Chronická únava je vážnou chorobou
7. 7. 2006, 14:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:34)

Trápila vás niekedy neustála vyčerpanosť, únava a málo energie? Možno dočasne, a potom sa problémy našťastie vytratili.
Čo však, ak tieto problémy pretrvávajú? Nemali by ste ich podceňovať, sú totiž príznakom vážneho ochorenia.
Chronický únavový syndróm, alebo ako sa hovorí bežnejšie chronická únava, je vážnym a často veľmi podceňovaným ochorením. Mnohí pacienti ani netušia, že touto chorobou trpia. Prečo? Diagnostikuje sa len veľmi ťažko a človek trpiaci týmto problémom si po dlhú dobu ani neuvedomuje, že sa jedná o chorobu v pravom zmysle slova.
Večne unavení
Chronická únava rapídne znižuje kvalitu života. Ani po mnohohodinovom odpočinku nie je človek schopný nabrať energiu, aby zvládol aspoň bežné činnosti. Fyzicky i duševne sa nedokáže „pozviechať“, alebo príde únava už po veľmi krátkej a ľahkej fyzickej aktivite. Chorobu ale sprevádzajú aj mnohé ďalšie prejavy.
Pacient sa nedokáže dostatočne sústrediť, pamäť mu zlyháva, pociťuje bolesti hlavy ale aj kĺbov, svalov či hrdla. Mnohé z prejavov vyzerajú ako slabosť po viróze, alebo angína, bolievajú aj uzliny a chorobu sprevádza často krát aj mierne zvýšená teplota.
Zájdite k lekárovi
Ak sa lekárovi zveríte práve s týmito problémami, budete musieť prejsť mnohými testami, ktoré sa budú snažiť odhaliť ich príčinu. V prípade, že sa neobjaví žiadne ochorenie, ktoré tieto príznaky vyvoláva a máte ich už dlhšie než pol roka, bude pravdepodobnou diagnózou práve chronická únava.
Odborníci doteraz nezistili jej presnú príčinu, čo komplikuje jej liečenie. Napriek tomu máte veľkú šancu sa vrátiť k normálnemu životu, bude si to ale vyžadovať trpezlivosť.
Hľadá sa príčina
Príčiny sú neznáme, predpokladá sa ale, že v pozadí tejto choroby by mohlo byť nielen dlhodobé preťažovanie organizmu a nedostatok odpočinku, ale aj nesprávna diéta, niektoré infekcie a autoimnúnne ochorenia. Pozor aj na stres a emocionálne napätie.
Predpokladá sa, že niektorí z nás majú na chronickú únavu isté genetické predpoklady, v niektorých rodinách sa táto choroba vyskytuje častejšie. Ako náhle je diagnostikovaná, pacient je liečený medikamentózne, dôležité je napríklad upraviť mu spánkový režim, aby spánok prinášal potrebný odpočinok.
Pacienti by mali zmeniť svoj životný štýl. Vhodné je do jedálneho lístka pridať čo najviac ovocia a zeleniny, i rýb a vynechať dráždidlá, napríklad alkohol, kávu či veľké dávky sladkostí. Aj napriek únave a nedostatku energie by chorí nemali zabúdať na športovanie, vhodné sú pokojné a uvoľňujúce druhy športov, plávanie, prechádzky či jóga.
Autor: Bass