Bez predohry sa v rozkroku zničíte!
6. 7. 2014, 6:45

Možno ste o tejto chorobe už počuli. Možno sa týka aj vás. Priblížme si ju zblízka. Vaginizmus je určitá porucha, ktorá sťažuje alebo celkom znemožňuje vniknutie partnerovho penisu do vagíny.
Môže za to zovreté svalstvo, ktoré buď nedovolí partnerovi vniknúť do pošvy alebo je pohlavný styk veľmi bolestivý a nepríjemný. Príčiny vaginizmu môžu byť rôzne a môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas života ženy (teda nemusí to byť hneď od prvých sexuálnych skúseností).
Ťažký pôrod
K vaginizmu môže dôjsť po nepríjemných sexuálnych skúsenostiach, zo strachu z otehotnenia, po ťažkom a bolestivom pôrode (a z toho vyplývajúceho strachu z bolesti), pri partnerských problémoch a podobne. Niekedy je príčinou len príliš krátka predohra a nedostatočné zvlhčenie. Prečo treba tento problém riešiť? Vaginizmus je veľmi nepríjemnou situáciou pre muža i ženu a zaiste neprospieva ich vzájomnému vzťahu.
Niektorí partneri sa síce možno dokážu zaobísť aj bez pohlavného styku a naučia sa iným technikám sexuálneho uspokojovania, predsa len je to zväčša obmedzujúca prekážka. Ak sa pár rozhodne pre dieťa, je jasné, že bez liečby vaginizmu to zrejme nepôjde. Niektoré ženy trpiace touto poruchou sa po neúspešných alebo bolestivých pokusoch o pohlavný styk celkom uzavrú a nedovolia partnerovi žiadne sexuálne aktivity.
Dá sa to liečiť
To môže viesť k vážnym problémom vo vzťahu až k jeho rozpadu. Vaginizmus teda naozaj je porucha, ktorú treba liečiť. Vaginizmus sa v dnešnej dobe dá pomerne dobre liečiť. V prvom rade treba zistiť skutočnú príčinu problému.
Žena, ktorá má podozrenie, že by sa jej táto porucha mohla týkať, by mala vyhľadať svojho gynekológa, ktorý ju vyšetrí a pomôže odhaliť prípadné zdravotné ťažkosti spôsobujúce vaginizmus (rôzne výrastky, zle zhojená rana po nástrihu hrádze po pôrode, infekcie a podobne).
Ak sa vylúčia takéto prekážky, potom by vašou záchranou mohol byť sexuológ, ktorý spolu s vami dokáže nájsť psychické bloky a pomocou vhodnej terapie vás ich následne zbaví. Neraz je nutná aj liečba antidepresívami. Možno sa pýtate, ako presne zistíte, či je vaginizmus aj vaším problémom. Pokiaľ sa vám z času na čas stane, že sexuálny styk je bolestivý a ide to akosi ťažšie, nemusí to ešte vôbec nič znamenať.
Niekedy je príčinou len príliš krátka predohra a nedostatočné zvlhčenie, prípadne rôzne infekcie pošvy či alergia na kondómy, lubrikanty či spermicídne prípravky (ak takéto používate). Ak sa však problémy opakujú, či nebodaj zhoršujú a nepríjemne zasahujú do vášho sexuálneho života, potom je naozaj namieste vybrať sa k vášmu gynekológovi.
Autor: Jaja
Mohlo by vás tiež zaujímať...
Trendy neobchádzajú ani naše intímne miesta. Ich upravovanie je starou známou vecou, no posledná móda zachádza ešte ďalej. Tvaruje a farbí, možno aj tak, ako by ste nečakali. Chcete vedieť, aké sú posledné trendy "tam dolu"? Čítajte TU.