Chráňte si svoje oči!
23. 10. 2006, 4:00

Pomaly sa začína približovať zimná turistická sezóna, ktorá je v znamení lyžovania na horách, či ciest do tropických krajín. Obe tieto aktivity však vyžadujú dokonalú ochranu očí. Pokiaľ ju podceníte, dôsledkom môže byť celý rad nepríjemností od "obyčajného" podráždenia očí až po závažné ochorenia.
Na horách i na pláži
"Pred niekoľkými rokmi sa mi do služby na očnej klinike dostavila skupina deviatich lyžiarov, ktorí sa ten istý deň vrátili z Rakúska. Pohľad na mladých ľudí zdrvených rezavou bolesťou, s opuchnutými viečkami a očami zavretými od bolesti, bol tragický," hovorí lekár Josef Hycl z očnej kliniky Lexum.
Zároveň upozorňuje na to, že k poškodeniu očí môže dôjsť i v pomerne nečakaných situáciách: "Riešil som po telefóne i problém jednej pani, ktorá si na Kube čítala na pláži bez slnečných okuliarov módny časopis vytlačený na kvalitnom kriedovom papieri s vysokým leskom. Odraz lúčov UV žiarenia u nej vyvolal rovnaké problémy ako u ľudí na horách."
Horské slnko je ako zváranie
Často podceňovaným nebezpečenstvom je totiž riziko poškodenie očí ultra fialovým žiarením, takzvanou fotoelektrickou keratitídou. Jedná sa o podobné poškodenie očí ako u ľudí, ktorí sa pozerajú do zvárania elektrickým oblúkom bez okuliarov.
Pri zváraní sa uvoľňujú vysoké dávky UV žiarenia, tie poškodzujú bunky na povrchu očnej rohovky. Tie sa potom doslova odlúpnu a tým sa obnažia pod nimi umiestnené veľmi citlivé zakončenie rohovkových nervov. Za niekoľko hodín vzniká veľmi bolestivé postihnutie oboch očí. Oči slzia, poškodený udáva bodavé a rezavé bolesti, ktoré sa zväčšujú pri mrkaní pohybu očí. Viečka sú opuchnuté a oči začervenané. Bolesť sa ďalej zhoršuje s maximom príznakov približne desať hodín po ožiarení.
"Obdobné poškodenie môže vzniknúť, a často vzniká, pri lyžovaní vo vysokých nadmorských výškach, hlavne na ľadovcoch v Rakúsku za jasných slnečných dní. Pri vysokej nadmorskej výške nie je ultrafialové žiarenie dostatočne odfiltrované stĺpom vzduchu a navyše sa do očí odráža z mnohých smerov od bieleho jasne odrážajúceho snehu," upozorňuje odborník z kliniky Lexum.
Šošovky nestačia
Pokiaľ ste majiteľmi kontaktných šošoviek, možno ste podľahli ilúzii, že oko s kontaktnou šošovkou už nie je potrebné ďalej chrániť, pretože úplná väčšina šošoviek obsahuje UV filter. Optometrista Jiří Žaloudek z očnej kliniky Lexum k tomu dodáva: "Kontaktné šošovky majú v priemere okolo 13 -14 mm, teda pokrývajú pomerne malú časť oka. Preto je nutné zvyšok oka a predovšetkým jeho okolia chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi."
Lekár Josef Hycl s týmto tvrdením súhlasí: "Niektorí výrobcovia síce v propagačných materiáloch tvrdia, že ich šošovky UV filter obsahujú, ale v odbornej literatúre sa uvádza, že také filtre majú len krátku životnosť."
Vyberte si správne okuliare
"Kvalitné slnečné okuliare, zakúpené najlepšie v očnej optike, sú vybavené samozrejme UV filtrom, ďalej môžu mať ďalšie úpravy ako napr. polarizačný filter, ktorý odfiltruje nepríjemné odlesky od vodnej hladiny a cesty alebo antireflexnú úpravu. Dobré slnečné okuliare, ktoré majú skutočne oči chrániť by mali byť i dostatočne veľké," hovorí optometrista Jiří Žaloudek.
Rozhodne však neplatí rovnica, že čím tmavšie sklá okuliarov máte, tým väčšiu ochranu svojim očiam doprajete: "Príliš tmavé sklá môžu byť nebezpečné pri prudkom prechode zo svetla do tieňa, napríklad u vodičov. Vhodnejšie sú skôr sklá so strednou intenzitou zatmavenia, pretože zdravé oko má pomerne vysokú schopnosť prispôsobenia sa intenzite osvetlenia," vysvetľuje Josef Hycl.
Autor: Barbora Dvořáková