Reklama

Ako zvládnuť chrípku? A čo vážne vám pri nej hrozí?

Chrípka sa lieči iba symptomaticky, antibiotiká na ňu neúčinkujú.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Hrozba chrípkovej epidémie je vždy aktuálna. Najmä na jeseň. Ako ochránite seba aj dieťa pred nebezpečnými patogénmi?

Jesenné prírodné zmeny ako chlad a pribúdajúce zrážky vytvárajú prostredie, ktoré je prospešné pre množenie nežiaducich patogénov. Sezónne choroby ako chrípka sa rýchlo šíria v kolektívoch dospelých aj detí a slabá imunitná odpoveď môže byť predzvesťou silnej chrípkovej epidémie.

Nepodceňujte situáciu

Prečo je chrípka natoľko zaujímavé a nepríjemné sezónne ochorenie, že sa ňou treba zaoberať? Ako každý vírus, aj vírus chrípky sa často mení – mutuje – a každý rok prechádza zásadnou zmenou svojej stavby. „Pokiaľ je mutácia nová, teda takýto vírus sa v predchádzajúcich sezónach nevyskytoval, spôsobuje závažnejšie príznaky a chrípková sezóna je ťažšia,“ tvrdí pediatrička MUDr. Elena Prokopová. Patogény sa najviac šíria kvapôčkovou infekciou v kolektívoch, v ktorých trávia najviac času práve deti.

Zásadné rozdiely

Často sa chrípka zamieňa s bežným prechladnutím. Prechladnutie prichádza pomaly a medzi jeho najčastejšie príznaky patrí nádcha, upchatý nos a ľahká bolesť hrdla. Naproti tomu chrípka sa prejavuje náhle, najčastejšie bolesťou svalov a kĺbov, často sprevádzanou horúčkami. U detí je jasným signálom pocit únavy, ku ktorému sa neskôr môžu pridať symptómy ako horúčka, bolesti, kĺbov, svalov, zimnica, upchatý nos a kašeľ, nezriedka aj nevoľnosť.

Nepríjemné komplikácie

Najväčším problémom neliečenej chrípky sú komplikácie, najmä u detí: „Sliznica dýchacích ciest napadnutá vírusom je zapálená a opuchnutá. Toto prostredie je ideálne na množenie baktérií. Najčastejšími baktériami, ktoré vyvolávajú komplikácie chrípky, sú pneumokoky, hemofily a zlatý stafylokok. Najčastejším ochorením, ktoré spôsobujú, je zápal stredného ucha,“ vysvetľuje pediatrička. Vysoko ohrozenými skupinami sú aj dospelí vo veku nad 50 rokov a seniori, tehotné ženy a osoby s autoimunitným ochorením. „Infekcia sa dokáže rozšíriť aj do dolných dýchacích ciest a spôsobiť zápal pľúc,“ dodáva lekárka.

Očkovanie proti chrípke je dôležité hlavne v domácnostiach, kde spolu žijú seniori aj deti.

Ochrana bez ihly

Medzi najväčších prenášačov vírusu chrípky patria deti predškolského veku. Chrípku môžu bezpríznakovo šíriť až osem dní, čím ohrozujú celú domácnosť i okolie. Štúdie dokazujú, že v prípade chrípky typu A sú to deti vo veku od 2 do 9 rokov, práve preto je očkovanie detí dobrou prevenciou pred blížiacu sa chrípkovou sezónou. Na Slovensku sa už minulý rok objavila moderná forma detského očkovania proti chrípke: „Očkovanie je špecifické v tom, že nepodávame vakcínu injekciou do svalu, ale vstreknutím veľmi malého množstva vakcíny do oboch nosových dierok,“ hovorí Elena Prokopová.

Stavte na prevenciu

Vírus chrípky dokáže prežiť na rôznych povrchoch aj dva dni. Základnou ochranou by mala byť správna hygiena rúk, na ktorú sa kládol veľký dôraz pri šírení koronavírusu. Dôležitá je hlavne v prostriedkoch verejnej dopravy, školách a na pracoviskách, ktoré patria medzi najčastejšie možné miesta nákazy. Pri podozrení na chrípku je dôležité chorobu vyležať a v prípade komplikácií sa čo najskôr obrátiť na svojho lekára.

Anketa

Očkujete sa proti chrípke?

  • Áno40%
  • Nie60%

Hlasovanie bolo ukončené

ČO TREBA VEDIEŤ

+ Očkovanie proti chrípke sa odporúča na začiatku chrípkovej sezóny, čiže v priebehu októbra a novembra.
+ Aj tento rok je očkovanie zadarmo, preplatia ho všetky zdravotné poisťovne.