Reklama

Čo sa deje s telom krátko po smrti? Tieto fakty vás prekvapia! UFF, to naozaj?

Bývate priďaleko, ste príliš zaneprázdnená či nemôžete z iného dôvodu zapáliť sviečku na hrobe svojho najbližšieho? Niektoré cintoríny ponúkajú možnosť zapáliť aspoň virtuálnu sviečku.

Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

Reklama

Posledný výdych nemusí ani zďaleka znamenať, že mŕtve telo zostane nemenné. Niektoré telesné funkcie totiž môžu fungovať aj po smrti! Z mnohých mrazí!

Aj keď smrť symbolizuje koniec života, z hľadiska medicíny ide o fascinujúci proces. Telo je ako dobre vyladený stroj, ktorý po vypnutí hlavného zdroja stále vykazuje istý čas rôzne činnosti. Tieto procesy, hoci sa môžu zdať zarážajúce, ponúkajú hlboký pohľad do fungovania nášho organizmu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Navštívili ste už pitevňu? Ponúkame vám exkluzívne zábery, z ktorých mrazí!

    Naozaj rastú?

    Keď človek zomrie, zastaví sa produkcia nových buniek, vrátane tých vlasových a nechtových. A predsa si možno všimnúť, že vlasy a nechty „rastú“ ešte niekoľko dní. Ako je to možné? Nečakajte žiaden zázrak, na vine je obyčajná dehydratácia kože. Tá sa po smrti začne scvrkávať, čo opticky predĺži vlasy a nechty. Táto optická ilúzia pôsobí tak, že sa zdá, že vlasy a nechty naozaj rastú. Žiaľ, realita je iná. Zaujímavé, že? 

    Na nasledujúcej strane sa dozviete, ako je to s mozgom... Naozaj môže ešte "pracovať"?

    Mozog v panike

    Posledný úder srdca neznamená okamžité vypnutie všetkých buniek v ľudskom tele. Mozgové bunky boj o život ešte nevzdávajú ešte pár minút po smrti a bojujú o kyslík. Mozog sa snaží pokračovať v práci, čo dokázali aj pozorovania vedcov. Z výsledkov ich pozorovania vám doslovne naskočí husia koža. A by ste totiž mŕtve telo bezprostredne po poslednom výdychu pripojili na prístroje udržujúce krvný obeh a dýchanie, mozgové funkcie by mohli teoreticky zotrvať aj niekoľko rokov. Prakticky mozog naozaj ešte niekoľko desiatok sekúnd po smrti môže vykazovať náznaky činnosti.  

    Zdroj: Shutterstock

    Pokožka stále žije

    Zatiaľ čo sa mozog po smrti rýchlo vzdáva, pokožka odoláva oveľa dlhšie. Pokožkové bunky údajne dokážu vo vhodnom prostredí, teda za podmienok, že nepríde k rozkladu, prežiť aj niekoľko dní a dokonca môžu pokračovať v procese regenerácie. Strašidelné, že? Telo teda aj po smrti môže v ojedinelých prípadoch vykazovať náznaky života, a to vďaka vytrvalosti týchto povrchových buniek, ktoré bojujú, aj keď ostatné bunky organizmu to už nadobro vzdali.

    Naozaj môže človek po smrti vylučovať? Toto je vedecky podložené...

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:33
    Remaining Time 0:33
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Roman Pomajbo o ceste do Afriky. Zažil úchvatné dobrodružstvo...

      Vylučovanie a baktérie

      Posmrtný stav sa nevyhýba ani črevám a bakteriálnym procesom. Baktérie, ktoré žijú v našom organizme, totiž pokračujú vo svojej práci aj po smrti svojho hostiteľa. Baktérie totiž neustále vytvárajú rôzne chemické reakcie, ktoré neprestanú fungovať len preto, že zomrieme. Výsledkom môže byť, že nestrávené zvyšky naozaj vylúčia z tela.

      Zdroj: Shutterstock

      Mužom aj po smrti

      Bizarne sa môže správať aj penis každého muža. Telo totiž môže prekvapiť aj po smrti a predviesť „pýchu“ svojho majiteľa v plnej kráse. Ak napríklad muž zomrie obesením alebo v polohe postojačky, krv sa môže zhromaždiť v spodnej časti tela, čím vyvolá čiastočnú erekciu. Táto situácia je síce zriedkavá, ale zaznamenaná v histórii medicíny. Podobne funguje aj nervový systém, ktorý vysiela impulzy, čo vedie k občasným svalovým kontrakciám, a tak telo vykazuje pohyb, čo môže vyvolať zimomriavky aj u skúsených odborníkov.

      A ešte vám ponúkame najzarážajúcejší fakt. Je dôkazom toho, že život pokračuje ďalej, aj keď...

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:28
      Remaining Time 0:28
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Helena Vondráčková pod rukami skúseného vizážistu...

        Život sa nekončí

        Posledný fenomén je azda najviac zarážajúci. U tehotných žien je údajne možný pôrod po smrti a nazýva sa „pôrod v rakve“. Vtedy telo zosnulej ženy z dôvodu tlaku plynov prirodzene vylúči plod. Tento proces je vzácny, ale lekárska prax pozná prípady, kedy žena mohla dieťa porodiť aj po smrti.

        Zdroj: shutterstock

        Príkladom je príbeh 41-ročnej Jayne Soliman. Tá zomrela v 25. týždni tehotenstva na krvácanie do mozgu a upadla do klinickej smrti. Lekári dokázali jej dcérku priviesť na svet o dva dni neskôr. Za pomoci prístrojov sa im totiž podarilo jej srdce udržať v činnosti tak, aby mohli zachrániť plod.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:36
        Remaining Time 0:36
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Sledujete reality hru Zradcovia? A viete ako to bolo na začiatku?