Čo jesť, keď vás trápi zápcha?
11. 6. 2010, 5:15

Zdroj: David Woolley
Potravinami, vodou i vzduchom denne prijímame do tela kopec škodlivín. Časť týchto látok telo vylúči, no časť z nich ostáva v našom organizme a ukladá sa v orgánoch, najmä v črevách. Chemicky či priemyselne upravené potraviny, často spôsobujú nepravidelné vyprázdňovanie a znižujú črevnú peristaltiku. K týmto problémom výrazne prispievajú aj tuky, cukry či údeniny a nedostatok vlákniny z ovocia a zeleniny.
Skúste nahradiť mäso zeleninou
Mnoho odborníkov je presvedčených o tom, že človek nie je mäsožravec. Zložkami jeho potravy by mali byť obilniny, ovocie, byliny, orechy, semená, zelenina. Pokiaľ sa človek prejedá len mäsom a v jeho jedálničku chýba vláknina a dostatok vody, funkcia hrubého čreva sa spomalí. K vyprázdneniu, ak nutkanie neprichádza samo alebo je obtiažne, ho napokon prinútime preháňadlami. Tento spôsob však nie je správny a nesmie sa používať často. Hrubé črevo by si zvyklo a celkom by zlenivelo.
Zdroj: David Woolley
MR: 1, A
Zápcha je nebezpečná
Nebezpečná je hlavne dlhodobá zápcha. Trpia ňou najmä ženy. Zápcha je choroba, ktorá spôsobuje celý rad ochorení od hemoroidov, obezity, kŕčových žíl až po rakovinu. Rakovina konečníka predstavuje až jednu tretinu nádorov hrubého čreva a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku od 50 do 70 rokov. Slovensko je na vrchole svetového rebríčka výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka. A počet chorých z roka na rok narastá.
Zdravá strava je prevenciou
Hlavným dôvodom zápchy je nedostatok prirodzenej vlákniny v našej strave. Ak vás trápi zápcha, vypite dva až tri litre tekutín denne. Pri prvom nutkaní musíte ísť na toaletu! Potrebu nikdy neodkladajte na neskôr. Počas dňa je dôležité jesť celozrnný chlieb, kyslú kapustu, jogurt, cmar, veľa surovej zeleniny a ovocia. Naopak, obmedzte banány, kakao, čokoládu, cukor, ryžu, pizzu, biele pečivo ani čierny čaj. Pri zápche je dôležitý aj pohyb. Aspoň pol hodiny rýchlej chôdze, ktorá rozhýbe lenivé črevá.
Pomoc z prírody
Staré mamy používali proti zápche ľanové semeno. Vďaka jeho konzumácii sa uvoľnia črevá a začnú správne pracovať. Drobné ľanové semiačka sa dostanú do nestrávenej potravy v čreve, kde napučia. Tým sa zväčší objem stolice, čo núti črevá pracovať. Tieto semená obsahujú aj olej, ktorý vymaže steny čriev a uľahčí priechod výkalov v čreve. Ľanové semeno je vhodné najmä pri chronickej zápche, je neškodné aj pri dlhodobom užívaní a navyše chráni pred vznikom rakoviny. Denne by ste mali zjesť dve lyžice semienok.
Autor: Erika