Reklama

Biopsia prsníka: časté sú falošné výsledky!

Reklama

Biopsia je vyšetrenie, ktorého sa väčšina žien obáva. Možno ani nie samotného kroku, ako jeho výsledku. Pri biopsii sa odoberá tkanivo na histologické vyšetrenie, pokiaľ má ošetrujúci lekár podozrenie na zhubný, ale aj nezhubný nádor.

Biopsie sa žena dočká v prípade, pokiaľ sa na jej prsníku objaví patologická zmena. Urobiť vyšetrenie je dôležité napr. po zápale prsnej žľazy a zmenách tukového tkaniva. Veľa žien sa obáva zákroku, o ktorom si myslia, že je bolestivý. Samozrejme, nejde o jednoduché vyšetrenie, pri ktorom nebudete nič cítiť, ale je nevyhnutné pre váš zdravotný stav. Rozhodnutie o biopsii robí gynekológ, onkológ alebo rádiológ.

Osobitnou formou biopsie prsníka je vákuová mamotómia. Výhodou tohto postupu je, že ihla môže zostať zavedená v ložisku a z daného miesta odobrať podstatne väčšie množstvo tkaniva ako pri klasickej biopsii, niekedy dokonca odstrániť celé podozrivé ložisko. Odber ihlou sa zavádza do chorého ložiska pod CT kontrolou.

Biopsia vedie k definitívnej diagnóze väčšiny nádorov. Vyžaduje odobratie buniek či kúskov tkanív na testy u patológa. Takáto diagnostika odhalí bunky, ktoré môžu rásť, stupeň intenzity poruchy, veľkosť a prognózu. Biopsia zachraňuje život a je vo svojej pocite liečivá.

Ktoré sú varovné signály, kedy by ste mali urobiť rozhodnutie navštíviť gynekológa? Keď si nahmatáte v prsníku uzlík, aj v prípade, keď sa vám jeden prsník mimoriadne zväčší alebo zmenší.

Ak ste poslednú dobu spozorovali vtiahnuté bradavky, výtok alebo ekzém, upozornite na to gynekológa. Prsník by nemal ani meniť farbu kožu, byť vráskavý alebo popraskaný. Výber metódy biopsie je individuálny. Všetko záleží od presnosti vyšetrenia, aj od stavu pacienta.

Falošná diagnóza

Bohužiaľ, stáva sa aj nepríjemnosť, ktorá zbytočne komplikuje liečenie. Ide o skreslené výsledky biopsie. Podozrivé tkanivo sa chirurgicky odoberá v celkovej alebo lokálnej anestéze. Odber v lokálnej sa robí vtedy, ak je postihnutá oblasť dobre prístupná a zase opačne. Odobratá vzorka sa dostane k patológovi, ktorý ju odborne spracuje a pozoruje pod mikroskopom.

Mikroskopickým vyšetrením sa stanoví nález a finálna diagnóza. Faktory skresľujúce výsledok sú napríklad neadekvátna vzorka tkaniva. Až tretina nálezov je falošná. Až v tretine prípadov je nález falošne negatívny! Výsledky majú vo väčšine prípadov len orientačný charakter.

Autor: Paťa

Vyberáme pre vás niečo PLUS