Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Cibuľou na choré nohy: Čo vylieči?

Reklama

Spolu s teplými mesiacmi prichádza i čas prechádzok a výletov. Jednou z vecí, ktorá nám môže zážitok z pohybu pokaziť sú i pľuzgiere. Napriek stále dokonalejším ponožkám i obuvi, sú pľuzgiere najčastejším problémom vyznávačov joggingu i pešej turistiky.

Cestovateľský fígeľ
Otlak vzniká, keď trením a tlakom dôjde k oddeleniu vrchnej vrstvy kože od vrstvy podkožného väziva. Tak sa vytvorí kapsička naplnená tekutinou, ktorá chráni hlbšie uložené tkanivo pred poškodením. Práve vzniku tejto kapsičky sa skúsenejší cestovatelia snažili v minulosti zabrániť napríklad tak, že si chodidlá natierali vazelínou.

Striebro do topánok
Dnes je možné k ochrane chodidiel používať veľa účinnejších prostriedkov. Od rýchle sa vstrebávajúceho krému cez lekárske náplasti, až po gélové či silikónové vložky do topánok.
Absorbčná gélová náplasť sa ihneď položí na otlak, takže vlhkou vrstvou bráni jeho vzniku. Poprípade už vzniknutý pľuzgier behom troch dní absorbuje a zahojí.

Predpokladom prevencie je tiež pohodlná, dostatočne priedušná obuv, do ktorej bez problémov vojde i noha v ponožke z materiálu odvádzajúceho vlhkosť. Zaujímavé sú i moderné textílie s prídavkom striebra, zabraňujúce rastu kvasiniek v prostredí spotenej nohy. Ak nechcete riskovať zdravotné problémy, doprajte si včas komfort starostlivosti o nohy.

Liečenie z prírody
Kurie oká a otlaky vedia trápiť po dlhú dobu. K ich vyliečeniu napomáha, ak ich budete každý večer natierať jódovou tinktúrou. Keď zaschne, nohy si poriadne vymočte vo vode a nohy ošetrite. Inou pomocou na kurie oká je liečenie cibuľou.

Rozkrojte cibuľu na dve polovice a vložte ich do pohára s octom. Po ôsmich hodinách vyberieme jeden plátok cibule a priložíme na kurie oko. Každý večer prikladáme jeden plátok cibule. Kurie oko zbelie a nakoniec je možné ho celé odstrániť.

Autor: Emily

Vyberáme pre vás niečo PLUS