Reklama

Bože, to chrápe moje bábätko?

Reklama

Chrápanie vzniká z mnohých príčin. Niekedy je prechodné, napríklad pri prechladnutí, či alergickej reakcii, môže však byť aj chronické, noc za nocou, po celé roky.  Prečo k nemu dochádza? Pri spánku sa uvoľňuje tkanivo v hrdle. Pravidelným vydychovaním vzduchu dochádza k  vibrácií tkanív, čo má za následok nepríjemné zvuky.

Niektoré chrápanie je tiché, iné sa rozlieha široko-ďaleko. Aj keď o ňom často sám chrápajúci nevie, jeho okolie naopak až pridobre. Niekedy je odhalenie tohto problému vskutku delikátnou záležitosťou. Mnoho chrápajúcich neverí, že tento problém má. Dva krát častejšie sú to muži než ženy, z nich je to 32 percent, zo žien je postihnutých asi 16 percent.

Najpresvedčivejším spôsobom ako chrápajúcemu dokázať, že chrápe, je nahrať ho pásku.
Mnohí ľudia chrápu po požití alkoholu. Odborníci odporúčajú nepiť alkohol štyri hodiny pred spaním. Ak sa človek nevie niekoľkých pohárikov vzdať, mal by v inkriminovanú noc spať niekde, kde nebude chrápaním nikoho rušiť.

Problém s chrápaním majú aj mnohí fajčiari. Preto si ho pripíšte do dlhého zoznamu dôvodov, prečo prestať čo najskôr fajčiť. Chrápanie totiž nie je len vydávanie nepríjemných zvukov. Nielenže indikuje nejaký zdravotný problém, ono ich aj mnoho ďalších zdravotných problémov vyvoláva.

Možnosť zadusenia
Pri chrápaní sa totiž často zastavuje dýchanie, u niektorých osôb až na desať sekúnd, pričom má telo nedostatok kyslíka. Telo si počas noci neodpočinie (rovnako ako partner chrápajúceho), čo znižuje výrazne kvalitu spánku. Pri zastavení dychu hrozí aj zadusenie, hlavne u pacientov s nadváhou. Vážne problémy s chrápaním musí riešiť lekár.

Chrápu aj deti?
Chrápanie nie je záležitosťou iba dospelých. Trpia ním aj deti. Dokonca od narodenia. Príčinou môžu byť nosné mandle, užívanie antibiotík, alergia na roztoče. Mnohým deťom sa polepší po užívaní respirátora alebo odsťahovaním z mesta na vidiek.

Autor: Milena