickom zápale pečene, signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Ak sa potvrdí hemochromatóza, vyšetruje sa celá rodina: obaja rodičia, všetci súrodenci, všetky deti, manželka alebo manžel.

Nejasné signály, trpké následkyPríznaky hemochromatózy bývajú spočiatku nenápadné. Patrí medzi ne častá únava, slabosť, bolesti brucha, svalov a kĺbov, srdcové problémy. Železo sa najčastejšie ukladá v pečeni, srdcovom svale, kĺboch, koži, pankrease, podmozgovej žľaze. Poškodzuje štruktúru a funkciu týchto dôležitých orgánov. Keď vám pri preventívnej prehliadke alebo nejakých zdravotných problémoch odoberú krv, opýtajte sa, či sú v poriadku všetky pečeňové hodnoty. Bežné testy sú dostatočne citlivé, aby odhalili aj miernu nerovnováhu.

Úspešná terapia
Chorobu treba odhaliť včas, inak sú následky nezvratné. Pri neskorej diagnóze sa u 70 percent chorých vyvinie diabetes. Častou komplikáciou je cirhóza pečene, riziko vzniku rakoviny pečene sa zvyšuje dvestonásobne. Ak sa choroba nelieči, okrem iných zdravotných problémov vyvoláva u mužov impotenciu, u žien zníženie libida a predčasnú menopauzu.

Neliečená hemochromatóza skracuje život najmä dvoma spôsobmi: zlyhaním pečene a zlyhaním srdca. Štandardnou liečbou je vypúšťanie krvi. Spočiatku raz týždenne, po znormalizovaní parametrov sa intervaly predĺžia na jeden odber mesačne. Liečba je dlhodobá, no ak sa začne včas, pacienti sa dožívajú vysokého veku tak, ako zdraví ľudia.

Báječná rada
Keď cítite únavu a slabosť, príčinou nemusí byť iba nedostatok železa, ale aj jeho nadbytok. Pokiaľ nedržíte drastickú diétu, v bežnej strave máte železa dosť, preto ho neužívajte v tabletkách bez konzultácie s lekárom.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock