woman examining breast mastopathy or cancer
Zdroj: khorzhevska
woman examining breast mastopathy or cancer

„Bradavkový“ orgazmus
O tom, že bradavky sú dôležitou erotogénnou zónou  ľudského tela, niet pochýb. Avšak v niektorých prípadoch sú ženy schopné dosiahnuť orgazmus len dráždením bradaviek. Je vedecky dokázané, že pri stimulácii bradaviek dochádza k aktivácii tej istej časti mozgu  ako pri dráždení klitorisu či vagíny. Samozrejme, takéhoto orgazmu nedosiahne každá žena, pretože u každej je citlivosť bradaviek na stimuláciu iná. V každom prípade to ale možné je.

Viac ako dve bradavky na jednom tele
Vo väčšine prípadov má človek na tele dve bradavky. No nie je až tak nezvyčajným javom, ak sú na tele bradavky tri či dokonca ešte viac. Udáva sa, že touto „anomáliou“ je obdarených až 6% celej populácie, čo je vskutku zaujímavé číslo. Spravidla sa bradavka „navyše“ nikdy nevyvinie do skutočnej bradavky a môže byť na rôznych častiach tela. V prípade, že pôsobí esteticky rušivo, dá sa chirurgicky odstrániť.

Výtok

Je prirodzené, že počas tehotenstva a následne dojčenia, bradavky produkujú mlieko. To sa tvorí v prsníkoch už okolo 16. týždňa tehotenstva, preto už v tomto období môžu ženy pozorovať žltkastý výtok, čo je vlastne kolostrum (prvé mlieko, ktoré bábätko dostáva po pôrode a neskôr sa jeho konzistencia mení na viac mliečnu). Ak sa však výtok z bradaviek objavuje mimo tehotenstva či dojčenia, môže to byť znak rôznych ochorení, vrátane obávanej rakoviny prsníka. Preto by ste  pri spozorovaní takéhoto javu nemali otáľať a radšej zaklopať na dvere svojho gynekológa.

Bradavkový orgazmus nie je mýtus: Čo ešte neviete o vašich dvorcoch?

Sú rôznych veľkostí a farieb
Bradavky môžu vyzerať naozaj rôzne, najmä čo sa týka veľkosti a farby. Veľa závisí od etnickej príslušnosti ako aj od typu pokožky. Veľkosť bradaviek sa môže meniť aj počas života ženy a môže za to hlavne tehotenstvo a dojčenie. V tomto období sa zvyknú bradavky zväčšiť a v tehotenstve sa tiež zvýrazňuje ich farba, za čo môžu hormóny.

Chlpy nielen u mužov
Chlpaté bradavky asi nie sú niečím, čím by sa ženy bežne chválili. Pravdou ale je, že tento jav nie je vôbec nezvyčajný a nejaké to ochlpenie sa objavuje aj na týchto častiach ženského tela. Ak vám občas okolo bradavky vyrastie zopár chĺpkov, spravidla je to len estetická záležitosť a o nič vážne nejde. Lekári však radia spozornieť, ak ste predtým chĺpky na bradavkách nemali a zrazu vám tu chlpy začnú „rašiť“.

Nemusia byť rovnaké
Úplná súmernosť prsníkov a bradaviek vôbec nie je samozrejmosťou. V skutočnosti je to skôr tak, že veľa žien nemá rovnako veľké prsia ani bradavky a nejde o žiadny problém. Problém by mohol nastať, ak by sa vám jedna z bradaviek zrazu začala bez zjavnej príčiny zväčšovať. Tu treba radšej zájsť za lekárom.

Autor: Mária
Foto: Profimedia