Bolesti chrbtice: Tabletky vás nespasia, pozor na ne!
22. 1. 2025, 10:00
Základ pri bolesti
Doktorka Diana Baranová sa vo svojej ambulancii stretáva s pacientmi, ktorí trpia chronickými bolesťami chrbtice aj náhlymi. „Navštívia ma skrútení bolesťou, používajúc obvyklú vetu: ‚Seklo ma.‘. Títo pacienti potrebujú akútne pomôcť a k všeobecnému lekárovi zaklopú ako k prvému pri riešení bolestivého stavu,“ hovorí lekárka.
„Akútna fáza pri blokáde trvá 48 hodín. Dôležité sú tri základné body: stabilizácia, pokoj a suché teplo,“ vysvetľuje základy domácej prvej pomoci fyzioterapeut Michal Šaroch. Úľava príde postupne, dovtedy sa šetrite, vyhýbajte sa prudkým pohybom i studenej vode.

Zdroj: Shutterstock
Pri bolesti chrbta potrebujete pokoj a suché teplo.
Dôkladné vyšetrenie
Bolesti chrbtice nie sú vždy len o samotnom chrbte. „Pacienta s bolesťami chrbtice najprv v ambulancii vyspovedám, snažím sa zistiť dĺžku trvania, charakter, propagáciu a miesto bolesti i provokujúce faktory. Nasleduje základné fyzikálne vyšetrenie, na základe ktorého sa rozhodujem, či liečbu zatiaľ zvládneme v ambulancii všeobecného lekára alebo si stav bude vyžadovať vyšetrenie u špecialistu – ortopéda, neurológa, fyziatra, prípadne algeziológa,“ hovorí odborníčka.
Skutočnú príčinu bolesti chrbtice odhalí okrem podrobnej anamnézy odborné vyšetrenie, pri ktorom sa zhodnotí stav chrbtice objektívnym posúdením a zobrazovacími metódami, ako je RTG, CT, MRI. „Môže sa doplniť podľa charakteru ťažkostí aj EMG či EKG na vylúčenie srdcového pôvodu bolesti a ďalšie potrebné laboratórne vyšetrenia,“ uzatvára lekárka.