Prečo vlasy padajú?

Človek má na hlave v priemere asi stotisíc vlasov. Každý vlas sa nachádza v inej fáze rastu, a preto je vypadávanie úplne bežnou záležitosťou. Podľa odborníkov nám za deň vypadne priemerne 50-100 vlasov, pri umývaní hlavy až 300. Vlasy taktiež viac padajú na jar a na jeseň, ale tento jav trvá len 4-6 týždňov. Úplne bežné je aj nadmerné padanie vlasov po pôrode, ku ktorému dochádza vplyvom poklesu hladiny estrogénu v tele. Tzv. popôrodné vypadávanie vlasov sa objavuje okolo 3.-4. mesiaca po pôrode a obvykle trvá pol roka, maximálne rok. Aj keď je padanie vlasov normálne, nie je to pre ženy nič príjemné, a navyše im to často znižuje sebavedomie. Preto by ženy mali padanie vlasov riešiť včas a nečakať, kým sa objavia preriedené miesta.

Dodajte vlasom potrebné aminokyseliny

Pokiaľ chcete zabrániť nadmernému vypadávaniu vlasov, je dôležité dbať na výživu zvnútra. Okrem zmeny jedálnička je vhodné doplniť potrebné látky vo forme výživových doplnkov. Zásadnú úlohu pre rast a kvalitu vlasov zohrávajú aminokyseliny. Tie tvoria základnú stavebnú zložku všetkých bielkovín. Práve bielkoviny spoločne s keratínom vytvárajú vlasové vlákno a dodávajú vlasom pevnosť a silu.

  • L-Metionín je veľmi silný antioxidant, ktorý regeneruje vlasy, znižuje ich lámavosť a dodáva im silu. V prírodnej forme sa vyskytuje napríklad v obilninách, orieškoch, rybách, jogurte alebo v mäse
  • L-Cysteín sa podieľa na tvorbe keratínu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou našich vlasov. Vďaka cysteínu dochádza k spevneniu vlasov a zároveň podporuje ich rast. Cysteín nájdeme v cibuli, cesnaku, brokolici, paprike a vajciach
  • Tiež L-Tyrozín je nepostrádateľnou aminokyselinou v boji proti vypadávaniu vlasov. Zdrojmi tyrozínu sú ryby, mliečne produkty, mandle, tekvicové semienka a sójové výrobky

Biotín

Biotín alebo vitamín B7 je často označovaný ako „vitamín krásy“. Nedostatok biotínu sa totiž prejaví na našej pokožke, nechtoch a predovšetkým vlasoch. Tie môžu začať viac padať alebo sa dokonca môžu objaviť nepríjemné lupiny či seborea. Biotín dodáva vlasom pevnosť a pružnosť a spomaľuje ich starnutie.

Zinok

Jednou z príčin nadmerného vypadávania vlasov môže byť aj nedostatok zinku. Jeho deficit sa prejavuje aj pomalým rastom vlasov, zvýšenou lámavosťou a krehkosťou. Preto je vhodné ho pravidelne dopĺňať. V potravinách sa zinok nachádza najmä v morských plodoch (ustrice, homáre, kraby), otrubách, pšeničných klíčkoch, tekvicových semienkach alebo vaječnom žĺtku.

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínu B, stopových prvkov a minerálov. Vďaka tomuto zloženiu dokážu posilniť imunitný systém, znížiť únavu, prečistiť pokožku, ale aj podporiť regeneráciu vlasov a nechtov. Sú tak vhodné pre vlasy poškodené odfarbovaním, žehlením a fénovaním, pretože im dodávajú stratenú silu, lesk a hebkosť.

Kyselina listová

Kyselina listová alebo vitamín B9 je nenahraditeľnou živinou dôležitou pre správne fungovanie ľudského tela. Nachádza sa v mnohých potravinách, predovšetkým v zelenej zelenine. Nedostatok kyseliny listovej môže zastaviť prirodzený rast vlasov a spôsobiť ich nekontrolovateľné padanie. Množstvo kyseliny listovej v potravinách však nie je také veľké a tepelnou úpravou môže dôjsť k jej zničeniu. Je tak lepšie dopĺňať kyselinu listovú vo forme výživových doplnkov, pri ktorých je zaručená 100% vstrebateľnosť.

Ilustračné foto
Zdroj: Simply You Slovakia
Ilustračné foto

DonnaHair FORTE je dostupná výhodne na e-shope ZLEKARNE.sk.

Prvá pomoc z lekárne

Všetky látky a vitamíny nevyhnutné pre rast a podporu vlasov nájdete v unikátnom výživovom doplnku DonnaHAIR® Forte so zvýšeným obsahom aminokyselín, pivovarských kvasníc a biotínu, ktorý pomáha pri zvýšenom vypadávaní vlasov, podporuje prirodzenú kvalitu vlasov a ich pevnosť. Navyše je obohatený o extrakt žihľavy dvojdomej, ktorý podporuje tvorbu keratínu. Ten tvorí až 90% vlasu a jeho najdôležitejšou súčasťou sú aminokyseliny. V každej tobolke DonnaHAIR® Forte nájdete aminokyseliny hneď tri – metionín, cysteín, tyrozín, ktoré sú kľúčové pre štruktúru a zdravie vlasu. Zloženie prípravku je špeciálne prispôsobené aj pre potreby tehotných a dojčiacich žien.