Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Čo jesť po návšteve zubára?

Reklama

Stomatologický zákrok nie je nikdy ničím príjemným. Po nesprávnom správaní sa po ošetrení môže navyše nastať riziko zápalov. Na jednej strane je v oblasti zubov plno nervových zakončení a na strane druhej toľko baktérií a nečistôt, že si na kontakty našich úst musíme dávať extrémny pozor, a to najmä po ich ošetrení.



Zubársky zákrok vlastne spôsobí otvorenú ranu. Väčšinou nám zubní ambulanti robia extrakciu, teda odstraňovanie zubov, ošetrenie koreňového kanálika, keď sa nám zub zapáli vnútri alebo v lôžku a treba ho vyčistiť od baktérií, dezinfikovať a uzavrieť alebo nám náš obľúbený typ lekára nasadí zubný implantát, ktorým nám nahradí chorý zub alebo korunku a mostík, ktoré vyžadujú aj obrúsenie zdravých zubov okolo. Toto všetko sú do organizmu zasahujúce ošetrenia.

Čo po zákroku
Upokojujúci a hojivý účinok na rany majú niektoré bylinky. Ústa treba vyplachovať čajmi – kamilkový, šalviový či repíkový sú veľmi vhodné, môžete ich striedať aj s vodou, ale nech má vhodnú teplotu. Jesť by ste mali až tri a viac hodín po zásahu, kašovitú potravu a po menších dávkach, ak sa dá, tak len na zdravej strane úst. Jedlo a pitie by nemalo byť horúce, ani príliš studené.

Kvôli kvasiacim účinkom by ste mali vynechať mliečne a acidofilné výrobky, aby vám zub nezačal hniť. Minimálne deň by ste nemali fajčiť a na niekoľko dní sa vzdať alkoholu, s kávou tiež treba radšej počkať a určite nie horúcu. Tmavá káva a čierny čaj navyše zuby zanáša a vzniká nepríjemný povlak.

Čo jesť preventívne
Naopak, zdravým zubom môže pohár mlieka denne alebo tekutý mliečny výrobok iba pomôcť. Chrup si posilníte aj orechmi, pozor však na úlomky škrupín. Obilné, celozrnné a strukové potraviny pomôžu vášmu úsmevu, ako aj tráveniu a vyváženej energetickej hodnote vášho príjmu potravy.

Ozdravovať zuby si pravidelne môžete najmä surovou zeleninou a ovocím, ich konzumácia ústam a chrupu aj mechanicky pomáha. Pozor však na prekyselenie. Prirodzené pH vašich úst neutralizujú citrusy a silné džúsy, treba ich riediť alebo po nich vyplachovať ústa, ktoré je celkovo pre zdravú mikroflóru v ústach dôležité.

Aké robíme chyby
Ak si neviete odpustiť sladké, stomatológovia odporúčajú radšej si ho dať naraz, ako v pravidelných intervaloch, ktoré vám väčšmi poškodzujú zuby viac. To sa týka aj jedál, mali by sme si dávať medzi nimi dlhšie prestávky, aby sa nám prirodzené ochranné kyseliny stihli obnoviť. A zvyk čistiť zuby bezprostredne po jedle? Je zlý, mali by sme počkať aspoň pätnásť minút.

Autor: Simona

Vyberáme pre vás niečo PLUS