Chémia, ktorá pomáha: Zázraky, o ktorých ste možno netušili


Hypermangán
Stačí zopár zrniečok rozpustených vo vode a máte účinné liečivo. Hypermangán, alebo manganistan draselný, je čierno-fialová lesklá kryštalická soľ. V lekárni ju kúpite za necelé euro.

V medicíne sa používa najmä ako antiseptikum, teda látka ničiaca choroboplodné organizmy. Doma ho môžete využiť podobne. Pomôže vám vydenzifikovať poranenia, škrabance, pľuzgiere, rezné rany, ale aj vredy. Pomôže po štipnutí hmyzom, zápaloch kože, dokonca aj pri akné a dekubitoch, čiže preležaninách.

+ Manganistan draselný si vraj poradí aj s gynekologickými mykózami. Dokáže zmierniť či odstrániť ich sprievodné znaky, teda svrbenie či pálenie v intímnej oblasti. Urobte si 15-minútový sedací kúpeľ. Pozor, voda, do ktorej si sadáte, musí byť len svetloružová!
+ Ak máte problémy s plesňami na nohách, opäť vám vďaka silným antiseptickým účinkom pomôže hypermangán. Mal by postačiť pravidelný kúpeľ nôh raz za týždeň.

Mali by ste vedieť:
Hypermangán musíte pred použitím zmiešať s vodou v správnom pomere, preto vždy použite len zopár zrniek. Dôležité je, aby sa rozpustil do posledného zrniečka a voda bola jemne ružová. Ak je koncentrovanejší (tmavšia ružová až fialová farba), hrozí, že si poleptáte pokožku.

Jarischova voda
Ide o roztok zložený z kyseliny boritej, glycerínu a z destilovanej vody. Kúpite ho v ktorejkoľvek lekárni alebo vám ho v nej na počkanie namiešajú. Pomôže vám, ak máte ekzémy, sklony k akné alebo mastnú, problematickú pleť. Vyzerá ako voda a má mierne kyslé pH. Má protizápalové a antibakteriálne účinky.

Chémia, ktorá pomáha: Zázraky, o ktorých ste možno netušili

Ako sa používa?
Jarischovu vodu si môžete naniesť na pokožku ako bežnú pleťovú vodu po odstránení mejkapu. Alebo ju nelejte na vatový tampón a potierajte ňou postihnuté miesto, napríklad nepekné akné. Môžete ňou aj oplachovať miesta, ktoré trpia atopickým ekzémom, či umývať pokožku pri vyrážkach a oparoch.

Bórová voda
Bórová voda pomáha spomaľovať množenie baktérií a plesní. Ide vlastne o 3 % roztok kyseliny boritej. Má dezinfekčné a protizápalové účinky, preto je vhodná na ošetrenie problémovej pokožky.

Naša rada: Nikdy ju nenanášajte na otvorenú ranu. Bórová voda je veľmi účinná pri liečbe očných infekcií, no môžete ju použiť aj pri ušných infekciách. Pomáha aj pri odstránení zápachu nôh, lebo ničí baktérie, ktoré ho spôsobujú. Bonusom je, že znižuje potenie. Dokáže si poradiť s niektorými kožnými infekciami, ale aj alergickými prejavmi, ekzémami a kvasinkovou infekciou. Môžete ňou ošetriť aj drobné popáleniny (nie otvorené rany) a pokožku, ktorá má sklony k tvorbe akné. Stačí, ak si ňou budete oplachovať postihnuté miesta.

Octan
Octan hlinitý bol dlho zaznávaný, lebo obsahoval olovo. Dnes ho v lekárni kúpite v podobe mastičky, gélu alebo prášku bez tejto nežiaducej látky. Octan pomáha pri výronoch, pomliaždeninách, mechanicky spôsobených opuchoch aj pri uštipnutí hmyzom. Pri opuchoch chladí, upokojuje a zabraňuje narastaniu opuchu, lebo má sťahujúci účinok.

Octan dokáže dokonca účinne ničiť choroboplodné zárodky. Majte ho poruke, keď sa chystáte napríklad na výlet. Je vítanou prvou pomocou, ak si vyvrtnete členok. Octan má však oveľa širšie využitie. Tlmí svrbenie, preto ho použite aj ako prvú pomoc po poštipnutí hmyzom, pomáha pri omrzlinách, po porade s lekárom ho viete použiť aj na liečbu hemoroidov, zaparenín a preležanín.

Peroxid vodíka
Ide o 3-percentný roztok, ktorý má široké využitie. Je vhodný na jednorazové vyčistenie rany, napríklad keď si oškriete koleno, na výplach úst pri stomatitídach (ak máte v ústach afty), ale aj ako kloktadlo.
Mali by ste vedieť:
Peroxid vodíka nie je najvhodnejší na pravidelné čistenie rán. Dobre síce zbavuje telo mikróbov, ale súčasne mierne poškodzuje zdravé tkanivo, čím spomaľuje hojenie.

+ S pomocou peroxidu vodíka si môžete „vyrobiť“ ústnu vodu a osviežovač dychu. Kloktajte ho, no nikdy neprehĺtajte. Peroxid pomôže zničiť v ústach baktérie a zároveň vybieli zuby. Bonusom bude potlačený zápach z úst.
+ Ak vás trápia plesne na nohách či nechtoch, pomôže vám peroxid vodíka. Urobte si roztok, kde zmiešate peroxid s vodou v pomere 1 : 3. Roztok nalejte do lavóra a nohám doprajte kúpeľ. Pleseň by mala čoskoro zmiznúť.

Chémia, ktorá pomáha: Zázraky, o ktorých ste možno netušili

Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna je z chemického hľadiska zlúčenina s názvom hydrogénuhličitan sodný. Je súčasťou kypriacich práškov do pečenia i šumivých práškov do nápojov. Siahnite po nej, ak ste zjedli ťažkú večeru. Rozumnou konzumáciou jedlej sódy vraj môžete predchádzať artritíde, dne i chrípke. Údajne napomáha aj správnu činnosť pankreasu, v ktorom sa vytvára inzulín.
Ak ste to prehnali s alkoholom, späť do formy vás dostane jedlá sóda. Dokáže zbaviť bunky a tkanivá toxínov a kyselín.

Naša rada: Vodu so sódou bikarbónou používajte aspoň pol hodiny pred jedlom. Ak ju použijete po jedle, zneutralizuje kyselinu v žalúdku a naruší trávenie. Často sa využíva aj pri prekyslení žalúdka a pálení záhy. Vedeli ste, že vám sóda bikarbóna pomôže aj po spálení slnkom? Stačí, ak ju nasypete do vane a doprajete si vlažný kúpeľ. Táto chemikália dokáže zmierniť svrbenie po bodnutí hmyzom. Rozpustite ju vo vode, namočte vatový tampón a priložte sa postihnuté miesto. Pre jej antibakteriálne účinky ju môžete použiť aj ako kloktadlo pri bolesti hrdla.

Ako na to?
Lyžičku sódy bikarbóny rozpustite v pol pohári teplej vody. Kloktajte raz za jednu alebo dve hodiny. Vďaka antimykotickým účinkom vám sóda bikarbóna pomôže, aj keď vás trápia mykózy nôh alebo nechtov. Vtedy rozpustite v lavóre s teplou vodou 2 až 3 lyžice sódy a nohy máčajte aspoň pol hodiny niekoľkokrát do týždňa.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com