Čo robiť pri epileptickom záchvate?
1. 10. 2010, 5:00

Epilepsia je neurologické ochorenie charakterizované opakovanými záchvatmi, ktoré sú vyvolané abnormálnym signálovým "výbojom" v mozgovej kôre.
Príčin je veľké množstvo ako nádory, úraz mozgu s jeho poškodením a následnou jazvou, rôzne metabolické a vývojové poruchy a podobne.
Epilepsia sa lieči tabletkami, v horších prípadoch chirurgicky. Záchvat sa dá rýchlo rozoznať. Začína sa pádom na zem s bezvedomím. Pacientovi sa napnú kostrové svaly. Pri páde často dochádza k úrazu hlavy.
Čo sa týka dôležitého dýchania, pri epilepsii ide skôr o akési chrčanie, veľmi krátke, oči sú otvorené, ale nereagujú na svetelné podnety. Epileptik počas záchvatu veľmi sliní, sliny sú spenené. Z úst ide aj krv, lebo si zvykne pohrýzť jazyk. Niekedy sa pacient počas záchvatu pomočí. Po záchvate býva dezorientovaný, unavený, chce sa mu spať, na záchvat sa nepamätá.
Epileptik a práca
Títo ľudia majú veľmi ťažké obsadzovanie perspektívnych pracovných miest. Nemôžu pracovať pri veľkej teplote, na prudkom slnku, v nočných smenách a nemali by vykonávať fyzicky namáhavú prácu. Pacient by mal spať v noci, ráno nedospávať a nemal by spať poobede. Mal by dodržiavať pravidelný denný režim.
Strava by mala byť ľahká, málo slaná a málo korenená, žiadny alkohol. I použitie kolínskej môže vyprovokovať záchvat, pacientovi nesmú byť predpísané lieky obsahujúce alkohol.
Ako sa zachovať?
Ak ste sa priamy svedok epileptického záchvatu a vidíte, že u človeka začína prebiehať, prvá vec je ochrániť ho, aby sa nezranil. Je dobré, ak sa na pacienta hovorí. Uvoľnite mu gombíky, zipsy, čokolvek, aby mohol lepšie dýchať.
Epileptikovi by sa nemalo dávať nič do úst. Mal by byť položený na bok. Po odznení záchvatu by mal pacient ležať, až kým sa úplne neupokojí, mal by hneď ísť spať. Nie je nutné vyhľadať rýchlu zdravotnú pomoc, pokiaľ trvá záchvat iba pár minút a nejde o niekoľko sérií záchvatov za sebou.
Autor: Simona