Ako si vypočítať (ne)plodné dni?
12. 5. 2015, 7:15 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:14)

A môžeme sa vôbec na tento údaj spoľahnúť? Dá sa predsa otehotnieť aj mimo našich vypočítaných dní plodnosti, aj počas menštruácie. Údajne aj vtedy sa môže uvoľniť zrelé vajíčko a váš sex pokrstíte oplodnením.
Chcete mať dieťa?
Ako si teda vypočítať plodné a neplodné dni? Zadajte prvý deň svojej poslednej menštruácie a dĺžku cyklu. Ženským cyklom sa označuje obdobie od prvého dňa poslednej menštruácie až po posledný deň pred nasledujúcou menštruáciou.
Cyklus trvá v priemere 28 dní. Toto obdobie sa ale môže pohybovať medzi 21 až 36 dňami. Kolísanie cyklu je normálne, nemusíte sa hneď obávať choroby, alebo zlyhania vášho výpočtu. Kalendár na výpočet plodných dní vypočíta pravdepodobnosť oplodnenia.
Aby sa metóda počítania plodných a neplodných dní mohla použiť, mali by ste mať zaznačený svoj menštruačný cyklus minimálne za posledného pol roka. Cykly by mali byť čo najpravidelnejšie s trvaním cca 28 dní. Uvoľnenie vajíčka nastáva medzi 12. až 16. dňom cyklu. Ten sa počíta od prvého dňa menštruačného krvácania.
Plodné dni sa určujú aj vizuálne...
... podľa štruktúry a množstva hlienu pri menštruácii. Plodné dni sú „mokré“ a neplodné dni „suché“. Na začiatku cyklu je hlienu málo a je hustý. Vtedy by ste otehotneli veľmi ťažko. Hlienu však pribúda, je ťažký a vodnatý, vtedy sa začína plodná fáza. Štruktúra hlienu sa mení po ovulácii, vtedy prichádzajú suché dni a o tri dni na to sa začínajú neplodné dni.
Plodné dni si môžete určiť aj pomocou telesnej teploty. Ak sa nameria v troch po sebe nasledujúcich dňoch teplota vyššia než v šiestich dňoch predchádzajúcich, znamená to nástup neplodného obdobia až do začiatku ďalšej menštruácie. Päť dní pred až tri dni po vystúpení teploty sa považujú za plodné dni. Teplota by sa mala merať v pošve alebo konečníku, najlepšie ráno v tú istú hodinu.
O pár rokov bude väčšina mužov neplodných: Tipnite si, kedy začneme vymierať!
Niektoré ženy v deň svojej ovulácie bezpečne pociťujú určitú bolesť v podbrušku, u iných sa zas objavuje slabý náznak krvácania (ružové zafarbenie ovulačného hlienu). Niekedy je možné všetky tieto úkazy doplniť nahmataním maternicového čapíka. Treba siahnuť hlboko do pošvy, v polohe v podrepe. Štyri až päť dní po ovulácii čapík mäkne.
Autor: Jana