Ako často meniť (v lete) tampóny?
12. 6. 2016, 7:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:11)

Mnohé ženy počas menštruácie používajú tampóny. Tie majú totiž množstvo výhody oproti vložkám a v lete sa navyše vďaka tampónom nemusí žena vyhýbať ani kúpaniu. Jedna z vecí, na ktorú však treba myslieť je aj pravidelná výmena tampónu, aby sme sa vyhli možným problémom. Viete, ako často si v lete meniť tampóny?
V lete krvácame viac?
Niektoré ženy počas letných horúčav mávajú silnejšie krvácanie. K tomu prispieva i fakt, že sa v lete viac venujeme rôznym pohybovým aktivitám (kedy dochádza k okysličeniu celého organizmu vrátane maternice), čo taktiež môže prispieť k intenzívnejšiemu krvácaniu. Dôvodom silnejšieho krvácania býva aj oddialene menštruácie pomocou liekov. Veľa žien si pred dovolenkou necháva oddialiť menzes, aby ich nezastihlo krvácanie počas dovolenky. Následná menštruácia však potom môže byť dosť silná.
Z týchto dôvodov je zrejmé, že aj výmena tampónov by mala byť častejšia. Ak si počas bežnej menštruácie zvyknete meniť tampón po troch či štyroch hodinách, v lete možno budete potrebovať nový už po dvoch hodinách. Všetko je však individuálne, takže sa treba sledovať a tampóny meniť podľa potreby. Niekedy pomôže zmeniť typ tampónu – pokiaľ bežne vystačíte s tampónom na normálne krvácanie, pri silnejšom letnom krvácaní možno použiť tampóny určené na silné krvácanie.
Kúpanie
Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú funkčnosť tampónov, je aj kúpanie. Keď sa žena kúpe v jazere, prírodnej nádrži alebo na kúpalisku so zavedeným tampónom, ten nasiakne vodou a nie je potom taký účinný, navyše hrozí premnoženie baktérií, ak tampón zostane dlho v pošve.
Preto môže byť vhodné po každom kúpaní tampón vymeniť za nový. Pri kúpaní v slanej morskej vode je riziko infekcie nízke, nakoľko slaná voda má dezinfekčné účinky, no z pohľadu savosti tampónu je rovnako vhodné ho po každom kúpaní vymeniť.
Dbať na pravidelnú výmenu tampónov sa naozaj vyplatí. Predídete tak možným infekciám, ktoré by vám zbytočne prekazili leto a spôsobili nepríjemnosti. Nenechávajte si jeden tampón zavedený dlhšie, než je odporúčanie od výrobcu ani v prípade, že je krvácanie už slabšie – bez ohľadu na intenzitu krvácania môže totiž nasiaknutý tampón viesť k premnoženiu baktérií a z toho vyplývajúcim zdravotným ťažkostiam. Ak trpíte kvasinkovým infekciami, mali by ste zvoliť namiesto tampónov radšej vložky prípadne menštruačný pohárik, pretože tampóny môžu vaše problémy prehlbovať.
Autor: Mária
Mohlo by vás tiež zaujímať...
Máte pocit, že o menštruácii viete všetko, čo vám treba k bežnému fungovaniu? To možno áno, ale je oveľa viac faktov, ktoré pomôžu lepšie spoznať vlastné telo. Téme ženských dní sme sa venovali v článku, ktorý vám odhalí niekoľko nových vecí, takže čo ste o nich nevedeli?