Reklama

Babské rady na kašeľ: Takto vás ani deti už nebude trápiť!

Reklama

Kašeľ je v tomto období aktuálnou témou. Často je súčasťou iných ochorení a dokáže riadne potrápiť. Okrem rôznych sirupov z lekárne, ktorých je dnes naozaj plno, si môžeme skúsiť pomôcť aj prírodnými zbraňami a „liekmi“ našich babičiek. Ktoré sa oplatí vyskúšať?

Tymián
Tymián je bylinkou, ktorá sa pri kašli skloňuje často. Je to najmä kvôli obsahu silice thymol, ktorá má protizápalové účinky. Tymián pomáha pri rôznych druhoch kašľa, vrátane astmatického a bronchitického, chronického či čierneho kašľa. Celkovo je táto bylinka považovaná za prírodné antibiotikum. Vo väčšine prípadov sa pri kašli užíva odvar z tymiánu, ale pripravujú sa z neho aj rôzne sirupy.

Majoránka
Ďalšou „protikašľovou“ bylinkou našich babičiek je aj majoránka. Sušenú majoránku kúpite bežne v lekárni alebo obchodoch so zdravou výživou. Pripravte si odvar podľa návodu, môžete osladiť medom a popíjať počas dňa.

Med
Pri dráždivom kašli naše babičky nedali dopustiť na upokojujúci účinok medu. Lyžičku či dve kvalitného domáceho medu bolo treba prehltnúť a kašeľ sa upokojil. Do medu si možno tiež vytlačiť trochu citrónovej šťavy a niektorí odporúčajú účinok umocniť aj trochou kokosového oleja. Táto „medicína“ pomáha nielen pri kašli, ale aj celkovo pri bolestiach v krku a prechladnutí.

Chren
Chren je ďalšou babskou radou proti kašľu. Po nastrúhaní sa z neho uvoľňujú silice, ktoré podporujú rozpúšťanie hlienov. Chren pôsobí protizápalovo a je tiež jedným z prírodných antibiotík. Pri kašli a nachladnutí používajte nastrúhaný chren s medom v pomere 1:1 a užívajte 2-3 krát za deň.

Cibuľa
Osvedčenou voľbou našich starých materí pri kašli bola obyčajná cibuľa, ktorej éterické oleje pomáhajú tlmiť kašeľ. Možno z nej pripraviť cibuľový sirup alebo čaj. Sirup sa pripravuje z nakrájanej cibule a medu, nechá sa odstáť, kým pustí šťavu. Potom sa užíva po lyžičkách. Niektorí odporúčajú pridať aj trochu citrónovej šťavy. Čaj pripravíme zo surovej cibule, ktorú varíme vo vode asi 15 minút. Potom scedíme a po vychladnutí pridáme trochu medu, prípadne aj citrónu. Popíjame počas dňa.

Ľanové semienko
Uvarením ľanového semienka získate síce na pohľad nevábnu slizovitú hmotu, no pridaním medu a citrónu sa z toho stane znesiteľná „medicína“. Táto kúra prinesie úľavu podráždenému hrdlu a utlmí kašeľ. Uvarte 2-3 lyžičky ľanových semienok v 250ml vody a varte, kým nevznikne gélovitá hmota. Potom preceďte a pridajte 2-3 lyžičky medu a rovnako aj citrónovej šťavy. Užíva sa po lyžičkách niekoľkokrát denne.

Mlieko s medom
Overeným receptom našich starých materí je aj teplé mlieko osladené medom. Niekedy sa pridáva aj trochu masla. Naše staré mamy nemali taký výber liekov a sirupov proti kašľu, ako máme my dnes. Preto boli nútené poradiť si samy. Vyššie uvedené recepty vám však môžu prekvapivo priniesť úľavu skôr než voľne dostupné sirupy z lekárne a navyše sú bez vedľajších účinkov a často takmer zadarmo.

Autor: Mária
Foto: Profimedia

Vyberáme pre vás niečo PLUS