Reklama

Boj s tichým nepriateľom: Trpíte chronickou únavou? Zmeňte jednu základnú vec!

Jarná únava NIE JE mýtus! Tieto BYLINKY vám pomôžu odohnať: Urobte TÚTO 1 vec a razom bude FUČ!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Chronická únava, inak známa aj pod názvom syndróm chronickej únavy, je vyčerpávajúce ochorenie, ktoré ovplyvňuje množstvo životov na celom svete. Charakterizuje sa neutíchajúcou únavou, ktorá zostáva nevysvetliteľná, a preto je dlho zahalená rúškom tajomstva.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:21
Remaining Time 0:21
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedeli ste o tom, že existujú aj žlté maliny? Sú výborné a zdravé

    Čo je to syndróm chronickej únavy?

    Syndróm chronickej únavy (CFS), známy aj ako myalgická encefalomyelitída (ME) alebo systémová intolerancia námahy (SEID), je porucha charakterizovaná pretrvávajúcou a extrémnou únavou, ktorá neodchádza ani po odpočinku a nedá sa pripísať žiadnemu základnému ochoreniu.

    Hoci CFS môže postihnúť kohokoľvek, častejšie sa vyskytuje u žien vo veku 40 a 50 rokov. Bohužiaľ, liek ešte neobjavili, avšak existujú rôzne možnosti liečby na účinné zvládnutie príznakov.

    Príčiny chronickej únavy

    V súčasnosti zostáva presná príčina CFS záhadou a vedci sa točia okolo niekoľkých teórií. Môžu za tým byť vírusové infekcie, oslabený imunitný systém, stres, hormonálna nerovnováha a dokonca aj genetické faktory.

    V súvislosti s CFS sa skúmali niektoré vírusové infekcie ako napríklad vírus Epsteina-Barrovej (EBV), ľudský herpesvírus 6, Ross River vírus (RRV), vírus rubeoly a bakteriálne infekcie, žiadnu definitívnu príčinu nenašli. Zaujímavé je, že Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) naznačili, že chronická únava môže predstavovať skôr záverečné štádium rôznych ochorení.

    Príznaky

    Príznaky sa u každého líšia a majú rôznu závažnosť. Hlavným príznakom je vyčerpávajúca únava, ktorá bráni bežným denným činnostiam, pretrváva najmenej šesť mesiacov a nezlepšuje sa ani po oddychu.

    Po cvičení alebo inej fyzickej aktivite sa môžete cítiť malátne a následne sa do 24 hodín môžu príznaky zhoršovať. A to aj vtedy, keď sa idete iba prejsť. Trpieť môžete poruchami spánku, chronickou nespavosťou, stratou pamäti a menej sa budete sústrediť na veci. Príznaky sú však aj fyzické. Môžu vás bolieť svaly, hlava či dokonca uzliny.

    Diagnostika

    Diagnostika tejto choroby je pre odborníkov stále veľkou výzvou. Preto väčšina ľudí ani nemá určenú diagnózu a netuší, že trpí týmto syndrómom. Môže za to aj to, že neexistujú lekárske testy a skríningy, ktoré by chronickú únavu vedeli presne odhaliť. 

    Zdravotníci sa väčšinou uchyľujú k vylúčeniu iných možných príčin únavy, a tak pre istotu skúmajú celý zdravotný stav človeka. Lebo podobné príznaky a stavy môžete mať aj pri mononukleóze, borelióze, skleróze, depresii, obezite a mnohých iných chorobách.

    Aj keď vám lekár presne nepovie, že ide o chronickú únavu, keď sa budete cítiť takto zle, vyhnite sa samodiagnostike, a radšej sa vložte do rúk odborníkovi.

    Ako sa dá liečiť chronická únava?

    V súčasnosti na to neexistuje liek. Je len zmiernenie príznakov, ktoré môže zlepšiť kvalitu vášho života. Každému sa chronická únava môže prejavovať inak a iná bude aj následná liečba. Tu už veľa kávy nepomôže, práve naopak. Čo však môže veľmi pomôcť, je zmena životného štýlu.

    Obmedzte alebo úplne vylúčte kofeín, nikotín a alkohol. To je základ. Majte spánkový režim a vyhnite sa dennému zdriemnutiu. V prípadoch, keď je únava vyvolaná depresiou alebo ju sprevádza, môže lekár odporučiť liečbu nízkymi dávkami antidepresív.

    Okrem toho sa pri zmierňovaní bolesti súvisiacej s CFS sľubne osvedčili aj postupy alternatívnej medicíny, ako sú akupunktúra, tai-či, joga a masáže. Pred ich využitím sa však vždy poraďte s lekárom alebo minimálne lekárnikom. Vedci aj naďalej hľadajú liek na chronickú únavu, zatiaľ aspoň existujú postupy, ktorú môžu pomôcť, zlepšia váš stav a tým aj celý život.