Pri spánku sa uvoľňujú mäkké tkanivá v hrdle, a keď pravidelne dýchame, svaly vibrujú. A počas tehotenstva nezabránite chrápaniu už vôbec. Dieťa tlačí pľúca aj bránicu. Zúžia sa vám dýchacie cesty a začnete chrápať. Nepriateľom tichého spánku je aj obezita. Muži môžu chrápať aj pri miernej nadváhe, ženy spravidla až pri vysokej obezite.

Muži víťazia
Prieskumy tvrdia, že po štyridsiatke chrápe viac ako polovica mužov. To, že chrápu viac a častejšie ako ženy, spôsobuje podľa odborníkov na zdravý spánok základná anatomická stavba ich tváre. Úlohu pri chrápaní môže zohrávať aj mužský „podbradok“, masívnejší jazyk i to, že muži častejšie pijú alkohol a potom majú hlbší spánok.

Dýchaj miláčik
Takzvané normálne chrápanie je, keď človeku vibruje mäkké podnebie a nemá dychové pauzy. Závažné zdravotné problémy vyvoláva syndróm spánkového apnoe, teda dychové pauzy, ktoré môžu byť predzvesťou vážnych chorôb ciev, infarktu myokardu alebo mozgovej mŕtvice. Môžu zaň štrukturálne zmeny v oblasti stavby tvárovej časti hlavy či nadváha. Spánkové apnoe spôsobuje okrem zastavenia dychu u mužov stredné- ho a vyššieho veku, ktorí trpia nadváhou, aj problémy s erekciou.