Ako sa neprejesť k cukrovke: Aktivujete spúšťače svojím životným štýlom?
10. 5. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:39)

Zdroj: Shutterstock
Nie je to len vek či genetika, ktoré zvyšujú riziko rozvoja diabetu 2. typu. Aké kroky môžete urobiť hneď, aby ste sa nedopracovali k závislosti od inzulínu?

Pri cukrovke 2. typu telo nesprávne spracúva inzulín, na základe čoho nedokáže udržiavať hladinu cukru v krvi na normálnej úrovni. Spomedzi typov cukrovky ide o najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie. Vzniká v dospelosti a postihuje ľudí bez ohľadu na vek.
Nenápadné príznaky
Spoločným rizikovým ukazovateľom rozvoja diabetu 2. typu je najmä životný štýl – vyššia telesná hmotnosť a sedavý spôsob života. Častý je aj výskyt v rodine. Ak svojmu zdraviu nevenujete dostatočnú pozornosť, ochorenie môže prebiehať nenápadne aj celé roky a prejaví sa až neskôr závažnými komplikáciami. „Na porovnanie, cukrovka 1. typu vzniká často náhle, v priebehu pár týždňov ako porucha tvorby inzulínu v pankrease. Prejavuje sa smädom, polyúriou, únavou či chudnutím a môže vyvrcholiť až ketoacidózou, čo je priam život ohrozujúce. Pri diabetes mellitus 2. typu tieto príznaky trvajú podstatne dlhšie a ketoacidóza je zriedkavá,“ vysvetľuje odborníčka na klinickú biochémiu MUDr. Dáša Kelényová.
Vek nerozhoduje
Dôležitú rolu vo výskyte cukrovky zohráva nadváha, no môžu ňou trpieť aj naoko štíhli ľudia, u ktorých je tuk „skrytý“. Ako rizikový ukazovateľ zaváži najmä hodnota BMI. Ak u vás presahuje číslo 25, mali by ste spozornieť a svoje zdravie sledovať viac. Zároveň si vhodne nastavte životosprávu a začnite sa častejšie venovať fyzickej aktivite. Cukrovku 2. typu najčastejšie diagnostikujú ľuďom nad 45 rokov. Najvyššiu úroveň glykémie nad referenčnou hodnotou dosahujú ľudia vo veku 60 až 70 rokov, kde má zvýšený cukor v krvi každý tretí človek. Čoraz častejšie sú však ohrození aj mladí ľudia a deti.
Rizikové faktory
1. Nadváha a obezita
2. Nedostatok pohybu
3. Sedavý spôsob života
4. Strava bohatá na tuky a niektoré aditíva
Z údajov Národného registra diabetes mellitus z NCZI zozbieraných do konca roka 2021 vyplýva, že výskyt ochorenia každý rok stúpa aj u ľudí do 18 rokov. Kým v roku 2018 išlo o 1 687 nových prípadov cukrovky u detských a mladistvých pacientov, v roku 2021 to bolo už 1 963 nových. Rizikovým faktorom je tiež diabetes počas tehotenstva.
Nerovnováha v tele
Príčiny rozvoja cukrovky síce nie sú presne charakterizované, no nepochybne úzko súvisia so súčasným spôsobom života. Menej pohybu, vyšší energetický príjem, konzumácia polotovarov a potravín s vysokým glykemickým indexom vytvárajú v tele nerovnováhu, ktorá skôr či neskôr môže vyvolať zdravotné problémy. Kým nábeh cukrovky 2. typu býva postupný až nepozorovaný, komplikácie pri plnom prepuknutí ochorenia dokážu významne narušiť kvalitu života. Medzi časté následky patrí poškodenie sietnice a diabetická retinopatia, ischémia dolných a horných končatín, poškodenie nervov, malých ciev či obličiek.
Varovný alarm
Šanca na nápravu existuje, ale skôr, ako choroba naplno prepukne. Jej možný nástup prezrádza prediabetes, ktorý by mal spustiť alarm oznamujúci významné riziko vzniku cukrovky 2. typu. V tejto fáze je ešte stále čas na odvrátenie ochorenia preventívnymi opatreniami. „Prediabetes je stav, pri ktorom je hladina cukru v krvi pacienta vyššia ako normálne, ale ešte nie je dostatočne vysoká na to, aby bola diagnostikovaná cukrovka 2. typu. Progresia do diabetu je časovo rôzna a závisí od nastavenej intervencie a jej dodržiavania, môže byť teda zvrátiteľná. Želaný výsledok sa dostaví približne do 6 až 12 mesiacov. V prípade ignorovania prediabetu sa ochorenie prejaví najneskôr do 10 rokov,“ upozorňuje lekárka.
Poznajte svoju glykémiu
Ak sa cukrovka vyskytuje vo vašej rodine u blízkeho príbuzného, najmä cukrovka 1. typu, zásady zdravého životného štýlu vy ste mali dodržiavať dvojnásobne a cukrovke sa môžete úspešne vyhnúť. Význam má aj prevencia - pravidelné sledovanie hladiny cukru v krvi. Vyšetrenie glykémie sa bežne robí každé dva roky, no pri prediabete aj každý polrok. V tomto smere sú ženy zodpovednejšie ako muži. Do veku 70 rokov majú častejšie zvýšenú výslednú glykémiu muži, vo vyššom veku prevažujú ženy. Zvýšený glykemický index má v priemere pätina ľudí, ktorí absolvovali rozbor.
Spamätajte sa včas
Zistený prediabetes sa lieči v prvom rade znížením hmotnosti úpravou stravy. Jedálny lístok treba nastaviť na nižšiu energetickú hodnotu, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu a dopriať si kvalitný spánok. „Pri prediabete sú často prítomné aj dyslipidémia, hypertenzia a iné civilizačné choroby, preto sa treba venovať aj ich liečbe,“ vysvetľuje odborníčka na klinickú biochémiu. Úspešnosť liečby závisí v prvom rade od vášho zodpovedného prístupu. Aktívnym riešením sa môžete vyhnúť tomu, že pomerne bežné problémy prerastú do komplikovanej diagnózy, často označovanej ako epidémia tretieho tisícročia.
7 krokov k náprave
1. Kontrolujte si telesnú hmotnosť a regulujte príjem stravy.
2. Dávajte si pozor na zloženie stravy.
3. Vynechajte sladené nápoje a obmedzte sladené výrobky.
4. Obmedzte tučné a vyprážané jedlá.
5. Znížite konzumáciu mäsových výrobkov so skrytými tukmi.
6. Jedzte viac zeleniny a ovocia.
7. Uprednostnite čerstvé potraviny z domácej produkcie.