Ten kto má za sebou jeden či viacero žlčníkových záchvatov môže potvrdiť, že je to skúsenosť, ktorú by si radšej nechal utiecť. Svoj žlčník ohrozujete hlavne prejedaním sa, nepravidelnou stravou i drastickými diétami. Tento orgán najviac zaťažujú tučné jedlá, pretože jeho hlavnou úlohou je napomáhať tráveniu a rozpúšťať tuky.

Žlčníkové trápenie
Pri bolestiach žlčníka, ktoré môžu postupom času prerásť do veľmi bolestivých záchvatov, je potrebné vyhľadať lekára. Ten okrem liekov v každom prípade odporučí šetriacu žlčníkovú diétu. Dodržiavať by ju mali aj pacienti, ktorým bol žlčník operatívne odstránený.

d
Zdroj: Shutterstock

Základom diéty je vyhýbať sa potravinám, ktoré sú pre organizmus dráždivé a zaťažujú ho. Pre úspešné dodržanie diéty je nutné zapamätať si len niekoľko základných pravidiel, a potom ich, samozrejme, dodržať. Je nutné, aby ste sa stravovali čo najpravidelnejšie, pričom denne je potrebné prijať viacero menších dávok jedla a dostatočné množstvo tekutín. Pozor, pokojné nervy znamenajú aj pokojný žlčník, takže žiadne rozčuľovanie.