Reklama

Chodíte na WC s mobilom? Tento zvyk vás môže nepríjemne dobehnúť!

Young,Woman,With,Mobile,Phone,Sitting,On,Toilet,Bowl,At

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Najrozšírenejšie ochorenie 21. storočia znepríjemňuje život aj mladým ľuďom. Sedavá práca, zlá životospráva a nedostatok pohybu či nadmerný čas strávený na toalete môžu byť príčinou vzniku hemoroidov, ľudovo nazývaných „zlatá žila“. Ako im môžete predísť a čo robiť, keď ich už máte?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Prvé prejavy
    Hlavným prejavom hemoroidov je svrbenie, pálenie a bolesť v oblasti konečníka. Pri tvrdšej stolici sa bolesť ešte znásobí. Hemoroidy môžu byť vonkajšie, ale aj vnútorné. Najčastejšie je možné nahmatať práve tie vonkajšie, ktoré sa v tvare uzlíkov vyskytujú v okolí konečníka. Ak v mise alebo na toaletnom papieri spozorujete krv, zvyčajne ide o príznak vnútorných hemoroidov. Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú 3 až 4 cm od análneho otvoru a nahmatať ich môže lekár pri rektálnom vyšetrení. Problém sa stane závažným, keď dochádza k dlhodobému a silnému krvácaniu.

    Kedy k lekárovi?
    Krvácanie sa začína podráždením hemoroidov po namáhavom vyprázdňovaní či mechanickým podráždením pri hygienických úkonoch. „Spočiatku môžu hemoroidy pôsobiť bezpríznakovo, ale neskôr sa môže objaviť hemoroidálny atak, ktorý je sprevádzaný zápalom, krvácaním, ale aj hnisaním so sprievodným pocitom bolesti,“ upozorňuje gastroenterológ Radovan Juríček a radí, aby ľudia v prípade krvácania neodkladali návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu, prípadne zamedzí pokročilému štádiu a vzniku nových ďalších hrčiek.

    Hemoroidy trápia 75 % ľudí nad 25 rokov, jednoznačná príčina ich vzniku však nie je známa.

    Dôležitá hygiena
    Sedavé zamestnanie v spojení s nedostatkom pohybu a so zlou životosprávou vo všeobecnosti negatívne vplývajú na zdravie. Keď sa k tomu pridá zadržiavanie stolice, nadmerný čas trávený na toalete s mobilom v ruke a nesprávne hygienické návyky, koledujete si o nepríjemné bolesti spôsobené hemoroidmi. Namiesto „skrolovania“ po sociálnych sieťach počas veľkej potreby, keď strácate pojem o čase, by ste mali venovať pozornosť správnemu spôsobu vyprázdňovania a následnej hygiene, ktorá pri vzniku hemoroidov zohráva významnú úlohu a pomáha predchádzať vzniku zápalov.

    Hemoroidy nezmiznú, ale pri správnej liečbe, starostlivosti a hygiene vám nebudú robiť starosti.

    Papier nestačí
    Tvrdenie, že hygienu po veľkej potrebe najlepšie vykonáte práve toaletným papierom, gastroenterológovia považujú za veľký mýtus. „Počas hygieny môže pacient spozorovať jasnočervené krvácanie, ktoré je reakciou na mechanické dráždenie. To napríklad zapríčiní nesprávna manipulácia s toaletným papierom. Okrem toho môže dôjsť k chemickému podráždeniu, keď pacient v rámci hygieny používa parfumované mydlá, utierky, ale aj toaletný papier,“ vysvetľuje gastroenterológ.

    Najlepšia je voda
    Využitie čistej vody na vykonanie hygieny po stolici je najvhodnejší spôsob ako konečník bezpečne zbaviť nečistôt. Nie každá domácnosť na Slovensku však má priestor na umiestnenie bidetu v blízkosti toalety. Ak nie je možné umyť sa po každej stolici vodou, konečník treba utierať šetrne, mäkkým bielym toaletným papierom bez parfumácie alebo použiť vlhčené utierky určené na hygienu análneho otvoru. Niektoré výrobky sú nielen vhodnou alternatívou toaletného papiera, ale ich zloženie môže mať aj upokojujúci a protizápalový účinok.

    Náhrada za papier
    Čomu by sa mali ľudia, ktorých trápia hemoroidy, oblúkom vyhnúť? „Pacienti trpiaci hemoroidmi by sa mali vyvarovať parfumovaných produktov a platí to aj pri výbere vlhčených obrúskov. Pacientom odporúčam produkty s obsahom prírodného výťažku z listnatca pichľavého, odborne Ruscus acuelatus, ktorý sa používa na chronickú žilovú nedostatočnosť, teda aj na zmiernenie príznakov zväčšených hemoroidov. Obsahuje saponíny ruskogenín a neoruskogenín s vazokonstričným, čiže cievy sťahujúcim účinkom. Okrem toho pôsobí aj antimikrobiálne. Vlhčené obrúsky sú najvhodnejšou alternatívou, ktorú v rámci liečby aj prevencie možno používať ako náhradu toaletného papiera, lebo ten môže citlivý konečník mechanicky poškodiť,“ odporúča MUDr. Radovan Juríček.

    Liečba hemoroidov
    Liečebný proces je vhodné podporiť lokálnymi liekmi, ktoré tlmia príznaky podráždených hemoroidov, ako je svrbenie, štípanie alebo bolesť v oblasti konečníka. Čapíky sú určené hlavne na liečbu vnútorných hemoroidov, krém je lepší na vonkajšie hemoroidy. Krém aj čapíky zvyčajne obsahujú tie isté účinné látky. Rýchlu úľavu od bolesti poskytne účinná látka lidokaín, ktorá má anestetický účinok a ošetrenú oblasť znecitlivie. Účinná látka tribenozid zas znižuje priepustnosť a zvyšuje napätie najmenších ciev v mieste aplikácie. Okrem toho má protizápalové, analgetické a hojivé vlastnosti.

    5 tipov na prevenciu
     
    1. Zmena životného štýlu
    Svižná chôdza 20 až 30 minút denne povzbudí činnosť čriev. Naopak, intenzívne silové cvičenia môžu stav hemoroidov zhoršiť.
    2. Pitný režim
    Dostatočný príjem tekutín zriedi a zmäkčí stolicu a tým uľahčí vyprázdňovanie.
    3. Úprava stravy
    Zaraďte do jedálneho lístka potraviny s obsahom vlákniny - nielen ovocie a zeleninu v surovom stave, ale aj mandle, semienka chia, ovos, strukoviny a iné. Prísun vlákniny prospeje črevám a zmäkčením stolice ochráni aj pred zápchou.
    4. Starostlivosť a hygiena
    Ak sa nemôžete umyť, použite vlhčené obrúsky určené na hygienu análneho otvoru. Pomáhajú aj sedacie kúpele.
    5. Vhodná bielizeň
    Noste bavlnenú spodnú bielizeň. Perte ju pri 60 stupňoch Celzia, optimálne ju aj žehlite a podľa možnosti spite bez spodnej časti pyžama.