Bezpečná jeseň a zima pre seniorov a deti: ČO im hrozí?
22. 11. 2019, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:04)

S blížiacou sa zimou sú najviac ohrození seniori a deti. Aké riziká by ste mali predvídať? Starší ľudia a deti majú jedno spoločné – často si neuvedomujú hroziace nebezpečenstvo, podcenia riziko alebo precenia vlastné sily a nešťastie je na svete.
V jednom sa však líšia. Zatiaľ čo deti sa z následkov úrazu ľahšie zotavia, pre seniorov to môže mať fatálne následky. Aké opatrenia by ste mali urobiť, aby sviatky boli naozaj šťastné a veselé?
1. Zlá viditeľnosť
Krátke dni, zamračená obloha a hmla zvyšujú riziko nehôd, najmä ak chodci majú tmavé oblečenie a pre vodičov sú prakticky neviditeľní. Vhodnou ochranou sú reflexné pásiky a značky na odevoch a taškách. Mali by byť rozmiestnené zo všetkých strán, to znamená spredu, zozadu aj zboku, prípadne aj na topánkach.
2. Poľadovica
Pošmyknutie na klzkom chodníku či ceste môže mať katastrofálne následky, preto by jesenná a zimná obuv mala byť vyššia s protišmykovými podrážkami a so spevnenými členkami. Dobré je mať so sebou protišmykové návleky, ktoré sa zmestia aj do vrecka a v prípade potreby sa dajú ľahko natiahnuť na prednú časť akejkoľvek obuvi.
3. Vírusy
Starších ľudí podstatne viac ohrozujú chrípkové vírusy, najmä ak žijú v spoločnej domácnosti s deťmi. Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke najmä deťom od 6 mesiacov do 3 rokov, seniorom nad 65 rokov, osobám so zníženou imunitou a s chronickým ochorením. Ideálny čas na vakcínu je do konca novembra. Dostatočná hladina protilátok sa vytvorí za 10-14 dní po očkovaní. Informujte sa v zdravotnej poisťovni, ktorú z vakcín prepláca v plnej výške.
4. Kúrenie
Vo vykurovacom období stúpa riziko otravy zemným plynom, dymom a kysličníkom uhoľnatým, čo závisí od spôsobu kúrenia. Pri vykurovaní plynom treba dať skontrolovať kotol a plynové ohrievače, napríklad teplej vody. Pri kotloch a kachliach na tuhé palivo dajte prezrieť aj komín, či nie je upchatý sadzami. Vyplatí sa investovať do alarmov, ktoré hlasitým signálom upozornia na prítomnosť dymu, oxidu uhoľnatého a unikajúceho plynu.
5. Podchladenie
Dbajte na to, aby seniori aj deti boli oblečení primerane počasiu, najmä keď sa vyberú na dlhšiu prechádzku či výlet. V zimných mesiacoch sa môže z hodiny na hodinu prudko ochladiť. Slabo oblečený človek vystavený mrznúcemu dažďu a vetru sa rýchlo podchladí. Hypotermia sa prejavuje triaškou, zhoršenou koordináciou, v ťažších prípadoch mdlobami, zmätenosťou, apatiou, slabým pulzom a plytkým dýchaním.
Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock.com