Reklama

Čo nás ruší na koži a musí preč?

Reklama

Ak máte znamienko na chrbte, ktoré vám nezavadzia a nie je ani vidieť, dá sa s ním žiť a netreba podstupovať žiadnu terapiu alebo liečbu laserom. Sú však rôzne nepríjemné výrastky na koži, ktoré keď zanedbáte, koledujete si o zdravotný problém. Mnohé z nich totiž hlásia závažnú pohlavnú chorobu.

Estetický problém
Kožné výrastky farby kože, ale aj výrastky na tvári nepôsobia príliš esteticky. Mnoho ľudí ma obavu z ich odstránenie z dôvodu vzniku jazvy, hlavne ak sa vyskytujú na tvári. Pomocou laseru CO2 sa takéto výrastky dajú odstrániť bez skalpela, nekrvavou cestou a zákrok zanecháva len minimálne zmeny na koži.

Znamienka či kožné výrastky však môžu znamenať vážne ohrozenie zdravia človeka. „Po vyšetrení dermatológom v prípade potreby vykonáme vyšetrenie digitálnou kamerou,“ hovorí dermatologička Alexandra Novotná.

Na krku a v podpazuší, na tvári, ale aj v iných častiach tela sa pomerne často vyskytujú fibrómy - benígne výrastky spojivového tkaniva. Podľa ich vzhľadu rozlišujeme mäkké a tvrdé fibrómy. „Mäkké fibrómy sú výrastky farby kože, príp. hnedasto sfarbené s laločnatým povrchom, často stopkaté, ktoré dosahujú rôznu veľkosť. Vyskytujú sa buď jednotlivo, alebo mnohopočetne. Ošetrenie patrí do rúk odborného lekára,“ pripomína MUDr. Novotná.

Zákrok je ambulantný. Menšie stopkaté výrastky sa odstraňujú elektrickou ihlou a väčšie výrastky CO2 laserom, bez krvácania a bez následnej jazvy. omocou lasera je možné bezbolestne a bez jazvičky odstrániť výrastky na koži a tzv. starecké bradavice. Kožný výrastok je potrebné poslať na histologické vyšetrenie.

Pohlavné bradavice molusky
Molusky tzv. kožné bradavice sa zaraďujú medzi pohlavne prenosné ochorenia, a najčastejšie postihujú genitálie. Môžete sa nimi nakaziť nielen pohlavným stykom, ale aj obyčajným intímnym dotykom tela s infikovanou osobou. Oblasť výskytu bradavíc nie je len na genitáliách, ale aj na rukách, nohách či tvári. Ako prebieha ničenie vírusu? Bradavice sa ničia pálením elektrickým prúdom, chladom alebo chemikáliami.

Prenosné kondylómy
Kondylómy sú pohlavne prenosné bradavice vírusového pôvodu. Ich pôvodcom môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Obyčajne ženu nebolia, ale môžu narásť do neestetických rozmerov Ak sa mechanicky poškodia, veľmi krvácajú. Môžu sa nepríjemne zapáliť. U žien vznikajú v oblasti malých pyskov.

Je predpoklad, že toto vírusové ochorenie môže neskôr spôsobiť rakovinu krčka maternice. Je dôležité gynekologické vyšetrenie a chirurgické odstránenie bradavíc buď obriezkou alebo pomocou chirurgickej lyžice.

Autor: Danka