Reklama

Alzheimer prichádza pomaly: TOTO môžete urobiť, aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli VČAS!

Nový liek na Alzheimerovu chorobu schválili v USA.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie mozgu, ktoré sa zvyčajne vyskytuje u ľudí vo veku 65 rokov a viac, sa síce nedá vyliečiť, ale nestrácajte nádej - existujú spôsoby, ako zvládnuť jej príznaky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tipujte a pozerajte dobre. Čo vidíte na videu, je to mačka alebo tiger?

    Príčiny a rizikové faktory

    Alzheimerova choroba narúša neuróny (mozgové bunky) prostredníctvom zmien, ktoré sa začínajú roky pred ako spozorujete prvé príznaky. Pôvodcami môžu byť amyloidné plaky a tau spleti, ktoré upchávajú mozog. Najnovší výskum naznačuje, že beta-amyloid nemusí byť jediným pôvodcom. Presné príčiny týchto zmien, ako aj ich vplyv na poznávacie schopnosti, zostávajú stále neznáme.

    Vo viac ako 90 % prípadov sa ochorenie objaví po 65. roku života, čím sa vek stáva hlavným rizikovým faktorom. Približne 10 % osôb po 65. roku života a 40 % osôb po 85. roku života sa stretáva s Alzheimerovou chorobou. 

    Začína to nenápadným zabúdaním

    Alzheimer začína nenápadne a nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály tejto choroby patrí zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien, neschopnosť rozpoznať známe miesta či orientovať sa v čase. Predstavte si, že si nepamätáte na nedávne rozhovory, mená alebo dôležité udalosti. Tieto na prvý pohľad malé zmeny sa môžu vyvinúť do významných porúch. Sú v ostrom kontraste s pokojným procesom starnutia a zasahujú do každodenného života.

    V prvom štádiu si priatelia a rodina môžu všimnúť zmeny v každodennom živote. Strata pamäti a zmätenosť vrhajú svoj tieň, čo často vedie k diagnóze. Napriek tomu nie je nezávislosť úplne stratená. Váš zdravý úsudok začnú striedať vlny úzkosti, agresie alebo zmeny nálad a osobnosti.

    Neskôr je pre vás náročne aj bežné obliekanie, ktoré ste kedysi zvládli bez problémov. Teraz sa vyžaduje dokonalé sústredenie. Obajviť sa môžu aj halucinácie a paranoja. V poslednom štádiu tejto choroby vaše zručnosti ochabujú a vy môžete mať problém aj s obyčajným prehĺtaním potravy. Najčastejšou príčinou smrti, ktorú toto ochorenie spôsobuje je aspiračný zápal pľúc, pretože schopnosť prehĺtať sa vytráca.

    Včasná diagnostika je dôležitá

    Včasná diagnostika tejto choroby je kľúčová pri liečbe. Aj napriek tomu, že liek na toto ochorenie neexistuje pri rýchlom odhalení Alzheimeru sú na trhu lieky, ktoré sú navrhnuté tak, aby účinkovali v počiatočných štádiách a chorobu spomalili. Odhalenie tejto diagnózy vyžaduje komplexné vyšetrenia.

    Skúmanie anamnézy: . Na začiatku lekári skúmajú všetky symptómy a všetky zmeny, ktoré ste pozorovali. Dôležité sú aj výpovede ľudí z vášho okolia.

    Psychiatrické vyšetrenie: Psychiatrické vyšetrenie pomáha odlíšiť Alzheimerovu chorobu od duševných ochorení, ktoré môžu napodobňovať jej príznaky. Vylúčením takýchto možností sa začne vynárať skutočný obraz.

    Kognitívne testy: Kognitívne testy, podobne ako dieliky puzzle, skúmajú pamäť, schopnosť riešiť problémy, pozornosť, počítanie a jazykové schopnosti. Tieto dieliky do seba zapadajú a vytvárajú jasnejší obraz o kognitívnom prostredí.

    Analýza krvi a moču: Testy krvi a moču sa stávajú pokladnicami informácií. Odhaľujú hladiny hormónov štítnej žľazy a vitamínu B12 a ponúkajú náznaky o potenciálnych faktoroch, ktoré k tomu prispievajú. Tieto testy pomáhajú vylúčiť iné potenciálne príčiny poklesu kognitívnych funkcií.

    Môžem sa pred Alzheimerovou chorobu chrániť?

    Aj keď vyliečenie Alzheimerovej choroby môže byť vzdialené, existujú spôsoby, ako ochrániť nedotknuteľnosť spomienok. Starostlivosťou o zdravie srdca môžete mať v rukách štít proti Alzheimerovej chorobe. Regulácia krvného tlaku a krotenie hladiny cholesterolu tvoria základ starostlivosti. Obohatenie stravy o zdravú stravu pre srdce zosilňuje účinky a chráni pred potenciálnymi rizikami.

    Pokiaľ prestanete fajčiť, jednoznačne posilníte svoje pľúca a myseľ. Znížením alebo ukončením konzumácie alkoholu si odomknete cestu k zdraviu, čím ešte viac posilníte svoj mozog a kognitívne funkcie. Predstavte si fyzickú aktivitu ako tanec, v ktorom je každý krok oslavou pohody. Chôdza, beh či bicyklovanie sú základom tohto tanca, rytmom, ktorý spomaľuje postup choroby

    Váš mozog je ako záhrada, ktorá túži po výžive, aby mohla kvitnúť. Zapojenie mysle do čítania, hrania hier a tvorenia kultivuje krajinu kognitívnej vitality. Vzdelávanie, či už formálne alebo neformálne, sa stáva základným kameňom. Keď sa učíte, posilňujete svoju kognitívnu pohodu.